Nekad je nužno odabrati stranu
PRIČA

U lokalu bez vode i dozvole za alkohol, započela je borba za LGBT prava. Ovo je priča o Stonewallu

FOTO: @stonewalluk

Prije točno pola stoljeća, počeo se pružati otpor homofobnim ispadima i policijskom nasilju

Za Stonewall se pretpostavlja da je prvi put da su se homoseksualne i transrodne osobe ujedinile sa zajedničkim ciljem borbe za građanska prava i stajališta feminističkih te antifašističkih pokreta. Stonewall Inn je bio gay noćni klub u Greenwich Villageu u New Yorku, u kojem uopće nisu radile slavine za vodu. U to doba, 1950-ih i 1960-ih godina, u SAD-u je homoseksualnost bila kažnjiva, baš kao i javno izjašnjavanje o tome pa čak i nošenje manje od tri odjevna predmeta koje bi policija prosudila da ne odgovaraju spolu osobe.

Gay barovi su služili kao utočište mnogim LGBT osobama, pogotovo mladima i onima koji nisu imali dom jer su iz njega protjerani zbog svoje seksualne ili rodne orijentacije. Policija je to brzo uočila pa su to pokušali riješiti zabranom izdavanja dozvole za posluživanje alkoholnih pića u takvim lokalima. Kao i u doba prohibicije, mafija je to prepoznala kao način zarade, pa su gay barove tog vremena često vodili lokalni gangsteri koji bi ilegalno nabavljali i posluživali alkoholna pića.

Mafija je često podmićivala policajce pa bi na vrijeme dobivali obavijest u slučaju dolaska patrole, kako bi mogli sakriti sav alkohol. Doduše, jedne ljetne večeri, 27. lipnja 1969. godine, kasno u noć, policija je došla bez ikakve najave. Uletjeli su u lokal i naredili svima da se poredaju uza zid te pripreme osobne iskaznice za provjeru.

To je bio treći put u kratkom vremenu da su policajci pokušali zatvoriti gay bar i pritom trenirati okrutnost na svima koji bi se našli na putu. Par dana ranije umrla je i Judy Garland, glumica, pjevačica i queer ikona onog doba s čijim su se životom mnoge LGBT osobe poistovjećivale. Navodno su tu večer bili prisutni i neki od bogatijih obožavatelja koji su došli tugovati nakon njenog sprovoda. Nitko nije bio raspoložen. U slučaju da netko nije htio pokazati iskaznicu, policija bi ga odvela na skidanje kako bi ustanovili spol. To je često završavalo brutalnim premlaćivanjem i uhićenjem.

Nitko nije htio pokazati osobnu iskaznicu i policija je najavila da će uhititi svakog tko se tamo našao. Marsha P. Johnson, rođena kao Malcolm, je bila drag queen i prostitutka koja je često imala problema s policijom. Njoj je bilo dosta iživljavanja te je svoje nezadovoljstvo i građansku slobodu iskazala bacanjem čaše o zrcalo.

Policija je počela hapsiti svakog u blizini, na što je Stormé DeLarverie, lezbijka nazvana Rosom Parks borbe za LGBT prava, počela udarati policajce na što su joj oni uzvratili pendrekom i uhićenjem. Dok su je odvodili, okrenula se prema hrpi okupljenih i viknula zašto ne čine ništa. Shvativši da su u mnogo većem broju od policajaca, počeli su ih gađati bocama, kovanicama, kamenjem i svime što im se našlo pod rukom.

Policija se zabarikadirala u lokal, koji su bijesni prosvjednici zapalili. Do jutra, Stonewall Inn je bio razoren, a policajci i prosvjednici su bili hospitalizirani. Isprva se o događaju izvještavalo kao iskaz žalovanja i nezadovoljstva zbog smrti Judy Garland, ali njena smrt je bila daleko od povoda za ono što se dogodilo te je navođenje takvog razloga izvrgavanje pokreta.

To je bio samo početak jer su nemiri trajali pet dana. Stonewall nije bio prvi pokušaj otpora, ali označava početak kraja diskriminacije protiv LGBT osoba i njihovo ujedinjenje u borbi za prava. U čast nemirima i borbi za LGBT prava u Stonewallu, lipanj je proglašen mjesecom ponosa i svake su se godine počele održavati povorke ponosa. Povorke su se ubrzo počele održavati i u drugim gradovima u SAD-u, a zatim diljem svijeta.

2002. godine je u Zagrebu tako održana prva gay povorka u Hrvatskoj. Predsjednik Barack Obama je za svog mandata proglasio Stonewall nacionalnim spomenikom. Početkom mjeseca ponosa ove godine, uoči 50. godišnjice nemira u Stonewallu, James O’Neill, na čelu njujorške policije se ispričao u ime policije te rekao kako su postupci policije bili, kratko i jasno, pogrešni.