INTERVJU

Od solo kantautorice do predgrupe Anni Calvi, Mary May je glazbeno ime za koje morate čuti

FOTO: Sandro Lendler

Glazbenica Mary May već neko vrijeme nije sama, a uoči prvog koncerta sa svojim bendom u Zagrebu pretresle smo što ima novo

Godina i pol dana prošli su otkad smo čuli fantastičan singl kantautorice Mary May. Softest Tune vrtjeli smo danima na repeatu te vjerno pratili njezin rad. Danas Mary May više nije sama, ima četveročlani bend koji čine pomno odabrani mladi jazz glazbenici s naših prostora. Sjele smo na kavu u Kulturni centar Mesnička, a pridružili su nam se gitarist Luka Čapeta i saksofonist Marin Živković. Bubnjar Borko Rupena bio je na svirci, a kontrabasist Marko Ferlan u Beču.

KAKO JE DOŠLO DO SURADNJE

Facebook: Andrea Resner

“Kada sam upoznao Mary ona još nije točno znala kakav će to bend biti, pa smo počeli zajedno svirati. U glazbenim krugovima se pročulo kako je Luka Čapeta briljantan na gitari i javili smo mu se”, govori Marin. Luka dodaje kako još nije ni službeno potvrdio da će svirati, a Mary i Marin su mu već pozvonili na vrata. “Ja sam jako dugo htio svirati s Borkom, a onda smo se upoznali na jednoj svirci te prvi put zasvirali u sklopu Mimika Orchestra. Proveli smo se odlično i zaključili da moramo zajedno svirati”, rekao je Luka. Mary je već imala svoj album Things You Can’t Put Your Finger On koji je snimila s poznatim producentom Markom Mrakovčićem i jedina stvar koju je uvjetovala bila je ta da ne sviraju jazz. Da, stvarno je to rekla jazzerima.

“Meni se to jako svidjelo, s tim da mislimo da Marin još uvijek ima problema s tim”, kaže Luka uz smijeh, a Mary dodaje kako upravo on ima najviše samopouzdanja u bendu. Na kraju su dobili finu kombinaciju utjecaja i iskustva u glazbi. Osim njih četvero u bendu je i Marko Ferlan za kojeg Luka kaže da je njegov mentor i briljantan glazbenik koji se uklopio u bend bez ikakvih dilema. Prvi zajednički koncert održali su u KCM-u, a prvi zagrebački koncert kao kvintet očekuje nas u srijedu, 23.10. u Vintage Industrial baru.

Marko Ferlan je kontrabasist koji još svira s Lanom Janjanin i u Synesthetic Projectu Nike Bauman, podučava gitaru u glazbenoj školi, a radi u Beču te živi na relaciji Beč – Zagreb. Borko je angažiran u mnogo projekata, a jedan od njih je i sam KCM gdje smo se našli i na taj način isto jedan od pokretača novog glazbenog booma u Zagrebu. Luka Čapeta na gitari iza sebe ima gomilu projekata, svirao je u Mimika Orchestra, član je kolektiva Živa voda, Duetto Chapetlewsky, svira u bendu Truth is not Tribe. Marin Živković na saksofonu angažiran je u kazalištu, a svira i u bendovima Porto Morto i Atman Fu.

GDJE GOD SE POJAVE UKRADU SHOW

Reakcije publike su odlične, a ekipa je ovo ljeto svirala kao predgrupa mnogim poznatim glazbenicima kao što je australska kantautorica Courtney Barnett koja je nastupala zagrebačkoj Tvornici ili virtuozna Britanka Anna Calvi na perivoju Guvernerove palače. “Uvijek nam kažu da smo ukrali show“, skromno kaže Luka. Za svoje nastupe kažu kako se uvijek razlikuju jedan od drugog jer su na stvari slobodne forme te ima dosta improvizacije, svaki put kada netko dođe na koncert uvijek mu je drugačiji doživljaj.

“Imamo planove za snimati sljedeći album, ali to su i dalje moje pjesme. U principu sam otvorena za sve opcije, ali mislim da krenemo zajedno raditi svoje stvari, da bi to već trebao biti neki posve novi projekt, a ne više Mary May”, kaže Mary. Zanimljivo je kako nitko u bendu ne pristaje kompromise, nema zamjena za članove koji su spriječeni, ili sviraju solo ili uopće ne sviraju. “Ako potrajemo dovoljno dugo, moći ćemo razvijati neke druge pristupe u glazbi”, kaže Luka. Nastoje ne žuriti, a onda gdje ih glazba odvede.

GLAZBENA SCENA U ZAGREBU JE PROCVALA

U posljednje vrijeme mi se čini kako je Zagreb glazbeno procvao, kako ima sve više dobrih mladih bendova i još boljih koncerata. Ekipa se apsolutno slaže, a Mary dodaje kako je baš nedavno bila na koncertu kolektiva Živa voda koji je poznat po nastupima tj. obradi covera na jedan specifičan način. “Ne želim zvučati prepotentno, ali jako puno toga se počelo događati kad smo se Mak Murtić i ja vratili s fakultetu u Beču. Mi smo se upoznali i počeli surađivati, jako puno smo u razgovorima zaključili kako smo oboje pod snažnim utjecajem kulture vani, koja je jako bitan način društvenog života. Počeli smo furati takve programe, dobili smo kredibilitet i želimo izazovnu sredinu”, govori Luka.

Stariji glazbenici su to itekako prepoznali pa su počeli dosta intenzivno raditi na tome, uključivati mlađe glazbenike u bendove što znači da definitivno ima nade da se ovaj grad ne utopi u komercijalnoj glazbi.

PRVI KONCERT U PUNOM SASTAVU

Mary otkriva kako ćemo na koncertu možda moći čuti jednu novu stvar, a Luka dodaje: “pa možda čak i dvije”. Kaže da ima tremu koja uglavnom nestane nakon pjesme i pol, a onda kreće u punom sjaju. Nekako sumnjam, ali to ću sigurno provjeriti uskoro. “Mislim da će biti super”, kaže Luka.

Na pitanje kako Mary hendla četiri muškaraca oko sebe odgovara: “oni su predivni, kao da ih je odgojila jedna majka”, kaže Mary i dodaje kako je od njih jako puno naučila, a ono što je najvažnije skinula je svoj kako kaže vanjski sloj od gipsa. “Ovdje svi sviraju onako kako žele i to je stvarno posebnost, nitko nije zakinut”, dodaje Marin. Svirke su nabrijane, totalno su u fokusu i može se osjetiti to uzbuđenje koje bi moglo dovesti do nekog faktora iznenađenja. To možete provjeriti sutra u Vintageu.