USPON I PAD

Hoće li Anna Wintour napokon popustiti pod pritiskom? 11 bivših zaposlenika otpužilo ju je za rasizam

FOTO: tmg creative

New York Times tijekom vikenda je objavio članak sa svjedočanstvima bivših zaposlenika glavne urednice američkog Voguea

New York Times tijekom vikenda je objavio veliku priču u kojoj donose 11 anonimnih svjedočanstava bivših zaposlenika Anne Wintour u američkom izdanju magazina Vogue. U spomenutom su članku pojedini izvori objasnili kako se radi u Vogueu. U magazin mogu ući samo stvari koje su “Vogue”, one koje nisu “Vogue” ne mogu se naći na stranicama pri čemu navode kako je “Vogue” u tom kontekstu sinonim za “mršave, bogate i bijelce”.

Uz to, 70-godišnju glavnu urednicu američkog Voguea tabloidni su mediji tijekom vikenda razvukli po svojim naslovnicama zbog navodnog razvoda od Shelbyja Bryana s kojim je u braku posljednjih 16 godina. Nameće se stoga pitanje, hoće li Nuklearna Wintour kako je zovu, ipak popustiti pod pritiskom i povući se s pozicije glavne urednice američkog Voguea nakon 32 godine na toj poziciji?

KRITIKE MEDIJIMA ZBOG NEDOSTATKA ANGAŽMANA

Osim koronavirusa kojim je najpogođenija zemlja, SAD je ove godine prodrmao i pokret Black Lives Matter. Gušenje Georga Floyda, ubojstvo Breonne Taylor i općenito nasilje primarno policije nad Afroamerikancima izazvali su velike prosvjede diljem zemlje, a na društvenim mrežama niz je pripadnika crne rase progovorio o zlostavljanju koje su doživjeli na poslu, u društvu ili nekom drugom okruženju što je rezultiralo i razotkrivanjem loših praksi po pitanju rasne ravnopravnosti u raznim tvrtkama.

Mnogi mediji su također prozvani da se nisu dovoljno angažirali oko jednake zastupljenosti svih rasa u svojim pričama. Jedan od njih je i Man Repeller čiju je osnivačicu Leandru Medine to toliko pogodilo da se sasvim povukla iz projekta, prepustila ga timu koji ga je redizajnirao i lansirao pod novim imenom Repeller da bi ga zbog nemogućnosti isplaćivanja plaća i ostalih rashoda, sasvim ugasili.

Na udaru se našao i američki Vogue pa je tako izdanje za studeni ove godine nešto drugačije. Anna Wintour i njezina ekipa na 316 stranica dali su prostor Afroameričkim umjetnicima, modelima i fotografima. To je bilo prvi put u povijesti da se tako nešto dogodilo u američkom izdanju dok je primjerice pokojna Franca Sozzani koja je 28 godina sjedila na mjestu urednice talijanskog Voguea, to učinila još 2008. godine nazvavši broj Black Issue.

Međutim, među brojnim članovima tima ovo je izdanje izazvalo nelagodu nakon internog maila koji je Wintour poslala u kojem je napisala da je svjesna da Vogue nije pronašao dovoljno načina za uzdizanje i davanje prostora afroameričkim umjetnicima, autorima, fotografima, dizajnerima i drugim akterima. Mnogi su taj mail, rekli su za NY Times, smatrali iznimno licemjernim, više kao promišljen potez osobe koja je dugo godina na rukovodećoj poziciji i misli da zna točno što zaposlenici žele čuti.

Wintour na poziciji glavne urednice Voguea sjedi od 1988. godine, te je na poziciji umjetničke direktorice Condéa Nasta od 2013. godine. Možda je stvarno vrijeme da se nakon 32 godine povuče.

Anna Wintour na Tjednu mode u Parizu u veljači 2019.
Wikimedia Commons

WINTOUR SE ISPRIČALA, ALI OČITO PREKASNO

Mnogi koji su bili intervjuirani u Timesovoj priči rekli su da je rasizam uglavnom bio suptilan, a njihova glavna optužba bila je ta da je Wintour stvorila radno okruženje u kojem ne postoji niti jedan aspekt koji ona ne kontrolira. Neki Afroamerikanci su čak komentirali da su stvorili alter ego bijelca na poslu, samo da bi prošli kroz radni dan u miru. Jer, čini se da Wintour zapravo ne zna što je rasizam.

Neki su zaposlenici kritizirali članak koji je objavljen samo online, a u kojem novinarka hvali zlatne zube Kendall Jenner. Zlatne su zube nosili crnci u Brooklynu u 80-ima, bili su modni trend u Južnoj Africi u 60-ima, a popularizirao ih je još početkom 20. stoljeća boksač Jack Johnson, prvi afroamerički svjetski prvak u teškoj kategoriji zbog čega se često smatra da zlatni zubi pripadaju afroameričkoj kulturi. Wintour je na kritike, piše NY Times, samo rekla da joj se to ne čini kao nešto strašno, a i sama se poskliznula s rasističkim terminima. Jednom je prigodom poslala interni mail o jednom snimanju i pitala zaposlenike misle li da bi ih se moglo kritizirati u javnosti jer joj se ovo snimanje čini malo ‘pickaninny’. Radi se o terminu koji se u Sjevernoj Americi kroz povijest koristio kao pogrdan i rasistički naziv za djecu Afroamerikanaca.

Za taj se izraz ispričala, a i na njenu su stranu stali neki poznati ljudi. Primjerice, Naomi Campbell ju je pohvalila i navela da joj je uvelike pomogla u karijeri jer je na naslovnicu svog prvog rujanskog izdanja stavila upravo tada 19-godišnju Crnu panteru koja se, eto, slučajno ili namjerno našla i na naslovnici gore spomenutog izdanja za studeni 2020.

Anna Wintour na Tjednu mode u Londonu u veljači 2020.
Lauren Mustoe/Getty Images

RAZVOD BRAKA NAKON 16 GODINA

Da stvar bude gora za Annu Wintour, tabloidni su je mediji tijekom vikenda razvukli po svojim naslovnicama pišući da je ljubavi između nje i biznismena Shelbyja Bryana nakon 16 godina došao kraj. Page Six navodi da se Bryan vratio svojoj drugoj ženi koju je 1998. godine ostavio kako bi bio s Annom. Wintour je uvijek dosta dobro skrivala svoj privatni život, a za New York Times je kratko komentirala da postoje neke stvari koje nitko ne želi čitati na stranicama tabloida. Nije iznenađenje da ni jedna ni druga strana nije komentirala priču niti najavila kraj svog braka. Časopis People je pak napisao da su se razišli već prije nekoliko godina, ali da je javnost to tek sad počela primjećivati.

U svakom slučaju, ova je godina za sve bila teška, a za Annu Wintour čini se, mogla bi biti prijelomna. Pritom ne mislimo na razvod koji sigurno zauzima veliki dio emotivnog života, već na karijeru koju očito je gradila predano, ali ne baš jako fer.