Dizajn interijera

Volite nesavršenosti u interijeru? Onda pratite ovih osam trikova za uređenje prema wabi-sabi filozofiji

Japanska filozofija uređenja doma

FOTO: @design_for_happyness

Ako se u svom domu želite osjećati neopterećeno, ugodno i opušteno, možda biste se trebali prikloniti popularnoj wabi-sabi filozofiji. Ako dosad niste čuli za wabi-sabi, onda ćemo vas za početak uvesti kratko u priču. Japanski je to pogled, odnosno filozofija uređenja doma kod koje se naglasak stavlja na nesavršenosti. Njeni se poklonici nazivaju wabibitos, a vode se umjerenošću, skromnošću i autentičnošću, dok gomilanje stvari nije opcija. Osim toga, prednost nad industrijskim proizvodima daje se predmetima od prirodnih materijala i ručne izrade.

Pa ako uniformirani i sterilni minimalizam nije vaš đir, onda bi wabi-sabi to mogao biti. U ovoj drevnoj filozofiji koristi se starost objekta, odnosno njegovo manje savršeno stanje kako bi mu se dala posve nova svrha. Wabi-sabi vam pomaže i da svoj dom zapravo prigrlite upravo onakav kakav jest te da u njemu istinski uživate.

Ono što je zgodno jest da je sam koncept vrlo jednostavan, nije prestrog, ali je ujedno organiziran i udoban te je sjajno rješenje za one koji se kod kuće žele doista osjećati kao u svom domu, a ne u nekom sterilnom prostoru. Osnova wabi-sabija su jednostavnost i skromnost, ali i specifična estetika koja kombinira fizičke elemente s onima koji za osobu imaju neki emotivni značaj.

Bitno je spomenuti i da se wabi-sabi oslanja na ekologiju, ali i princip samoodrživosti te ravnotežu i sklad u domu. Ako vas je ova filozofija uređenja doma zaintrigirala, u nastavku imamo i nekoliko sugestija kako je na jednostavno implementirati u vlastiti dom.

8 trikova za uređenje prema wabi-sabi filozofiji

1. Neka vaš prostor bude skromno i jednostavno uređen s naglaskom na vama važne stvari.

2. Neutralne svijetle nijanse, sivi i zemljani tonovi jako su poželjni.

3. Prirodno osvjetljenje je itekako na cijeni kao i predimenzionirani prozori.

4. Materijali poput drva, cigle i kamena, pamuka i drugih prirodnih su idealni za dekoraciju.

5. Što više biljaka to bolje jer će one svakako oplemeniti prostor.

6. Recikliranje namještaja je must. Starim stvarima dajete novo ruho i na taj način štedite novac i potičete kreativnost.

7. Kada su oblici u pitanju, ništa ne mora biti simetrično, ni savršenog oblika. Tim stvarate autentičnost vlastitog doma.

8. Kombiniranje raznih stilova u detaljima je poželjno. Na taj način sami definirate svoj stil.