ARHITEKTURA

Unutar Parka prirode Telašćica bit će smješten edukativno-turistički kompleks. Ovako će izgledati

FOTO: Soda Arhitekti

Na Dugom Otoku planira se izgradnja znanstveno-edukativno-turističkog kompleksa. Idejno rješenje potpisuju SODAarhitekti, a evo kako će izgledati

Jedna od najvećih i najljepših prirodnih luka na Jadranu jest Uvala Mir koja se nalazi se na Dugom otoku, unutar Parka prirode Telašćica. Godišnje je posjeti preko 100.000 posjetitelja, a infrastruktura za prihvat tolikog broja posjetitelja naprosto nije adekvatna.

Samo u jednom danu 24 velika turistička broda dovezu i po 1.200 turista, dok se problem infrastrukture odnosi ponajviše na nedostatak sanitarnih čvorova, nedostatak pontona za iskrcaj i ukrcaj te privezišta za izletničke brodove, uređenje i opremanje rive i druge potrebne sadržaje.

Po tom pitanju trebalo je nešto poduzeti, a projektno-autorski tim koji čine Vedran Jukić, Nikica Kronja, Jure Čudina i Matija Sedak iz zagrebačkog studija SODAarhitekti znali su točno što i kako. Stvorili su tako Znanstveno-edukativno-turistički kompleks naziva Mir/Peace.

“Obuhvat projekta sadrži tri dijela: znanstveno-edukativni kompleks, dužobalnu šetnicu i edukativnu stazu. Dužobalna šetnica sastoji se od uređenja rive i zone kupališta s pratećim elementima poput pristupnih pontona i plutajuće pozornice. Uz edukativnu stazu koja povezuje uvalu sa slanim jezerom nalazi se i trg te sanitarni čvorovi za posjetitelje. Uz stazu je smještena i etno suvenirnica u obnovljenoj tradicionalnoj mediteranskoj kućici.” pojašnjavaju arhitekti svoje idejno rješenje koje će u dogledno vrijeme osvanuti na Dugom Otoku.

Kako govore, unutar znanstveno-edukativnog kompleksa planira se i gradnja glavne zgrade koja je namijenjena smještaju uprave Parka prirode, restorana, infocentra i sl. Oblikovana je kao kombinacija suhozidnih elemenata u prizemlju s reflektirajućim volumenom na katu. Volumen je izduljene forme i reflektira prirodu oko sebe – s jedne strane uvalu, a s druge šumu.

“Konceptom dematerijalizacije, relativno velik volumen kompleksa ne doživljava se kao takav, već se nastoji uklopiti u krajolik naglašavajući njegovu ljepotu. Reflektirajući volumen natkriva donji dio pristupnog trga razvijenog u dvije površine na različitim visinama koje su povezane kaskadama za održavanje raznih edukacija i sličnih aktivnosti.” govore arhitekti te nadodaju kako se na trg u pozadini kompleksa veže i skupina gusto postavljenih smještajnih jedinica kojima je želja stvoriti ambijent tradicionalnog mediteranskog mjesta.

Upravo za Mir/Peace znanstveno-edukativno-turistički kompleks projektantski studio SODA ove je godine osvojio i Leonardo 2019 Award u kategoriji projekata arhitekture u krajobrazu – VIII. bijenale mladih arhitekata, u Minsku. Projekt je trenutno u fazi definiranja modela financiranja preko fondova EU, a mi vam donosimo detaljni uvid.