NOVO MJESTO

U Teslinoj se otvorio restoran libanonske kuhinje. Odmah smo ga otišle posjetiti i oduševile se

FOTO: Aleksandar Selak

Byblos nudi širok spektar libanonskih specijaliteta; od svima nam znanih falafela i humusa, pa sve do jela koje hrvatska publika još nije probala

Nakon godina uspješnog poslovanja na zapadu grada u Gajnicama, Farah Khalil, odlučila je restoran otvoriti u samom centru grada i približiti se široj zagrebačkoj publici. Byblos nazvan prema njezinom rodnom gradu, nalazi se na adresi Teslina 4, i službeno je otvoren u ponedjeljak, kad su ugostiteljski objekti ponovno dobili dozvolu za rad. Kako nam priča vlasnica i chef kuhinje, s dostavom su krenuli već i malo ranije, i iznimno su zadovoljni velikim brojem narudžba na koje su naišli.

Restoran otvoren iz želje da se Hrvatima predstavi prava libanonska kuhinja

Aleksandar Selak

Kad se prije četiri godine preselila u Zagreb, Farah nigdje nije mogla pojesti dobar falafel ili neko drugo jelo na koje je navikla, što je, objašnjava nam, i bio razlog za otvaranje restorana. “Libanonska kuhinja najveći naglasak stavlja na svježe namirnice, i veliku količinu ljubavi prema hrani bez koje ništa ne bi imalo smisla. Koristimo hrpu začina, poput korijandera, kima i kumina, zbog čega su naša jela vrlo aromatična, no ne i ljuta”, priča nam Khalil i dodaje kako njihova kuhinja podjednako pogodna i za vegane i vegetarijance.

Meze
Aleksandar Selak

Predstavljanje jelovnika započinje pričom o tzv. mezama, malim tanjurićima s namazima i prilozima, poput humusa, baba ganuša i labneha, koji se mogu jesti i kao predjelo, ali i u kombinaciji s glavnim jelima. Posebno se ponosi činjenicom da sve radi sama, od probranih svježih sastojaka, pa su se gosti tako već navukli na njezin domaći kruh, koji spravlja po tradicionalnoj recepturi. Tu je i sekcija s osvježavajućim salatama, od kojih je široj publici vjerojatno najpoznatija tabouleh (peršin, luk, bulgur, šipak, menta).

Nezaobilazni klasici poput humusa, falafela i kibeha

Tabouleh
Aleksandar Selak

Kad pričamo o klasicima kuhinje, odnosno jelima koje bi svatko trebao probati, Khalil ističe upravo tabouleh salatu, humus i kibeh (mesne okruglice s povrćem i začinima), a onda i spomenuti domaći kruh. I naravno, falafel, za koji neskromno kaže da ga priprema najbolje na svijetu. Mi smo, uz razgovor, imali prilike probati platu Mini Mezza sa šest mini porcija hladnih meza (95 kuna, dovoljno za dvije do tri osobe), falafel s kruhom (40 kuna), tabouleh (32 kune) i Shawarma piletinu (piletina rezana na trakice u umaku od rajčice i češnjaka poslužena u tortilji, 38 kuna).

Falafel
Aleksandar Selak

Za desert smo kušali slasnu baklavu s pistacijom (12 kuna) te Libanonsku noć, slasticu koja se tradicionalno jede u gradu Byblosu (biskvit od pistacija, indijskih oraščića, kokosa i meda s aromatičnom kremom, 40 kuna), a probali smo i nekoliko tradicionalnih pića. Kava s kardamonom koja se pije nakon jela i pomaže probavi (18 kuna), jako nam se svidjela, kao i njihova čuvena domaća limunada s mentom (20 kuna) te njezina alkoholna verzija, s arakom (40 kuna).

Raznolikost okusa i šarene boje

Shawarma piletina
Aleksandar Selak

Za kraj, Khalil nam je još poručila kako ljepota libanonske kuhinje leži i u njezinoj raznolikosti; stalno možete jesti nešto drugačije i nailaziti na nove okuse, a i uvjerena je kako ćete se iznova zaljubljivati u boje koje viđate na tanjurima. Mi smo, iskreno, bili oduševljeni svime što smo imali prilike probati. Štoviše, na jelovniku postoji i cijeli jedan dio posvećen doručku kojeg se ovaj put nismo stigle dotaknuti, ali ćemo ga, obzirom na sjajni dojam koji je Byblos na nas ostavio, doći isprobati prvom prilikom.

Libanonska noć
Aleksandar Selak
Baklava
Aleksandar Selak