PREPORUKA

Pronašli smo kul proizvode uz koje nam se vrijeme čišćenja stana prepolovilo

Ne samo da su multifunkcionalni, nego omogućuju čišćenje teško dostupnih površina

FOTO: SHUTERSTOCK

Ne samo da su multifunkcionalni, nego omogućuju čišćenje teško dostupnih površina

U prosjeku čistimo šest sati tjedno, a roditelji među nama čak i sat dulje, pokazala je anketa instituta ACI (American Cleaning Institute). Sudionici ankete izrazili su strah da ne čiste dovoljno često ili dovoljno temeljito, a većina ih vrijeme ulaže na održavanje, a ne na temeljito čišćenje. Kako bismo vam pomogli skratiti vrijeme čišćenja, donosimo nekoliko trikova koje smo i sami isprobali. Stvarno rade!

Za čist i uredan dom za početak je dovoljno savladati zlatno pravilo vraćanja stvari na njihovo mjesto. Ukratko, to znači da stvarima zaista morate pronaći mjesto. Otvorene površine u stanu ne služe kao plohe za odlaganje, kao što ni stolica nije vješalica.

Iako se čini kao uzaludan posao, te zato možda često gubite motivaciju, dobro se podsjetiti da održavanje doma čistim i urednim ima mnoge benefite. Na primjer – čišćenje pruža osjećaj zadovoljstva jer su rezultati instantno vidljivi, te nam u ovim suludim vremenima daje toliko potreban osjećaj kontrole.

Organizacija je pola posla

Počnimo s kupaonicom. Sanitarije su izložene prljavštini, kamencu i ustajaloj vodi. Sve to omogućuje skupljanje bakterija i plijesni i zato je kupaonicu nužno čistiti jednom tjedno, a neke dijelove i češće, ovisno o učestalosti korištenja. Koristeći trikove poput brisanja umivaonika i kade suhom krpom nakon korištenja smanjit će vrijeme intenzivnog tretiranja tih površina ili ga odgoditi.

U kuhinji se rješenje samo nameće. Posuđe se pere odmah nakon korištenja. To ne samo da sprječava gomilanje prljavog posuđa, već instantno djeluje na raspoloženje kao svojevrsna nagrada jer nismo unedogled odgađali zadatak. Koristite li perilicu suđa, najbolje ju je napuniti prije spavanja kako bi vas ujutro dočekalo čisto posuđe spremno za korištenje.

Ako ste nešto prolili ili vam je palo na pod, ne ostavljate to tako do idućeg čišćenja. Vlažne maramice su odličan način za rješavanjem manjih mrlja. Pronašli smo jedne koje čiste podove od pločica i linoleuma. Vlažne maramice Swiffer sadrže aktivno sredstvo za čišćenje površina koje zadržavaju prljavštinu. Djelotvorne su na tvrdokornim mrljama, prljavštini i masnoći.

Jedna od uobičajenih boljki je gomilanje hrane u hladnjaku zbog čega ga je potrebno često temeljito čistiti. Tjedno planiranje obroka ne čini samo čuda za budžet i prehranu, već i pomaže u održavanju čistoće hladnjaka i sprječava nepotrebno bacanje hrane. Investiranje u spremnike za zamrzavanje i čuvanje hrane, natjerat će nas da razmislimo o količinama koje kupujemo i koliko ih zapravo koristimo te ima više pozitivnih strana. Pravilno odlaganje usporit će propadanje hrane, ali i skratiti vrijeme čišćenja.

Recikliranje otpada jedan je od načina na koji se možemo povezati s vlastitim domom. Iako će u početku trebati malo prakse kako bismo usvojili proces sortiranja, on će nas u konačnici dovesti do toga da shvatimo koliko otpada gomilamo te ćemo imati potrebu kupovati promišljenije. Tako nam se neće nakupljati nepotrebne ambalaže ili predmeti kojima ne nalazimo svrhu, a stvaraju nered jer nemaju svoje mjesto. Eliminiranje nereda u startu znači da neće biti dodatnog čišćenja.

Uz malo truda, do vrhunskih rezultata

To nas dovodi do iduće prostorije – spavaće sobe. Upravo u njoj se nalazi najveći izvor nereda, a to je odjeća. Stavljajući manje odjeće na pranje izbjeći će se neželjeno gužvanje što vodi i do manje peglanja i kraćeg vremena sušenja. Čim se osuši, odjeću posložite, grupirajte i odložite u ormar. Ispeglati se može i prema potrebi, a ovako barem nemate vizualni podsjetnik na to. Naravno, ako živite u višećlanom kućanstvu, to možda i nije najsretnije rješenje za vas.

K tome, umjesto u ormaru, odjeću imamo potrebu ostavljati nas stolici, što usput pospješuje stvaranje prašine. Poseban napor iziskuje brisanje prašine s teško dostupnih mjesta. I za to smo pronašli spasonosno rješenje – Swiffer je osmislio Duster XXL kit koji ima teleskopsku dršku s okretnom glavom koja se može namjestiti u četiri različita položaja te omogućuje čišćenje površina pod kutom.

U kompletu dolaze i dvije zamjenjive metlice s jedinstvenim vlaknima koja imaju lagani premaz, a hvataju i zadržavaju prašinu, dlačice, dlake kućnih ljubimaca te alergene od grinja. Prilagođavaju se svakom kutu tako da možete očistiti prašinu i dlake s gotovo bilo koje površine, a pritom ih nećete raširiti dalje po domu.

Dnevni boravak obično je najveća prostorija, što znači i da ima najveću površinu poda. Nakon usisavanja, umjesto pranja kantom i vodom, posao se može se elegantnije obaviti. Sve što vam za to treba ima početni komplet Swiffer Sweeper u kojem, osim krpica i vlažnih maramica, dolazi i drška s mogućnošću okretanja za 360°. Tako je moguće lako očistiti i ona mjesta koja obično izbjegavamo – površine ispod ormarića za TV te dvosjeda i fotelja, ali i ispod perilice posuđa, pećnice te hladnjaka.

S obzirom na to da je ideja provesti što manje vremena čisteći, čišćenje se može organizirati tako da jedan dan čistite jednu prostoriju, a idući drugu. Tako će cijeli dom biti čist prije vikenda, a uz ove savjete za održavanje, nećete niti imati toliko posla što vam ostavlja dovoljno vremena za uživanje.

Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom P&G