VIJEST

Prestanite se neprestano ispričavati. Žene to rade više od muškaraca, u prosjeku 10 puta dnevno

Koliko puta dnevno se ispričate, a da niti ne znate zašto ste se ispričale? Vjerojatno previše

Ako se ne ispričavate za neku situaciju koja se trenutno događa, vjerojatno razmišljate o tome kako bi se trebale ispričati zato što ste nešto rekle na krivi način, preglasno ili previše napadno. Ovo nije nikakva rijetkost kod žena, a to je sada dokazalo novo istraživanje stranice SerenataFlowers.com.

Nakon što su ispitali tisuću odraslih osoba, utvrđeno je kako se žene u prosjeku dnevno ispričaju 10 puta, dok se muškarci ispričaju osam puta. Ovo pokazuje da su 25 posto veće šanse da se žena ispriča za nešto nego muškarac. Osim toga su došli i do informacije kako žena u prosjeku za života kaže ‘oprosti’ gotovo tristo tisuća puta.

Isprika kao poboljšavanje situacije

Iz nekog razloga žene imaju unutarnji automatizam zbog kojeg se ispričavaju onda kada ne bi trebale te često imaju osjećaj da isprikama poboljšavaju situaciju koju možda uopće nije trebalo poboljšavati. Objašnjenje tog fenomena leži u činjenici da žene smatraju kako mnogo njihovih postupaka zahtijeva ispriku, dok muškarci nemaju takva razmišljanja.

Tvrdi to Maja Jovanović s McMaster Universityja u Ontariju: “Ako muškarci smatraju da je njihovo ponašanje dovoljno grozno, oni će se ispričati. Problem je u tome što nalaze vrlo malo stvari za koje smatraju da zaslužuju ispriku, a žene se ispričavaju zbog svega.”

Ovo je samo dio učenja koje se prenosi generacijama, prvenstveno zbog patrijarhalnog društva u kojem živimo. Žensko ispričavanje je postalo toliko općenita stvar da se često humorizira u serijama i filmovima, ali i u skečevima. Tako je Amy Schumer prikazala taj problem u Inside Amy Schumer skeču u kojem se uspješne žene bez razloga neprestano ispričavaju dok to ne preraste u potpuno bizarne situacije.

‘Oprosti’ je ponekad potrebno izgovoriti

Mnoge autorice bave se pitanjem prečestog izgovaranja riječi ‘oprosti’ kod žena. Jedan odličan primjer je i knjiga Rachel Hollis ‘Girl, Stop Apologizing: A Shame-Free Plan for Embracing and Achieving Your Goals’ koja govori upravo o tome koliko je važno da se prestanemo ispričavati za sve. Jedna od najgorih posljedica neprestanog ispričavanja je i činjenica da se tada podcjenjujemo i osnažujemo razmišljanje da smo slabe te da se zaista trebamo ispričavati za sve.

Dakako, prestati govoriti ‘oprosti’ ne znači u potpunosti to prestati raditi, već jednostavno malo manje brinuti o tome što drugi misle i kako nas drugi doživljavaju.