SUPER ART

Povjesničarka umjetnosti i dizajnerica Loreta Gudelj Barać o europskim izložbama koje treba pogledati

FOTO: Loreta Gudelj Barać/Instagram

Stručan odabir suradnice Super1, od Gustava Klimta u Parizu do Fride Kahlo u Londonu

Loreta Gudelj Barać poznata dizajnerica i doktorandica pri Katedri za modernu i suvremenu umjetnost Filozofskog fakulteta u Zagrebu, za Super1 izdvaja aktualne i nadolazeće europske izložbe koje se isplati posjetiti.

 

Instagram

Frida Kahlo: Making herself up

Mjesto: Victoria and Albert Museum
Grad: London
Datum: 16. travnja – 4. studenoga 2018.

Zašto posjetiti: U lipnju u Victoria and Albert Museumu bit će predstavljena kolekcija osobnih stvari i odjeće feminističke ikone i meksičke slikarice Fride Kahlo. Kolekcija nikad nije bila izložena izvan Meksika te obuhvaća eksponate poput odjeće, nakita, fotografija, pisama, lijekova i ortopedskih pomagala koji su pronađeni u meksičkoj Plavoj kući 2004. godine te će biti predstavljena uz slike koje navedene eksponate vežu uz Fridin likovni izričaj poput djela “Moja haljina ovdje visi” iz 1933. ili “Ljubavnog zagrljaja” iz 1943. godine.

Cijena ulaznice: 13 funti (učenici), 14 funti (umirovljenici), 15 funti (odrasli)


Instagram

Šezdesete u Hrvatskoj – Mit i stvarnost

Mjesto: Muzej za umjetnost i obrt
Grad: Zagreb
Datum: 26. travnja – 30. rujna 2018.

Zašto posjetiti: Izložba je zamišljena sveobuhvatno te kroz 18 tematskih cjelina publika može razgledati različite eksponate koji obuhvaćaju umjetnička djela, dokumentarnu građu, fotografije, televizijske i glazbene inserte, predmete iz svakodnevnog života te predmete koji su simbol vremena prema kojem često gajimo nostalgiju, poput vinil ploča, Fiće, Ponyja, Vespe, karakterističnih odjevnih predmeta, stripova, najava festivala ili šlagera.

Šezdesete godine bile su prekretnica ka modernizaciji i konzumerističkom društvu što je vidljivo na nizu zanimljivih eksponata koje analiziraju situaciju u Hrvatskoj u širem kontekstu vremena. U sklopu projekta najavljen je cijeli niz popratnih događanja poput predavanja, filmova, koncerata i prodaje suvenira koji će zaokružiti priču o jednoj od najzanimljivijih dekada prošlog stoljeća.

Cijena ulaznice: 20 kuna (učenici, studenti i umirovljenici), 40 kuna (odrasli)


Instagram

Gustav Klimt, Friedensreich Hundertwasser- exposition numérique immersive

Mjesto: Atelier des Lumières
Grad: Pariz
Datum: 13.travnja – 11. studenoga 2018.

Zašto posjetiti: Ideja ulaska u umjetničko djelo ideja je koju su pri postavu ovog koncepta imali autori Gianfranco Iannuzzi, Renato Gatto, Massimiliano Siccardi i Luca Longobardi te pogodili odličan pop moment koji će zasigurno biti zanimljiv široj publici. Klimtova i Hundertwasserova djela jedan su od primjera jake kulturne eksploatacije u sferi marketinga, stoga ne čudi obrada upravo njihovih ostvarenja u postavu pariškog muzeja.

Digitalnim projekcijama dijela opusa autori su stvorili zanimljiv hologramski model koji uključuje publiku u izabrana djela austrijskog majstora simbolizma te arhitekta inspiriranog bečkom secesijom. Zanima li Vas kako je biti dijelom slavnog Poljupca ili biti okružen arhitekturom muzeja Kunsthaus Wien u središtu Pariza ne smijete propustiti ovu izložbu.

Cijena ulaznice: 11,5 eura (učenici, studenti), 13,5 eura (umirovljenici), 14,5 eura (odrasli)


Instagram

Azzedine Alaïa: The Couturier

Mjesto: Design Museum
Grad: London
Datum: 10. svibnja – 7. listopada 2018.

Zašto posjetiti: Retrospektiva rada nedavno preminulog majstora Alaïe prikazuje njegova kiparsko-odjevna ostvarenja od ikoničkih haljina nastalih osamdesetih do posljednje kolekcije 2017. godine. Alaïa je svaki odjevni predmet šivao ručno izbjegavajući tendencije tržišta te stvarajući bezvremenske odjevne predmete lišene dekorativnosti.

Retrospektiva dizajnera poznatog po arhitektonskim krojevima i strukturiranju ženskog tijela osmišljena je kao putovanje kroz crno-bijeli odjevni opus uz tragove crvene, specifične za majstora čija je lista klijenata uključivala ikone poput Grete Garbo, Grace Jones, Michelle Obama i Rihanne.

Cijena ulaznice: 12 funti (učenici), 16 funti (odrasli)


Instagram

Brueghel: Kunsthistorisches Museum

Mjesto: Kunsthistorisches Museum
Grad: Beč
Datum: 2. listopada – 13. siječnja 2019.

Zašto posjetiti: Nakon ljeta se otvara velika retrospektiva stvaralaštva Pietera Brueghela Starijeg u bečkom Kunsthistorisches Museumu koji u stalnom postavu posjeduje najveću kolekciju slika na drvu nizozemskog renesansnog majstora.

Naredne godine 450. je obljetnica smrti umjetnika čije je djelovanje od formativne važnosti za Zlatnu eru nizozemskog slikarstva i razumijevanje renesanse na sjeveru. Bečki muzej najavio je posudbu djela iz svjetskih zbirki kako bi zaokružio Breughelovo stvaralaštvo, što je rijetkost vidjeti na okupu s obzirom na vrijednost i uvjete čuvanja djela starijih razdoblja.

Cijena ulaznice: 16 eura (učenici, studenti i umirovljenici), 20 eura (odrasli)