dizajn interijera

Pogledajte jedan novi apartman u Dubrovniku koji nije uređen u tipičnom morskom stilu

FOTO: Antonio Bokšić

Osim što izgleda lijepo, posebnost ovog projekta je i ta što je uspješno dovršen unatoč pandemiji koronavirusa. Razgovarale smo s arhitektom

Jedna mlada obitelj odnedavno se u Dubrovniku može pohvaliti apartmanom s pogledom na more i Stari grad. Ime mu je Golden monkey, a proteže se na 110 četvornih metara, ali i prostranu terasu od 55. Iako stan izvorno tlocrtno nije bio takav, uz pomoć arhitekta Armina Mešića iz sarajevskog studija Fo4a Arhitektura dobili su željeni final na koji su itekako ponosni.

“Na samom početku prostor su činila zapravo dva apartmana koja smo objedinili u jedan funkcionalniji. Ulaz u stan bio je mali problem pa smo postojeću terasu morali preoblikovati i organizirali smo ulazni prostor koji je cijeli u staklu te pritom nismo zatvorili prelijepi pogled na more” prisjetio se arhitekt Mešić samog početka stvaranja ove lijepe interijerske priče. Kaže i kako mu je Golden monkey projekt bio izuzetan užitak raditi, a kao najveći uspjeh ističe to što su ga uspješno dovršili unatoč pandemiji koronavirusa koja je znatno otežala mnoge stvari u procesu.

“Ukratko, klijenti, lijepo vrijeme i Dubrovnik učinili su da ovo bude jedna divna priča” dodaje.

Sam stan, govori Mešić, sastoji se tako danas od ulaznog dijela, dnevnog boravka, kuhinje, prostora za objedovanje, toaleta za goste, dok je hodnikom taj segment odvojen od prostorija za odmor koji podrazumijevaju spavaću i dječju sobu. Pitam ga da mi kaže i na čemu je bio naglasak.

“Pa, prvo što primijetite zapravo je ulazni vrt i čaroban pogled na more, Dubrovnik i dio Starog grada. Naime, otvorili smo stan prema prelijepoj vizuri gdje smo čak zadržali prozor iz kuhinje kroz koji možete gledati more i kuhati. Tako smo stvorili i svojevrsnu toplo – hladnu scenografiju. Inače, na samom početku i nakon susreta s investitorima, koji su stvarno bili super od prvog dana, dogovorili smo i stil koji nije onaj tipično, očekivani morski” nastavlja arhitekt.

Interijer bismo tako mogli opisati kao cozy s mnogo detalja i drvenim oblogama u prirodnim teksturama hrasta i tamnijim koloritom. Bili su slobodni igrati se različitim materijalima i bojama kao što je tamnija keramika na podu u ulaznom dijelu ili primjerice komoda od crnog mramora uz zagasito zeleni zid koji je ujedno i najduži u cijelom stanu.

Što se tiče komada namještaja i dekora, Armin ističe kako su korišteni različiti brendovi kao što su Calligaris, Coco maison, Marastracije by Josipa itd. Neke stvari radili su custom made u suradnji sa Stolarskom radnjom Vehabović i kombinirali nekoliko komada namještaja koje su nabavili u Hrvatskoj i u BiH.

Za kraj pitam ga i vodi li se u svom poslu onom da interijer bude ujedno i insta worthy što je danas nekako postalo neizbježno kod uređenja unutarnjih prostora. Mešić objašnjava kako živimo u vremenu gdje najviše informacija ionako dobijemo preko društvenih mreža kao što su Instagram, Facebook i slično.

No, dodaje i kako mu je drago ako stvori nešto što će biti definirano kao insta worthy, ali više od toga mu je ipak draže da se rad dopadne ljudima i naravno, samim vlasnicima. A kako ovaj divan projekt izgleda u cijelosti, pogledajte u sklopu članka.