ARHITEKTURA

Na području Baraćevih špilja niče impresivan Centar podzemne baštine Speleon. Evo kako će izgledati

Nalazi se u Rakovici i prostirat će se na 1.200 četvornih metara

FOTO: PR

Centar podzemne baštine Speleon nalazit će se u Rakovici i prostirat će se na čak 1.200 četvornih metara. Evo što sve znamo o ovom važnom projektu

U naselju Rakovica, u sklopu famoznih Baraćevih spilja niče jedan hvalevrijedni i vrlo atraktivan projekt. Riječ je o Centru podzemne baštine Speleon namijenjen za izložbu stalnog postava koji prezentira prirodnu i kulturnu baštinu područja kroz četiri teme – speleologiju, geologiju, arheologiju i paleontologiju. Njegova izgradnja upravo je počela, a radi se o objektu kružnog oblika iza čijeg projekta stoji arhitektica Kristina Radelić iz studija Sto posto prirodno, a koji će se prostirati na 1200 četvornih metara, od čega je 850 namijenjeno za spomenutu izložbu stalnog postava.

Ulaz kao velika staklena stijena

Koliko je ovaj projekt zapravo atraktivan govori već činjenica da je ulaz projektiran u obliku velike staklene stijene, imitirajući ‘otvaranje’ ulaza u špilje, dok će čitav postav biti popraćen nizom suvremenih, multimedijalnih modela interpretacije kao što su maketarski prikazi, LCD ekrani, smartglass, replike, animacije, multitouch ekrani, osjetilne komore te atrij s hiperrealističnim replikama životinja.

Hvalevrijedan projekt s nizom benefita za lokalitet

Posjetiteljski centar pored stalnog postava sadržavat će, kako doznajemo i multifunkcionalnu dvoranu, show room, dječju igraonicu, speleo-dokumentacijsku knjižnicu, ugostiteljski sadržaj, suvenirnicu, depo te parkiralište. Sve ovo skupa bit će ujedno i veliki doprinos tom kraju i zajednicu, a upravo taj benefit istaknula je i ravnateljica Javne ustanove Baraćeve špilje i voditeljica projekta Tihana Oštrina. Po početku izgradnje istaknula je kako će Speleon svojim otvorenjem doprinijeti porastu broja posjetitelja samog kraja i destinacije, ali i edukaciji lokalnog stanovništva, posjetitelja o prirodnoj baštini te porastu turističke prepoznatljivosti općine Rakovica.

Genijalne osjetilne komore

Kao jedan od aduta ovog centra, ali i atraktivnost svakako su osjetilne komore, gdje će posjetitelji moći doživjeti podzemlje svim čulima. U glavnoj dvorani prezentirat će se tako dokumentarni film koji će sažeti prikaz okoliša i tipičnog ambijenta Ledenog doba na području Baraćevih špilja. Prikaz će obuhvatiti animaciju svih životinja pronađenih na lokalitetu, i to tako da će se najprije prikazati Zemlja, pa Europa, pa Hrvatska u vrijeme ledenog doba, te će se animacijom predstaviti izgled okoliša karakterističan za period. Osim toga, ističe se još jedna posebna atrakcija centra, i to u centralnom dijelu objekta gdje će biti postavljena vanjska izložba, točnije atrij s replikama životinja i biljaka iz Ledenog doba.

Centar će biti otvoren tijekom cijele godine

Malo je reći kako je posjetiteljski centar Speleon zapravo prilika za sveobuhvatniji razvoj rakovičkog kraja, ali i dodatna valorizacija lokaliteta Baraćeve špilje kao atraktivnog prirodnog bisera u kontinentalnom dijelu Hrvatske. Završetak svih projekta i otvorenje planirani su do kraja 2022. godine i ono što je sjajno jest da će Centar biti otvoren za posjećivanje tijekom cijele godine. A kako će Speleon izgledati i koliko je zapravo vizualno te sadržajno atraktivan donosimo vam u sklopu vizualizacija u članku.