Zdrava prehrana

Martina želi zdravo i ukusno jesti; foodie blogerica Helena dala joj je super recept za veganski brownie

FOTO: Aleksandar Selak

Helena Malogorski s bloga @helenarawandlifestyle pomogla je prijateljici Martini dobrim savjetima o pravilnoj prehrani. U potrazi za zdravim, ali vrlo ukusnim zalogajima, Helena i Martina ispekle su veganski brownie. Imamo recept i sve Helenine savjete

Upravo sam se vratila iz Londona gdje sam bila gost na eventu koji je organizirao moj dobar prijatelj i jedan od najvećih imena u svijetu veganske hrane – Gaz Oakley. On je upravo ostvario suradnju s kultnim japanskim restoranom Wagamama, koji je već odavno (usporedno s brzorastućom potražnjom u tom području), uvidio prednost uvođenja zdravih veganskih menija u svoje poslovnice. Ali ne samo zdravih, već i ukusnih obroka, jer zapad ne želi kompromise – prelaskom na zdravu hranu većina ne želi izgubiti gurmanske karakteristike iste. Kako je veganska scena u Londonu vrlo jaka, i hrana je nevjerojatno ukusna, jedva sam čekala da se nađem s jednom od mojih najboljih prijateljica, i prenesem joj dojmove i najnovije recepte iz Engleske.

Moja Martina je veliki gurman i voli ukusnu hranu, ali mi je zadnji put kada smo se vidjele rekla kako se želi zdravije hraniti, no isključivo uz uvjet da sve što joj preporučim mora biti jako fino. Kada je fina papica u pitanju, znam da s njom nema šale, pa smo u tom tonu nekako i započele nas razgovor. Našle smo se u redakciji portala Super1, gdje smo se družile i pekle veganski čokoladni brownie. Htjela sam Martini pokazati koliko ukusan može biti kolač bez korištenja jaja i mliječnih proizvoda. No prvo sam sve sastojke nabavila u Arena Centru.

Sve što smo trebali za veganski brownie pronašli smo u Arena Centru. Iz Spara: Chia sjemenke Spar Vital i brašno od heljde Garden; iz dućana bio&bio: kakao u prahu bio&bio, Superfood Soda bikarbona, bio&bio Šećer kokosovog cvijeta; Iz dm-a: dmBio napitak od badema i dmBio orasi

 

Martina: Vratila si se u pravo vrijeme, jer sam te baš htjela zamoliti za nekoliko savjeta u vezi prehrane. Ipak je ljeto pred vratima i nemamo puno vremena da zablistam na plaži. Samo, molim te, znaš da ću odustati ako mi ne bude fino.

Helena: Poznavajući tebe, nisam ni sumnjala da ću morati preporučiti specijalitete. Idemo prvo vidjeti što je s doručkom, da li doručkuješ i što?

Martina: Uvijek doručkujem, a obično je to neko pecivo s nogu, jer obožavam miris vrućeg tijesta rano ujutro. Mislim da bez toga ne bih mogla započeti dan.

Helena: Ok, odlična stvar je što ne preskačeš doručak, ali vruće pecivo je prva stvar koju moramo izbaciti iz prehrane. To nikako nije dobro za tvoj želudac, jer znam da si se puno puta žalila na nadutost i manjak energije. Očito je da ti gluten ne odgovara, pa bih ti svakako preporučila da pšenicu zamijeniš pseudožitaricama poput quinoe, heljde ili leće. Jako dobar izbor imaš u dm-u, od tjestenine od leće, slanutka, bezglutenskog kruha, grickalica…A i danas je u Hrvatskoj ponuda bezglutenskih namirnica zaista bogata, pa praktički nećeš ni osjetiti razliku ako ih uvedeš u prehranu.

Aleksandar Selak

No kada smo već kod doručka, bilo bi dobro da ti prvi jutarnji obrok bude voće ili zeleni smoothie, voće u kombinaciji sa zelenim lisnatim povrćem. Također, voće ili smoothie jedi isključivo ujutro, na prazan želudac jer ako ga miješaš s ostalom hranom, neće se moći probaviti kako treba i doći će do nadutosti, fermentiranja i stvaranja gljivica – što nikako nije dobro za tvoj organizam. I nakon svakog obroka koji u sebi sadrži voće, trebala bi pričekati sat vremena da se sve pravilno probavi, prije nego pojedeš nešto drugo.

Martina: Može, ideja s voćem mi se sviđa jer obožavam slatko, pa bi vjerojatno imala i manju želju za slatkim?

Helena: Upravo tako, unoseći više voća u organizam, na prirodan način ćeš zadovoljiti potrebu za slatkišima. Voće je odlična zamjena, naravno ako se jede svakodnevno, i konzumirajući ovakav doručak dugoročno ćeš se riješiti ove ovisnosti.

Martina: E kad bi se riješila slatkog bila bih najsretnija na svijetu! Reci mi, da li mogu staviti celer u zeleni sok? Vidim na internetu je to trenutno hit, a celer inače obožavam, pa sam ga mislila miksati s bananama i možda nekim drugim voćem?

Samo pazi da ne miješaš ugljikohidrate i proteine u istom obroku. Ako odvojiš ove dvije kategorije, nikada više nećeš imati problema s težinom. I ako ne jedeš prekasno navečer

Helena: Da, celer je jako zdravo povrće. Pun je vitamina C i K, magnezija, kalcija…Ali ono za što ga ja najviše preporučujem je kod zdravlja probavnog sustava, koji je temelj za sve bolesti. Recimo, meni je odličan recept s bananama, datuljama i celerom. Ujedno je ovaj smoothie i kaloričan, pa ti može biti prava zamjena za obrok. Obrati pozornost da banane moraju biti zrele, s točkama jer jedino takve banane djeluju dobro na probavu i u konačnici na mršavljenje. Također je odlična ideja iscijediti celer u sokovniku i kao takvog ga popiti ujutro za detox cijelog organizma. Inače, ja celer kupujem u Intersparu jer ga uvijek imaju u ponudi, a i cijena je dosta povoljna.

Martina: Što bi mi preporučila za ručak?

Aleksandar Selak

Helena: Pa u principu, nakon doručka je sve vrlo jednostavno. Samo pazi da ne miješaš ugljikohidrate i proteine u istom obroku. Ako odvojiš ove dvije kategorije, nikada više nećeš imati problema s težinom. I ako ne jedeš prekasno navečer. Recimo ja ako želim mršavjeti, ne miješam proteine poput tofua i orašastih plodova s krumpirima ili rižom. Za tebe koja jedeš sve, to bi značilo da ne miješaš meso i krumpire, mliječno i rižu, jaja i tjesteninu. Na početku je malo teže, ali kad vidiš koliko se lakše osjećaš nakon jednog ovakvog obroka, i koliko više energije imaš – sigurno će ti ući u naviku. Povrće je kategorija koja ide uz sve, pa ti je ovo idealna prilika da ga još više uvedeš u prehranu, a ujedno ćeš imati raznovrsniji i zanimljiviji obrok.

Martina: Ovo će mi izgleda najteže pasti! Ali stvarno želim uvesti promjene, a i znam da će mi to utjecati na zdravlje, pa ću imati dvostruki motiv za dalje. Koje povrće bi mi preporučila u ovim kombinacijama?

Helena: Sve povrće je zdravo i niskokalorično, pa ne moraš paziti na količinu, jer ti ono neće utjecati na težinu, ali bih možda izdvojila brokulu, kelj, papriku, rajčicu i krastavce.

Unoseći više voća u organizam, na prirodan način ćeš zadovoljiti potrebu za slatkišima

Martina: Odlično, sve ovo volim jesti, pa ćeš mi poslati neki od svojih recepata, jer nemam vremena za kombiniranje namirnica i smišljanje novih obroka. Reci mi, koje bi ulje preporučila za prženje: maslinovo ili kokosovo?

Helena: Svakako kokosovo jer ono ne mijenja kvalitetu tijekom prženja. Maslinovo ulje na visokim temperaturama otpušta slobodne radikale, pa ga je bolje koristiti u salatama i u pripremi hladnih jela.

Martina: Što misliš o proteinskom shakeu?

Helena: Ja koristim samo biljne proteinske shakeove, na bazi konoplje, graška, riže…U prodavaonicama Müller možeš pronaći ove proteine u pojedinačnim pakiranjima, a ako želiš kompletan proteinski mix, najbolju ponudu imaš u bio&bio trgovinama.

Martina: Super, baš ću pogledati što bih od toga mogla koristiti. Helena, ovaj brownie već jako lijepo miriši, hoćemo ga izvaditi?

Helena: O, da, idemo uživati i klopati bez grižnje savjesti.

Aleksandar Selak

Recept za veganski brownie

Sastojci

250 g heljdinog brašna
Prstohvat himalajske soli
320 g kokosovog šećera
60 g kakao praha
1 čajna žličica sode bikarbone
125 g kokosovog ulja (otopljenog)
100 ml biljnog mlijeka
1 jušna žlica zamjene za jaja*
Jedna šaka oraha

dmBio: integralno brašno od heljde, chia sjemenke, kakao u prahu, kokosov šećer, napitak od badema, orasi, kokosovo ulje

Priprema

Zagrijte pećnicu na 180°C. U međuvremenu u većoj posudi dobro pomiješajte heljdino brašno, himalajsku sol, kokosov šećer, kakao prah i sodu bikarbonu. Zatim dodajte otopljeno kokosovo ulje, biljno mlijeko i zamjenu za jaja. Sve dobro sjedinite i premjestite na pleh za pečenje. Sitno nasjeckajte orahe i pospite ih po smjesi.

Pecite 25 minuta na 180°C, ili zbog razlika u pećnicama koristite trik s čačkalicom – ako je čačkalica suha kada probate smjesu, znači da je brownie pečen. Jednom kada je pečen, izvadite brownie iz pećnice i pričekajte 10 minuta prije rezanja.

bio&bio: integralno brašno od heljde, chia sjemenke, kakao u prahu, kokosov šećer, napitak od badema, orasi, kokosovo ulje

Super ideja! Zamjena za jaja: sameljite 1 jušnu žlicu chia sjemenki ili lanenih sjemenki. Na 1 žlicu sjemenki dodajte 4-5 jušnih žlica vode, promiješajte i ostavite sa strane 10 minuta kako bi se formirala smjesa koja će zamijeniti jaje i povezati sve sastojke.

Interspar: orasi, Alpro napitak od badema, Franck soda bikarbona, Garden heljdino brašno, Encian kokosov šećer, Spar Vital chia sjemenke
Aleksandar Selak

Svi navedeni zdravi proizvodi mogu se pronaći u trgovinama Arena Centra

Više savjeta i ideja o zdravijoj prehrani potražite u našem SPECIJALU

Sadržaj nastao u suradnji s Arena Centrom