Proljetni detox

Kraj zime vrijeme je za početak detoksikacije. Znamo najbolji način kako tijelo dovesti u red

Close up shot of a woman holding a plate of fresh green salad in the beautiful morning light. She's holding a fork and she's about to eat the vegetarian food. Healthy eating and diet concept. Shallow depth of field with focus on the fork.

Hrana puna pesticida i hormona, konzumacija previše mesa, šećera i ostalih rafiniranih namirnica, život u zagađenom okolišu, udisanje zagađenog zraka, pušenje i alkohol razlog su zašto se u tijelu svakog od nas gomilaju toksini. Kako bi izbjegli neugodne posljedice, nužna je detoksikacija, a kraj zime idealno je vrijeme da je napravite

Simptomi viška toksina u organizmu mogu biti glavobolja, problemi s kožom, zadah i neugodan miris tijela, candida, mlitavost, slabo pamćenje, nadutost trbuha i plinovi, loša probava, debljanje ili prekomjerno mršavljenje, zatvor, prerano starenje… Nakupljeni otrovi slabe otpornost organizma i povećavaju vjerojatnost obolijevanja. U čišćenju toksina prvenstveno sudjeluju bubrezi, jetra i crijeva, pa im je povremeno potrebno priuštiti oporavak, no detoksikacija je dobra i za mentalno zdravlje jer smanjuje tjeskobu i posljedice prekomjernog stresa.

Jednostavno pripremljena hrana, manje soli

Kada se odlučite na detoksikaciju, prehranu bazirajte na jednostavno pripremljenoj hrani, i to sirovom voću i povrću, sokovima od svježeg ribanog ili pasiranog voća i povrća, toplim povrtnim juhama, povrću kuhanom na pari ili u vodi ili kratko pirjanom na malo nerafiniranog ulja. Izbjegavajte bjelančevine, naročito meso, te ga zamijenite nemasnim jogurtima ili proizvodima od soje. Izbjegavajte i kavu, alkohol, čokoladu, rafinirana ulja, bijeli šećer, glatko brašno, tjesteninu, rižu, krumpire, soju, margarin i procesiranu hranu, sir te ograničite mliječne proizvode, a ako je moguće koristite organski uzgojenu hranu. Tijekom detoksikacije mogu se konzumirati žitarice poput prosa, ječma i integralne riže. Od voća prednost dajte jabukama, kruškama i grejpu jer obiluju pektinom, prehrambenim vlaknom topljivim u vodi, koji se pokazao kao sredstvo za blago sniženje razine kolesterola u krvi.

Smanjite unos natrija i izaberite jedinstvenu mješavinu mineralnih soli Salut, koji sadrži 35% manje natrija u odnosu na kuhinjsku sol, a da se pri tom ne morate odreći izvrsnog okusa jela.

14 dana je optimalno

Program detoksikacije bi trebao trajati 14 dana i to je najoptimalnije. U slučaju da vam je to previše, preporučljivo je barem jedan dan detoksikacije provoditi svakih nekoliko mjeseci. U jelovnik uvrstiti što više juha i variva. Pritom prednost imaju nemasne povrtne juhe i variva sačinjeni primjerice od brokule, cvjetače, prokulice i ostalih kupusnjača. Ovi saveznici jetre obiluju klorofilom koji je poznati „čistač jetre“, a kupusnjače se ujedno odlikuju sadržajem fitokemikalija koje povećavaju sposobnost jetre da neutralizira toksične tvari. Neizostavan dio svakog detoksikacijskog programa čini i korjenasto povrće poput mrkve, cikle, celera jer predstavlja pravu riznica nutrijenata prijatelja jetre (osobito vitamina C i kalija).

Dijeta i detoksikacija ne idu zajedno

Imajte na umu, da ovo nije razdoblje kada bi trebalo ići na neku restriktivnu dijetu, osobito ako je ona loše planirana i neuravnotežena. Sada su za vaš organizam iznimno bitni brojni vitamini i minerali, a njihov unos je u raznim dijetama često neadekvatan. Stoga, držite se laganih jela i smanjenih porcija i kilogrami će spontano otići kroz neko vrijeme. Iako su radikalne detoksikacije popularne, poput onih voćnim sokovima gdje se prehrambeni grijesi pokušavaju „isprati“ konzumiranjem voćnih sokova i ničega više, trebalo bi ih izbjegavati. Naime, takvi detoksikacijski programi imaju vrlo nisku energetsku vrijednost što dovodi do usporavanja metabolizma i lakog nakupljana dodatnih kilograma jednom kada se vratite na uobičajenu prehranu.

Ne preskačite obroke

Obavezno doručkujte i nemojte preskakati obroke jer bi posljedica duljeg gladovanja opet moglo biti prejedanje. Svakako, uživajte u maštovitim povrtnim salatama, one osiguravaju cijeli niz visokovrijednih tvari koje pomažu metabolizam, jačaju obrambenu sposobnost tijela i organizam “čiste” od otrova. Salate začinite kvalitetnim „ekstra djevičanskim“ maslinovim uljem. Smanjite unos soli. Pretjerana konzumacija natrija može imati negativan utjecaj na krvni tlak, bubrege i mozak, no ponekad je teško kontrolirati unos jer čak 75% soli koju konzumiramo je već sadržano u hrani koju kupujemo. Odaberite Salut, jedinstvenu mješavinu mineralnih soli s čak 35% manje natrija u odnosu na kuhinjsku sol, a pritom ima okus identičan klasičnoj soli!

Uvrstite biljke “čistače”

Od biljaka „čistača“ često se spominje artičoka. Ona sadrži gorke tvari: cinaropikrin, cinarin, različite mineralne sastojke i razmjerno mnogo vitamina A. Ljekovitost joj potječe od gorkih specifičnih tvari u lišću i korijenu koje potiču jetru na brže protjecanje žuči, a preporuča se i kod stanja loše probave. 

Artičoka obiluje prehrambenim vlaknom inulinom koje djeluje kao probiotik i u crijevima potiče rast korisnih bakterija te tako pomaže uspostaviti povoljnu crijevne mikroflore. Na taj način smanjuje se razina toksina koji dospijevaju u jetru, a održava se i zdravlje čitavog organizma. Redovito konzumiranje artičoke stimulira funkciju jetre i smanjuje razinu masnoća i kolesterola u krvi, a ovaj učinak može se zahvaliti visokom udjelu tvari cinarina.

Prijedlog jela

Okrepljujuća juha s kurkumom

Sastojci:

Priprema:

Mrkvu narežite na kolutiće, a poriluk sitno nasjeckajte. Na zagrijano ulje stavite mrkvu, kratko popecite, dodajte poriluk, a zatim protisnuti češnjak. Ulijte oko 1 litru tople vode, dodajte krumpir narezan na kockice, žličicu Salut soli i popaprite. Kuhajte na laganoj vatri 10 minuta, a zatim dodajte mahune, slanutak i na kraju crvenu leću. Kuhajte još oko 10 minuta da povrće omekša, umiješajte kurkumu i posolite po potrebi. Toplu juhu poslužite kao samostalan obrok.

Savjet: Umjesto mahuna možete dodati narezani kelj.

Kremasta juha od celera

Sastojci za 2 -5 osoba:

Priprema:

Na rastopljeni maslac dodajte sitno nasjeckani luk, narezanu stapku celera i kratko popecite. Dodajte protisnuti češnjak, uspite brašno, lagano ga popecite, pa uz miješanje ulijte 1,2 l vode. Dodajte Salut sol, papar, muškatni oraščić i šećer. Kuhajte na laganoj vatri da povrće omekša. Kuhano povrće malo ohladite, a potom usitnite štapnim mikserom da dobijete finu kremastu juhu. Ulijte vrhnje, po potrebi dodajte vode da dobijete željenu gustoću i ako je potrebno, posolite.

Super zdrava salata

Sastojci:

Priprema:

U veću posudu stavite tikvice narezane na rezance, dodajte mrkvu također narezanu na rezance, polovice cherry rajčica, rikulu i pospite bosiljkom. Dodajte Salut sol i pospite paprom. U manjoj zdjelici pomiješajte ocat, maslinovo ulje i sitno nasjeckani češnjak. Narezano povrće prelijte pripremljenim preljevom i sve dobro promiješajte. Poslužite odmah kao međuobrok ili odličan prilog.

Savjet: Ovu vitaminima i mineralima bogatu salatu možete dodatno obogatiti dodate li joj grubo narezane orahe.

Pirjane gljive s pireom od celera

Sastojci:
za pire:
• 300 g korijena celera
• 250 g krumpira
• 60 g luka
• 200 ml mlijeka
• 2 žlice maslinova ulja
• ½ žličice soli sa
smanjenim udjelom natrija Salut
• malo Vegeta Maestro mljevenog
muškatnog oraščića
Vegeta Maestro crni papar

za gljive:
• 2 žlice maslinova ulja
• 300 gljiva (lisičarke,
bukovače ili neke druge)
• ½ žličice soli sa smanjenim udjelom natrija SALUT
Vegeta Maestro crni papar

Priprema:

Korijen celera i krumpir očistite i narežite na kocke, a luk sitno nasjeckajte. Povrće stavite u posudu, prelijte vodom da pokrijete sadržaj, dodajte mlijeko i zagrijte da zakipi. Kuhajte na laganoj vatri dok povrće ne omekša. Vodu cijedite. Povrću dodajte maslinovo ulje, sol, muškatni oraščić, a zatim ga usitnite u kremasti pire. Ako je potrebno, dodajte vode u kojoj se kuhalo. Pospite svježe mljevenim paprom. Za gljive, maslinovo ulje zagrijte na srednje jakoj vatri, dodajte
narezane gljive (ili cijele ako su manje) i pirjajte uz povremeno miješanje da omekšaju i ostanu bez tekućine. Gljive posolite, pospite paprom i poslužite tople preko pirea od celera.

Još više recepata pronađite ovdje .