ARHITEKTURA

Crna fasada stambeno-poslovne zgrade nadomak Svete Nedelje izgleda sjajno. Doznale smo o čemu je riječ

FOTO: Projekt2020

Projekt 2020 u suradnji sa studijem Cigla arhitektura osmislio je suvremen projekt stambeno-poslovne zgrade. Crna fasada djeluje vrlo mistično

Na lokaciji koja nudi toliko posebnosti na jednom mjestu, koja je istinska akupunkturna točka i spoj svih lokalnih obilježja osmišljen je jedan suvremeni stambeno-poslovni projekt nastao suradnjom Projekta2020 i studija Cigla arhitektura.

Kako objašnjavaju projektanti, arhitektonski koncept zgrade prati ideju jednostavnosti tradicijskih građevina s kosim krovom. Naime, objekt je oblikovan u suvremenom arhitektonskom izrazu temeljenom na lokalnoj tradiciji i tipologiji gradnje, sa suvremenom ventiliranom fasadom, velikim prozorskim otvorima, uvučenim lođama i reprezentativnim ulaznim prostorom.

Jednostavnost oblikovanja pojačana je upotrebom samo dva materijala na pročelju; ventilirane fasade i žbuke dok je sam volumen zgrade sadržajno podijeljen na javno prizemlje i stambene etaže s dvostrukom visinom dnevnih prostora.

“Vođeni ekološkom sviješću, posebnim tehnološkim rješenjima i ugradnjom najkvalitetnijih materijala i opreme osigurali smo vrlo nisku potrošnju energije i postigli visoki energetski standard” poručuje tim okupljen iza Projekta2020.

S obzirom na to da je riječ o stambeno-poslovnom projektu, u prizemlju objekta predviđen je tako prostor za jedan, dva ili tri poslovna prostora, s odvojenim ulazima, pogledom na crkvu i nadstandardnim brojem parkirališta za zaposlenike i klijente.

Na prvom katu su pak zamišljena tri stambena prostora, počevši od onog najmanjeg koji osigurava 42, pa do onog najvećeg koji se proteže na 124 četvorna metra.

Posebnost ovog projekta svakako je spomenuta fasada koja je oblikovana kao ventilirana fasada sa završnim slojem vlaknocementnim pločama i kao ETICS fasada za završnim slojem silikonskom žbukom. To sve skupa osigurava vrhunsku zaštitu i izolaciju objekta te dugotrajnost čime se smanjuje potreba za posebnim održavanjem, odnosno obnavljanjem kao i energetska potreba objekta.

Kao materijal toplinske izolacije odabrana je kamena vuna zbog svoje negorivosti, trajnosti, paropropusnosti, zvučnih i toplinskih karakteristika. Svi prozorski otvori na fasadi napravljeni su u aluminiju te tako osiguravaju vrhunsku toplinsku zaštitu uz minimalno održavanje.

Neizostavan dio ovog projekta jest i hortikulturalni segment koji je osmišljen kao okoliš koji se navodnjava kišnicom koja se skuplja s otvorenih površina. Upravo taj pristup osigurava uživanje u ozelenjenom okruženju, nadovezujući se na planirani projekt perivoja na padini ispod župne crkve. Realizacija projekta trebala bi se dogoditi u proljeće 2021. godine, a kako je to sve skupa zamišljeno donosimo u sklopu članka.