ARHITEKTURA

Arhitekti iz Zagreba ponudili rješenje za prostor kulture u Banja Luci. Nagrađeni su za svoj odličan rad

FOTO: BIRO

Zagrebački BIRO studio osvojio je drugu nagradu na natječaju u Banja Luci sa svojim arhitektonskim rješenjem. Doznale smo više o svemu

Krajem prošle godine raspisan je natječaj putem kojeg bi Banja Luka trebala dobiti multifunkcionalnu dvoranu i kongresni centar. U pitanju je prostor kulture koji bi svojim postojanjem trebao unaprijediti zajednicu, kako lokalno, tako i regionalno.

Na natječaj je pristiglo čak 110 sjajnih rješenja iz 38 država, a prva nagrada dodijeljena je arhitektonskom timu iz Beograda (projekt možete pogledati ovdje), čiji su članovi Miloš Jokić, Nenad Stijović, Nikola Gjorgjievski, Stefan Ilić, konzultant Miodrag Grbić i suradnici Stefan Danilović, Jovana Kovačević, Jelena Zlatanović i Tijana Mačkić.

Ono što je sjajna vijest jest da je druga nagrada pripala rješenju zagrebačkog arhitektonskog studija BIRO čiji tim čine Saša Košuta, Mario Kralj, Dora Lončarić, Hrvoje Arbanas i Vana Pavlić koje vam ujedno i predstavljamo, a od samih arhitekata doznale smo više o njihovom radu na koji su iznimno ponosni.

“Svaki javni prostor nosi odgovornost generiranja fizičkih mjesta susreta i ugodnog boravka. Projekt je artikuliran kao prostor društvene, kulturne i umjetničke interakcije. Hibridni program višefunkcionalnog kompleksa integralni je dio suvremenog grada; oživljava okolno gradsko tkivo te akcelerirano potiče socio-ekonomski razvoj tog dijela grada” objašnjavaju motivaciju svog rješenja.

Dodaju i kako su u njihovom slučaju uspostavljene tri prostorno programske cjeline okupljene oko kulturnih sadržaja. Prvi segment se tako organizira oko koncertno-kongresne dvorane s radnim prostorima filharmonije. Drugi segment ima fokus na kazališnu djelatnost koja će obuhvatiti dramu, balet i operu. Treći segment je predviđen za muzejsku djelatnost s prostorom za stalni i privremeni postav.

“Segmentiranje programa pospješuje funkcioniranje zasebnih sadržaja kao i distribuciju i kretanje posjetitelja kompleksa. Omogućeni su istovremeni događaji s velikim brojem sudionika te kontrola pristupa pojedinom sadržaju. Programske cjeline se oblikuju u tri uzdignuta volumena koji u međusobnim odnosima tvore mikroambijente ugodnih vanjskih boravaka” dodaje hrvatski tim arhitekata koji stoji iza spomenutog studija BIRO.

Prizemna etaža je, kažu, zamišljena kao javni trg isprepleten komercijalnim svima dostupnim sadržajima. Topografija terasa stvara ugodne ambijente za boravak ljudi, posjetitelja kompleksa, ali i slučajnih prolaznika čime lokacija postaje mjesto susreta i okupljanja.

Do kulturnih sadržaja se može doći izravnom vanjskom vezom ili preko centralnog foajea koji povezuje garažu te sve sadržaje kompleksa: restorane, press centar, kazalište, muzej, koncertno-kongresnu dvoranu i administraciju. Penjanjem na više etaže, korisnik napušta vrevu javnog prizemlja i priprema se za ulazak u kulturne i umjetničke institucije koje po svojoj naravi zahtijevaju određenu dozu mira i koncentracije.

Iako je program podijeljen u manje volumene, kompleks zadržava dojam monumentalnosti. Predstavlja udomljene sadržaje, mjesto gdje se odvijaju kultura i umjetnost i gdje se razmjenjuju ideje i emocije.