Što čini idealan dezinficijens?

Uz svakodnevne rastuće brojke oboljelih i učestalo pozivanje na oprez te provedbu preventivnih mjera kako bi se spriječilo daljnje širenje virusa, moramo se zapitati činimo li sve što je u našoj moći kako bismo zaštitili sebe i svoje najmilije?

Temeljna preventivna mjera u širenju svih zaraznih bolesti, pa tako i COVID-19, je higijena. Osobna higijena i održavanje čistog okruženja u kojem boravimo postale su sve češće teme naših razgovora, preporuka na društvenim mrežama i članaka na portalima. No, jeste li se zapitali što bismo, zapravo, trebali očekivati od idealnog dezinficijensa?

Vjerujemo da biste se svi složili da on treba biti učinkovit i djelovati na široki spektar patogena. Kad govorimo o djelovanju različitih vrsta dezinficijensa, bitno je naglasiti da neki imaju baktericidni, fungicidni, virucidni učinak, dok neki drugi imaju bakteriostatsko, fungistatsko ili virustatsko djelovanje. Drugim riječima, dezinficijensi mogu ubiti patogen ili samo spriječiti ili usporiti njegovo umnažanje.

Nadalje, kad nanosimo dezinficijens na površinu ili kožu, razmišljamo li o duljini trajanja zaštite koju nam on pruža? Ako pročitate uputu o primjeni nekog tradicionalnog dezinficijensa, vidjet ćete da se spominje „kontaktno vrijeme“. Ono označava vrijeme koje je potrebno da se dezinficijens zadrži na površini koju želimo dezinficirati kako bi ispoljio svoj učinak. Po završetku kontaktnog vremena ta površina je dezinficirana. Uzmimo za primjer rukohvat. Nakon što ga, u skladu s uputama proizvođača i uz propisano kontaktno vrijeme, tretiramo tradicionalnim dezinficijensom, on je dezinficiran. No, što ako taj rukohvat dodirne ruka koja je kontaminirana nekim patogenom? Je li on još uvijek dezinficiran i bez patogena koji potencijalno mogu zaraziti sljedeću osobu koja ga dodirne? Dugotrajan učinak i zaštita od rekontaminacije, odnosno ponovnog onečišćenja dezinficirane površine, svakako je jedna značajka idealnog dezinficijensa koju bismo rado imali, zar ne?

Sljedeća značajka o kojoj promišljamo je sigurnost. Mnoga vrlo učinkovita dezinfekcijska sredstva su ili nagrizajuća pa oštećuju površinu na koju se nanose, ili imaju vrlo neugodan i nadražujući miris pa je kod njihove primjene potrebno osigurati primjerenu ventilaciju, ili uzrokuju iritaciju i isušivanje kože pa je potrebna zaštitna oprema kod njihove primjene na površinama. Poznato je da antiseptici na bazi alkohola jako isušuju kožu pa uzrokuju iritacije, pucanje zaštitne lipidne barijere na koži i posljedično veću sklonost infekcijama. Zato se u alkoholna sredstva dodaju brojne pomoćne tvari ne bi li se ublažio isušujući učinak. Usto, posebno važno pitanje je i sigurnost primjene dezinficijensa na osjetljivoj dječjoj koži.

Idealan dezinficijens bi trebao biti jednostavan za korištenje, stabilan u različitim uvjetima i ne bi smio nadraživati kožu ni dišne puteve. Trebao bi biti prikladan za primjenu u svim dobnim skupinama, učinkovit protiv širokog spektra patogena i imati dugotrajan učinak.

Nanotehnologija čini razliku

Zahvaljujući primjeni nanotehnologije, Zoono inovativna zaštitna sredstva na površini na koju se nanesu, nakon sušenja, stvaraju štit sačinjen od sićušnih molekularnih „igala“. U kontaktu s patogenom te „igle“ probijaju stijenku patogena i ubijaju ih. Nanotehnološki štit se dugotrajno veže na površinu pa zaštita na koži djeluje cijeli dan, dok sredstva namijenjena za površine osiguravaju uništavanje patogena i zaštitu od rekontaminacije u trajanju do čak 30 dana. Zoono sredstva za zaštitu od mikroba ne uzrokuju iritaciju dišnog sustava ni kože, sigurna su za primjenu u svim dobnim skupinama i dokazano učinkovita zahvaljujući formulaciji koju su znanstvenici razvijali desetljećima, a zahvaljujući čijim brojnim prednostima sada možete osigurati sigurno okruženje za sebe i svoje najmilije. Zoono, kao najsuvremenije rješenje u borbi protiv mikroba, pronađite u ljekarnama ili ljekarničkim webshopovima.