Relax

U krevetu se nalazi najmanje 10 milijuna grinja. Odlučite od sutra ne spavati s njima

Asian Women In Satin Nightwear Feeling Unwell And Sneeze Against White Background, Dust Allergies, Flu, People Caught Cold And Allergy

Kihanje, začepljen nos i crvene oči, ali i svrbež, mjehurići i «raspucana» koža, bol u trbuhu, otekline i proljev: to su samo glavni simptomi koje mogu izazvati različiti tipovi alergija, od kojih periodički pate dvije od deset osoba. Za čak 80 posto alergija krivci su kućne grinje

Kućne grinje nalaze se u svakom domu i nisu znak nehigijene. Vole topla, mračna i vlažna mjesta. Razvijaju se na vlažnosti od 70 – 80% i na temperaturi iznad 25 stupnjeva. Nisu prisutne u svim klimatskim područjima, čak niti u prašnjavim uvjetima. Preživljavaju u vlažnom okruženju, a uglavnom se hrane na mrtvoj koži ljudi i životinja. Najčešće se nalaze u spavaćim sobama, madracima, jastucima i pokrivačima jer ima ova mjesta omogućuju optimalne uvjete života. Čestice prašine su bezopasne, no ostaci grinja i njihov izmet mogu naškoditi zdravlju i izazvati alergijske reakcije. Stručnjaci procjenjuje kako su za čak 80 posto slučajeva astme uzročnici grinje, a za ostale slučajeve najčešći su krivci peludne alergije.

U krevetu ih ima barem 10 milijuna

Koliko su grinje svepristune najbolje govore brojke. Nakon samo dvije godine korištenja zauzmu najmanje 10 posto težine jastuka, dok ih se u prosječnom krevetu smjesti najmanje 10 milijuna! Hrane se ostacima kože i kose, a nije niti čudno da lako opstaju jer čovjek tjedno odbaci dvadesetak grama mrtve kože koja se uglavnom nađe u krevetu, tepisima ili tapeciranom namještaju. Najviše ih je u spavaćim sobama, ali ih ima i u kuhinjama. Stručnjaci upozoravaju kako alergija na grinje ne mora imati simptome, no često ona prethodi simptomima alergijskih bolesti – atopijskom dermatitisu, alergijskom rinitisu i astmi. Simptomi su najjači kod kuće, a često ometaju pravilan san jer se javljaju obično noću. Svrbež kod atopijskog dermatitisa, otežano disanje na nos, učestalo kihanje ujutro nakon buđenja, otežano disanje, najizraženiji su znakovi alergije.

Kako pobijediti grinje

Grinje se uništavaju na temperaturama višim od 60 stupnjeva ili smrzavanjem. Smeta im i sunce pa je stoga korisno prozračivati posteljinu kad god je lijepo vrijeme. Potrebno je i redovito mijenjati posteljinu, najbolje jednom tjedno te je prati na najmanje 60 stupnjeva. Ako ste alergični na grinje, uklonite iz svog doma sve stvari koje skupljaju prašinu, poput tepiha, zastora, stolnjaka, plišanih igračaka, stare odjeće koju godinama ne nosite. Posebno vodite računa na čemu spavate: ne čekajte da se jastuk, madrac i pokrivač raspadnu prije nego li ih zamijenite te vodite računa o njihovoj pravilnoj higijeni. Nemojte čekati da iz madraca počnu provirivati opruge te da se jastuk sasvim izobliči. Jastuk zamijenite nakon najviše dvije godine korištenja, a madrac nakon sedam godina. Odlično su rješenje i antialergijske navlake za posteljinu koje će madrac hermetički zatvoriti, koža će disati, a zaštititi će vas od utjecaja grinja iz nutrine.

Sadržaj donosimo u suradnji s Dormeom