Relax

Trudnoća je uistinu drugo stanje za svaku ženu. Imamo vodič kako je učiniti najljepšim razdobljem

Trudnoća je posebno razdoblje u životu svake žene i upravo tada buduće mame mnogo brige posvećuju svojoj prehrani, izgledu, osjećajima i pripremama za porod. Mnogo korisnih sitnica svaka će buduća mama za sebe i svoju bebu pronaći u Lidlu

Opće je poznata uzrečica da je trudnoća drugo stanje. Između ostalog, u trudnoći se pojavljuje nova žlijezda s unutrašnjim izlučivanjem hormona – posteljica, i njezinom aktivnošću uvelike se mijenja organizam trudnice prvenstveno u fizičkom, a onda i u psihičkom smislu. Posteljica izlučuje tri hormona neophodna za održavanje trudnoće: korionski gonadotropin (KG), estrogen i progesteron. Značajniji porast KG nastupa u 7.-8. tjednu trudnoće, a dosiže maksimum u 12. tjednu, nakon čega se postupno smanjuje do 16. tjedna, te se do kraja trudnoće zadržava na niskoj razini.

Trudničke želje nisu izmišljotina

Kiseli krastavci i sladoled. Svježi kravlji sir i riba. Jagode i pašteta. Mnogima je možda mučno pri samoj pomisli na takve kombinacije, no ako ste trudni, velika je vjerojatnost da o njima razmišljate kao o vrhunskim gurmanskim poslasticama. Zašto? Razlog su takozvane trudničke želje – nešto što na prvi pogled djeluje kao neobjašnjiva žudnja za određenim namirnicama i to najčešće u neobičnim kombinacijama kakve u normalnim okolnostima ni u snu ne biste poželjeli. U vrijeme najveće aktivnosti KG hormona (prva tri mjeseca trudnoće) često se razvije stanje poremećenog doživljavanja okusa i mirisa hrane, koje je općenito karakterizirano mučninom i povraćanjem, a pojavljuje se i želja za određenom hranom, dok se prema nekoj osjeća odbojnost. Stručnjaci kažu kako trudničkim željama treba udovoljavati, ali uz naglasak na uravnoteženoj prehrani u više manjih obroka dnevno!

Pretjerano debljanje može se izbjeći

Budući da majčina prehrana utječe na zdravlje djeteta, uravnotežena i raznolika prehrana ono je čemu treba težiti svaka trudnica. Važna je podjela namirnica sastavljena prema potrebama organizma, što znači da jelovnik treba sadržavati odgovarajuće količine ugljikohidrata, bjelančevina, masti, vitamina, minerala i tekućina. Za trudnice koje miruju, dnevno je potrebno oko 2100 kal, a za one s umjerenim aktivnostima od 2300 – 2500 kal dnevno. Tijekom cijele trudnoće, fiziološkim prirastom smatra se porast tjelesne težine od 12 – 13 kg, a sve preko toga posljedica je prekomjerne prehrane trudnice i za posljedicu ima stvaranje suvišnih masti u potkožnom tkivu i trbušnim organima.

Najmanje devet pregleda

U normalnoj trudnoći potrebno je učiniti najmanje devet pregleda i tri pregleda ultrazvukom. Prvi pregled obavlja se što prije nakon postavljanja sumnje na trudnoću, a svakako prije drugog tromjesečja. Taj inicijalni pregled je bitan u procjeni rizika tijekom trudnoće i otkrivanja trudnica kojima je potreban pojačan nadzor u obliku drugih dijagnostičkih postupaka ili terapije. Najvažnije je pronaći ginekologa u kojeg imate povjerenje i koji će biti dostupan objasniti vam sve što vas muči te dati potreban savjet ili ohrabrenje.

Za vježbanje se savjetujte s ginekologom

Ako ste jedna od onih koja u trudnoći želi biti fit, prije nego li se odlučite za vježbanje svakako sa svojim ginekologom provjerite možete li vježbati bez rizika za vašu bebu. Ako ste vježbali kontinuirano nekoliko mjeseci prije trudnoće, nastavite s aktivnošću i u prvom tromjesečju (gotovo polovicu tog tromjesečja većina žena niti ne zna da je trudna), ali svakako uz dopuštenje ginekologa (napomenite mu da ste vježbali). Ukoliko postoji i najmanji rizik za vježbanje, pričekajte s fizičkom aktivnosti do kraja prvog tromjesečja. Stručnjaci savjetuju da u prvom tromjesečju ne vježbate ukoliko imate mučnine ili povraćate. Ako pak do trudnoće niste vježbali, onda je najbolje pričekati da prođe prvo tromjesečje, kako se ne bi nepotrebno opteretili. Vježbanjem u trudnoći smanjuje se bol i napetost u leđima, a prati ga i održavanje optimalne težine trudnice. Istraživanja su pokazala da se uvelike smanjuje rizik od preeklampsije, a zapravo je najjači učinak vježbanja na psihičko stanje trudnica koje se osjećaju jačima, sigurnijima, samopouzdanijima i spremnijima za porod.

Ugađajte sebi što više možete

Ugađajte sebi i dopustiti drugima da vam ugađaju. Poštujte potrebe svog tijela i duha, uživajte u opuštanju, čitanju, gledanju neopterećujućih filmova i serija, slušajte nježnu glazbu, boravite što više u prirodi. Uživajte u promjenama na svom tijelu i u svim fazama kroz koje prolazite. Neka udobnost, prirodni materijali i praktičnost budu smjernice i kod odabira vaše trudničke odjeće. Lidlova Esmara kolekcija za trudnice i mlade mame oduševit će vas dizajnom, udobnošću jer je izrađena od najfinijeg pamuka, a u Lidlovim je trgovinama dostupna od od ponedjeljka 7. 9. do nedjelje 13.9.

ESMARA KOLEKCIJA ZA TRUDNICE

 

Uživajte u pripremama za rođenje bebe

Ulaskom u zadnje tromjesečje mnoge trudnice započinju s intenzivnim pripremama za dolazak bebe. Uređenje sobe za bebu, kupnja pribora za kupanje, hranjenje, poneke igračke i, naravno, odjeće za svaku mamu predstavlja veliko uzbuđenje. Kako ipak ne bi izgubili glavu i pretjerali nabavom sitnica koje će beba brzo prerasti i te će postati suvišne, napravite popis i držite se njega, a birajte provjerene brendove, pouzdane kvalitete. Lupilu od Lidla upravo je takav brend. Lupilu nudi širok izbor odjeće uz koju vaše dijete bezbrižno raste — od najmanjih veličina, do predškolskog uzrasta. Osim odjeće, u Lupilu asortimanu nalaze se i dodaci poput tetra pelena, ručnika s kapuljačom, posteljina za dječje krevetiće i podbradnika. Odjeća je od bio pamuka s oznakom GOTS izrađena prema ekološkim kriterijima, a proizvedena prirodna vlakna podvrgnuta su kontrolama prije daljnje obrade. U proizvodnji se koriste samo kvalitetne sirovine čiji su izvori štićeni pa od njih dobivamo proizvode bez štetnih tvari. Lupilu kolekciju za bebe u Lidlovim trgovinama potražite od ponedjeljka, 7.9. do nedjelje 13.9.

LUPILU KOLEKCIJA ZA BEBE