Njega

Nakon zime koži treba doza C vitamina. Poznata dermatologinja objasnila nam je zašto

FOTO: la roche posay

Bore, sivilo i osjetljivost samo su neke od loših stvari koje zima ostavlja na koži lica, pa smo dermatologinju Jelenu Meštrović-Štefek ispitale sve o važnosti C vitamina u njezi kože

O važnosti C vitamina za opće dobro stanje organizma znamo mnogo, no u posljednje vrijeme zanima nas i aspekt djelovanja C vitamina u borbi protiv bora, gubitka sjaja i neujuednačene kože. C vitamin je, naime, znanost (i naša koža!) prepoznala kao moćnog saveznika u borbi protiv starenja.

Zima je ostavila traga našem tenu – bore su vidljive, a ten siv, pa smo odlučile saznati apsolutno sve o djelovanju C vitamina u njezi kože. Poznatoj dermatologinji dr. Jeleni Meštrović-Štefekov postavile smo desetak vrlo važnih pitanja. Za početak nas je zanimalo, naravno, zašto je uopće C vitamin tako važan u njezi kože.

Photo: Zarko Bašić/PIXSELL

“Dobrobit koju vitamin C pruža našoj koži je višestruka: njegovo snažno antioksidativno djelovanje, stimulacija produkcije kolagena, te smanjenje produkcije pigmenta melanina rezultira sjajnom, blistavom kožom, smanjenjem bora, poboljšanjem tonusa i teksture kože i smanjenjem pigmentacijskih mrlja”, kaže dermatologinja koja napominje da iako vitamin C spada u kategoriju preparata koji se vrlo dobro podnose, osjetljivije kože mogu reagirati na više koncentracije vitamina C (iznad 10%), te na niže pH vrijednosti (veću kiselost preparata).

Upravo je zato vrlo važan izbor pravog oblika vitamina C, njegove koncentracije i kiselosti, kombinacije s drugim aktivnim supstancama, kako bi izbjegli osjetljivost kože, a pružili preparat željene, maksimalne učinkovitosti.

Veza pH vrijednost i njege s vitaminom C

“Apsorpcija vitamina C uvelike ovisi o njegovom pH. Niži pH (3.5) omogućuje bolju apsorpciju, no istovremeno može oštetiti zaštitnu barijeru kože i dovesti do njezine osjetljivosti. Fiziološke vrijednosti pH (5-6) omogućuju optimalnu apsorpciju bez rizika oštećenja zaštitne epidermalne barijere kože”, objašnjava dr. Jelena Meštrović-Štefekov još jednom naglašavajući važnost C vitamina kao antioksidansa.

“Antioksidansi neutraliziraju djelovanje slobodnih radikala (tzv „reactive oxygen species“ ROS) koji nastaju primarno pod utjecajem čimbenika okoliša od kojih je najznačajnije djelovanje UV-a, ali i drugih faktora poput onečišćenja, pušenja, stresa, neadekvatnog stila života. Naravno i biološko, kronološko starenje pridonosi čitavom procesu, jer obrambeni mehanizmi kože s godinama slabe i gube ranije sposobnosti neutralizacije neželjenih oksidativnih procesa.

Oksidativni procesi, nakupljanje ROS-a, dovodi do određenog stanja kronične upale kože, njezina oštećenja što se vidi kroz pojavu vidljivih znakova starenja poput naboranosti kože, gubitka sjaja, tonusa, pojave pigmentacijskih mrlja…

Antioksidansi neutraliziraju slobodne radikale i na taj način sprečavaju kaskadne upale, oštećenja i posljedično starenja kože. Vitamin C je jedan od najsnažnijih, moguće i najsnažniji antioksidans za lokalnu primjenu kojim danas raspolažemo”, kaže dermatologinja koju smo, naravno, pitale kako najbolje uključiti vitamin C u dnevnu rutinu njege.

Sve moći seruma s C vitaminom

“Forme seruma omogućuju najbolju iskoristivost vitamina C, lako se i uspješno mogu kombinirati s drugim aktivnom supstancama/preparatima za njegu kože, poput HA, retinola, AHA i drugih. Kombinacija preparata uvijek je poželjna jer djeluje sinergijski, pojačava efekte svakog od preparata ponaosob, naravno, pod uvjetom da se kombiniraju na pravilan način.

Serumi, uključujući serume s vitaminom C , koriste se uvijek kao prvi sloj njege, nakon čišćenja (i eventualno toniziranja), nakon čega uvijek slijedi moisturizer, ili drugi „kremasti“ preparat za njegu kože. Ukoliko se vitamin C koristi ujutro, savjetuje se da drugi sloj bude krema sa zaštitnim SPF faktorom. Navečer, drugi sloj može biti krema koja sadrži HA ili drugu aktivnu komponentu (ovisno o zahtjevima kože i njezinoj podnošljivosti/osjetljivosti)”, savjetuje dr. Jelena Meštrović-Štefekov nadodajući kako se serum s vitaminom C može se koristiti jednom ili dva puta dnevno, ujutro ili navečer, ovisno o našim preferencijama, potrebama kože i kombinacijama s drugim preparatima za njegu.

C vitamin i za osjetljivu kožu

Dobar izbor je La Roche -Posay PURE VITAMIN C10 obnavljajući serum protiv starenja s visokom koncentracijom čistog vitamina C, salicilnom kiselinom i smirujućim neurosensinom s fiziološkim pH kože, za blistavost čak i osjetljive kože.

 

Riječ je o laganoj, brzo upijajućoj teksturi koja na koži ostavlja svilenkasti, nemasni trag. Dovoljne su samo dvije do tri kapi da se serum ravnomjerno rasporedi po licu i već nakon par dana korištenja bore na licu su manje vidljive, a koža lica glatka, nahranjena, sjajna i blistava.

Upravo zato La Roche -Posay PURE VITAMIN C10 obnavljajući serum dermatologinja dr. Jelena Meštrović-Štefekov preporučuje osobama koje imaju bore, iregularnosti teksture i tonusa kože, nedostatak sjaja, sivu „beživotnu“ kožu, neujednačene pigmentacije, ali i osobama koje traže efikasan ali siguran serum s vitaminom C namjenjen svim tipovima kože, uključujući i osjetljivu.

Istina na sunce

Kako je zima ipak polako na odlasku, za dermatologinju imale smo još jednu važno pitanje za kraj: kako njega s vitaminom C djeluje u kontaktu sa suncem?

Vitamin C je vrlo osjetljiv na svjetlost i zrak, lako oksidira, da bi bio učinkovit mora se stabilizirati i skladištiti u zatamnjenoj ambalaži koja se nakon upotrebe mora dobro zatvoriti.

S obzirom da na suncu gubi svoju djelotvornost, ukoliko se koristi ujutro, mora se kombinirati s kremom s zaštitnim faktorom koja se nanosi kao drugi sloj, preko seruma. Smatra se da nanošenje seruma s vitaminom C ujutro neutralizira oštećenja onih UV zraka koje su uspjele „probiti“ zaštitnu barijeru SPF faktora. Naravno, vitamin C ne može zamijeniti kreme sa zaštitnim faktorom”, zaključuje dermatologinja Jelena Meštrović-Štefekov.

Sadržaj omogućava La Roche-Posay