LJEPOTA

Primijetili ste točkice na licu nalik na mitesere? Mogu se razviti u akne, evo kako ih spriječiti

Sve što trebate znati o mikrokomedonima i komedonima 

FOTO: Shutterstock

Sve što trebate znati o mikrokomedonima i komedonima

Koliko vam se puta dogodilo da ste za različite nepravilnosti na koži okrivili šminku, previše šećera ili ne baš tako zdrave životne navike? Ok, možda ste djelomično i bili u pravu, ali postoji još jedan, možda manje poznat čimbenik, koji svakako treba uzeti u obzir kad razmišljate o uzroku nepravilnosti na koži – mikrokomedoni. Riječ je o čepićima u površinskom sloju kože koji su pomiješani s bakterijama i lojem, a vidljivi su samo mikroskopom i ne prate ih upalni procesi. Nastaju kad višak sebuma i mrtve stanice kože zablokiraju lojne kanale i otvore pora.

PRETEČA PRIŠTIĆA

Sigurni smo da se mnogo žena dosad susrelo s mikrokomedonima, ali je moguće da ne znaju točno o kojoj vrsti nepravilnosti govorimo. Oni su zapravo preteča prištića i mogu ili ostati nerazvijeni, odnosno nevidljivi ili se mogu spojiti s više bakterija i sebuma te prijeći u komedon. Do tog trenutka, kad postanu vidljivi na našoj koži, može proći i do dva mjeseca. Najčešće se javljaju na čelu, bradi i obrazima. A ono što je ključno je to da su upravo komedoni izvor svake daljnje nepravilnosti na koži i mogu biti odgovorni za nastanak kroničnih akni. Za razliku od mikrokomedona, koji nisu vidljivi golim okom, komedoni su najčešće veličine jednog milimetra. Mogu biti i veći, a u tom slučaju govorimo o gigantskim ili makrokomedonima.

NJIHOVO SUZBIJANJE JE ZNANSTVENO DOKAZANO

Dobra je vijest da ih, ako na vrijeme primijetimo njihovu pojavu, možemo spriječiti. A ako znamo kako, onda to zasigurno i želimo učiniti, zar ne? Evo dobrih vijesti – provedena je klinička studija na 29 žena kojima se proučavala koža na dijelu donje čeljusti kroz 56 dana. Kroz to vrijeme dokazano je da se broj mikrokomedona drastično smanjio nanošenjem La Roche-Posay Effaclar Seruma jedanput dnevno. Osim toga, dokazano je da su upravo mikrokomedoni izvor svih nepravilnosti na koži te ako se na njih djeluje prilikom nastanka, smanjuje se pojava i ostalih kožnih problema.

UČINKOVITA BEAUTY RUTINA

Nama je to bilo i više nego dovoljno da se zainteresiramo za ovaj učinkoviti serum. Nije tajna da žene najviše pažnje posvećuju koži lica, osobito ako se nalazi u nekim neobičnim stanjima ili se pojavljuju razne nepravilnosti. Tada istražujemo, konzultiramo se i pokušavamo složiti savršenu beauty rutinu. Ona većinom uključuje neku umivalicu, serum i kremu za lice. Prilikom odabira istih, vodimo se potrebama svoje kože, a nerijetko i eksperimentiramo pogotovo ako imamo potvrdu s dobrim rezultatima. Iako je jako individualno, prije odabira u obzir uvijek uzimamo znanstvena istraživanja. Zato nas posebno veseli što se Effaclar Serum, koji je izašao iz francuskog laboratorija brenda La Roche-Posay, pokazao učinkovitim.

Ovaj serumski koncentrat kiselina za eksfolijaciju u kombinaciji s umirujućim niacinamidom ciljano djeluje na mitesere, prištiće i vidljive pore. Jednostavno se koristi – formula ne iziskuje ispiranje, brzo se upija, nema nikakav miris i ne ostavlja ljepljivi trag. Ono najvažnije, serum ima umirujuće djelovanje, odčepljuje pore i ublažava tvrdokorne nepravilnosti na koži. Preporučuje se koristiti navečer nakon temeljitog čišćenja lica te je posebno prilagođen koži sklonoj aknama.

Iako ih ne možemo vidjeti, mikrokomedone nije poželjno ignorirati. Ako se razviju u komedone, a ne tretiraju se ili se tretiraju pogrešno, mogu se razviti u teže oblike upalnih akni. Nemojte čekati da komedoni prođu sami od sebe i ni u kojem slučaju nemojte ih istiskivati. U ovom je slučaju najbolje primijeniti poznatu izreku – bolje spriječiti nego liječiti.

Sadržaj nastao u suradnji s brendom La Roche Posay.