HRVATSKA MODA

Hrvatski brend Kon2re Studio radi torbe od inovativne kože od lišća ananasa. Ispričali su nam sve o tome

Kon2re torbe od Pinatexa
FOTO: jan Iveta

Melina Marelja ispričala nam je sve o sasvim prirodnom materijalu Pinatex koji je u proizvodnom procesu zamjena za kožu

Diplomirana dizajnerica Melina Marelja vlasnica je brenda Kon2re Studio koji je utemeljila 2012., a bavi se istraživanjem svih sfera dizajna pomicanjem granica oblika, s trenutnim fokusom na modni dizajn i dodatke. Brend je poznat po upotrebi održivih i inovativnih materijala te slow fashion pristupu modi, a u svoju proizvodnju nedavno je uvela novi inovativni materijal Pinatex. Popričale smo s Melinom o razvoju i filozofiji brenda, ali i o svim prednostima revolucionarnog Pinatexa.

Slow fashion pristup

Melina Marelja
jan iveta

“Od samih početaka moja filozofija dizajna leži u sporijem tempu proizvodnje, tzv. slow fashionu gdje ne jurimo za novim modnim trendovima, nego gdje dizajner, neopterećen vremenom i sezonama, ima slobodu stvaranja. Ovakav pristup ujedno osigurava kvalitetniju i pažljiviju izradu koja kupcu kao krajnjem korisniku donosi proizvod koji traje dulje od jedne sezone. Zanima me dizajn i proizvodnja proizvoda koji nemaju vremensko ograničenje, a pojava novih održivih rješenja na području materijala to svakako olakšava, pružajući bolju usklađenost s vremenom u kojem živimo. Zanimljivo je pratiti razvoj i napredak materijala kroz godine, što je svakako olakšalo sami proizvodni proces.”

Prirodni materijal Pinatex umjesto kože

Melinu inspiriraju inovativni materijali od prirodnih sirovina, ali i recikliranih te je stalno u potrazi za novim tehnologijama koje promiču održiv, odgovoran i savjestan način života. Tako je i došla do Pinatexa, materijala koji nalikuje na kožu, a radi se od lišća ananasa. “Osmislila ga je Carmen Hijosa, dizajnerica koja je radeći u kožnoj industriji shvatila posljedice prerade i tretiranja kože, što ju je ponukalo na istraživanje lišća ananasa kao sirovine i potencijalnog materijala budućnosti. Materijal je od 2015. godine na tržištu, a zadnje dvije godine doživljava sve veću uporabnu vrijednost tako da ne čudi da su ga prepoznali i mnogi high street brendovi. Od predstavljanja materijala u Hrvatskoj prije dva mjeseca dobila sam iznimno pozitivne reakcije što me, priznajem, ugodno iznenadilo, jer pokazuje napredak o osviještenosti i nužnosti zaštite prirode i okoline u kojoj živimo. Pinatexov slogan ‘bolji izbor za bolju budućnost’ ulijeva nadu u bolje sutra, no više me zanima što mi kao pojedinci možemo učiniti za bolje danas.”

“Od trenutka kada sam saznala za Pinatex preko interneta, vrlo sam brzo došla u fazu testiranja, jer je proizvođač Ananas Anam vrlo ažurna i profesionalna tvrtka te je sve teklo poprilično glatko. Posebno je pohvalan njihov proces evaluacije tvrtki i pojedinaca koji se u proizvodnji koriste njihovim materijalima, pa mi je zaista bilo bitno proći taj prvi korak i doći do uzoraka kako bih se uvjerila odgovara li materijal kvalitetom i drugim karakteristikama konceptu koji su prezentirali. Ono što me zapravo najviše zanimalo je odgovara li materijal zahtjevima mog dizajna te koliko je podložan intervencijama u proizvodnji, kao i samom procesu šivanja.”

Dizajnerica nam je objasnila razliku prilikom obrade tzv. eko kože i Pinatexa te koje su prednosti ovog inovativnog materijala. “Osnovna razlika između Pinatexa i eko kože pri izradi vanjskog dijela torbe je u samom sastavu, jedan je sintetički dok je drugi u potpunosti prirodan, uslijed čega se oni u procesu obrade razlikuju. Pinatex je zaista revolucionaran jer svojim svojstvima konkurira kao stvarna zamjena za kožu i razne druge sintetičke materijale. Odlikuje se iznimnom čvrstoćom i izdržljivošću, dok je s druge strane veoma lagan. Bitno je naglasiti kako za proizvodnju Pinatex sirovine nisu potrebni dodatni resursi zemlje, vode ili pesticida, jer sirovina nastaje kao nusproizvod poljoprivredne industrije te u cijelosti dolazi iz ekoloških i etički prihvatljivih izvora.”

Smanjenje štetnog utjecaja na okoliš

Pinatex je počela koristiti prije par mjeseci, ali i do njegove pojave u svojoj proizvodnji se orijentira na prirodne i održive materijale. “Najviše pažnje posvećujem izboru ekološki prihvatljivih materijala, materijala koji imaju priču, koji su prirodni, izdržljiviji te najbitnije, koji nisu životinjskog porijekla. U proizvodnji većinom koristim izdržljivu sintetičku vegetarijansku kožu izrađenu od vinila, koji je u skladu s REACH odredbama te je iznimnih performansi – izvrsne čvrstoće, vodootporna, otporna na UV zračenje i propadanje, ali i odlične otpornosti na abraziju. U počecima sam se koristila distributerima u Hrvatskoj, a zadnjih pet godina sam se orijentirala na proizvođače u Njemačkoj, gdje je ponuda osjetno veća i kvalitetnija.”

“Odluka da ne koristim kožu omogućila je smanjenje štetnog utjecaja na okoliš, no svjesna sam i da sintetičke alternative koje koristim nisu u potpunosti bez svojih posljedica. Sretna sam stoga što su nam u današnje vrijeme, više nego ikad prije, dostupne izvrsne zamjene za kožu poput Pinatexa, koji imaju minoran učinak na okoliš. U budućnosti se planiram sasvim prebaciti na Pinatex i materijale sličnog karaktera.” Osim vanjskog izbora materijala, bitan joj je i unutarnji dio tako da za podstave koristi materijale od pamuka i viskoze, što u konačnici njen proizvod čini više od 70 posto prirodnim, dok ostatak odlazi na konce i željezni dio koji se koriste za remene i zatvarače.

Proizvodnja od održivih materijala u Hrvatskoj

“Mislim da općenito ništa nije teško i nemoguće, činjenica što je moje sjedište trenutno u Hrvatskoj ne opterećuje proizvodni proces niti me sprječava da naručujem potrebne materijale i sirovine iz cijelog svijeta. Danas svatko tko imalo razmišlja o stanju u kojem se trenutno nalazi svijet može utjecati svojim izborom materijala i načinom proizvodnje ili promišljenom kupnjom ekoloških proizvoda na boljitak svih nas. Sve kreće od pojedinca koji potom pokreće lavinu, a to je upravo ono što nam treba kako bismo usporili rast masovnog zagađenja koji je prisutan u svim sferama industrije pri čemu je modna industrija na samom vrhu.”

“Kako mi je fokus oduvijek bio na ručnoj izradi torbi i ruksaka u manjim limitiranim serijama, veći izazovi koje nosi masovna proizvodnja su me zaobišli, omogućujući mi da učim u hodu i rješavam razne situacije pravovremeno. Točno, ponekad stvari idu glatko, dok neke druge iziskuju puno više vremena, poput papirologije prema državnim institucijama, no sve to ide kad se uhodate. Sama proizvodnja vezana je više za nabavu i dostupnost materijala, dok samo istraživanje iziskuje najviše vremena, s obzirom na to da morate provjeriti cijeli proizvodni proces i okolnosti u kojima netko posluje. U konačnici, svakim takvim izborom usmjeravate vlastito poslovanje.”

Objašnjava nam kako danas stvarno nije bitno gdje radite, nego što i na koji način. “Internet nam zaista pruža dostupnost u svim dijelovima svijeta te smo jednim klikom udaljeni od npr. Novog Zelanda i potrebnih informacija. Možda smo pomalo i razmaženi ovim „luksuzom“, koji nam je još prije koje desetljeće bio nedostupan.”

Planovi za budućnost

“Planovi su uvijek prisutni, od proširenja tima zbog povećanog interesa, novih suradnji i izlaska na strano tržište putem sajmova, kao što je bio Pause Fashion Hub u Londonu na kojem sam se predstavila prvi put s Pinatex ruksacima, pa do uvođenja novih inovativnih materijala. Vlastiti razvoj je nezamjenjiv pa planiram na proljeće posjetiti svjetski sajam materijala iz područja prostornog dizajna, Material District u Rotterdamu.”

Ako vas je ova priča zainteresirala i želite uložiti u dizajnerski komad koji uz svoju estetsku ulogu brine o budućnosti našeg planeta donosimo i prodajna mjesta gdje se komadi ovog brenda mogu nabaviti, Kon2re proizvodi su dostupni direktno preko upita na jednoj od društvenih mreža (Instagram, Facebook), putem maila info@kon2re.com, na web stranici koja će biti online početkom studenog ili u Vila Shopu u Gajevoj, trgovinama Croatia in a Box u Rijeci, Prostor u Rovinju, Kawa u Dubrovniku ili Galerija Kar-in u Ljubljani.