MODA

André Leon Talley bio je ključna figura u borbi s rasizmom u modnoj industriji

U dobi od 73 godine jučer je preminuo legendarni modni novinar i urednik. Prisjećamo se njegovog života

FOTO: tgm creative / Dimitrios Kambouris / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

U dobi od 73 godine jučer je preminuo legendarni modni novinar i urednik. Prisjećamo se njegovog života

André Leon Talley, legendarni editor-at-large američkog Voguea, sa svojih 198 cm visine i raskošnim plaštevima u jarkim bojama bio je jedna od najprepoznatljivijih figura modne industrije. Ali ne samo zbog svog izgleda. Njegova je karijera trajala 60 godina, a radio je u magazinima Women’s Wear Daily, W, New York Times i Vogue gdje je 1988. postao prvi afroamerički kreativni direktor. U tim je godinama veliku količinu energije posvetio afroameričkim modelima, dizajnerima i drugima koji su zbog toga što nisu bijeli Zapadnjaci, diskriminirani i potkopavani unutar modne industrije.

Talley je rođen u Washingtonu 1948. godine, a odrastao je u Durhamu, u domu svoje bake koja je bila čistačica na Sveučilištu Duke. Ona ga je odgojila te je često ponavljao da su ona i urednica Voguea Diana Vreeland najviše utjecale na njega. Kao dječak je odlazio čitati modne magazine u lokalnu knjižnicu, a fasciniralo ga je kad bi se žene u njegovoj obitelji nedjeljom odijevale za misu. “Ništa mi nije bilo ljepše od toga kad se žene odijevaju s takvom pažnjom prema modnim dodatcima, cipelama, torbicama, šeširima, kaputima, haljinama i rukavicama kao za nedjeljnu misu”, rekao je.

OD STUDIJA FRANCUSKOG DO DESNE RUKE DIANE VREELAND

Talley je studirao na Sveučilištu Brown što mu je pokrila stipendija, a diplomirao je francusku književnost. Već je tada pokazivao koliko mu je važno promovirati prava Afroamerikanaca i boriti se za njihovu jednakost u društvu. Tema diplomskog rada koji je obranio 1972. bila mu je utjecaj crnih žena na Charlesa Baudelairea.

Po završetku studija dobio je posao o kojem je do tada samo sanjao, postao je asistent glavne urednice američkog Voguea, Diane Vreeland, ali ne u Vogueu, nego u njezinom Art’s Costume Institute unutar muzeja Metropolitan. U dokumentarcu o vlastitom životu, The Gospel According to André iz 2018., usporedio je Vreeland sa svojom bakom koja je, za razliku od Vreeland, živjela u siromaštvu te u svoju kuću nije puštala bijelce, ali su obje, rekao je, bile posvećene poslu, obitelji i tradiciji i tomu su naučile i njega.

André Leon Talley uz svog kolegu, također editor-at-large Hamisha Bowlesa na Ralph Lauren reviji u new Yorku 2011. Foto: Astrid Stawiarz / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

KARIJERA U MODNIM MAGAZINIMA

Vreeland je bila oduševljena s Talleyjem pa ga je upoznala sa svojim kontaktima u magazinu Andyja Warhola, Interview. Tamo je počeo raditi 1975., a onda je prešao u cijenjeni Women’s Wear Daily u kojem je postao prvi voditelj pariškog ureda te je radio blisko s legendarnim izdavačem Johnom Fairchildom. Potom je pet godina radio u magazinu W, zatim u New York Timesu i nekoliko drugih publikacija dok napokon nije došao u američki Vogue.

Bilo je to 1983., iste godine kad se tamo zaposlila Anna Wintour s kojom je postao blizak prijatelj. Talley je bio urednik vijesti, a Wintour kreativna direktorica, ali dvojac je brzo napredovao. Wintour je 1987. postala glavna urednica magazina, a iste je godine Talleyja imenovala kreativnim direktorom. Ta tada još nedefinirana funkcija, za Talleyja je bila savršena jer ju je iskoristio kako bi promovirao crne dizajnere i raznolikost na modnim pistama što mu je oduvijek i bio cilj.

Talley je bio kreativni direktor Voguea do 1995. kad ga je napustio, ali vratio se već tri godine kasnije i postao editor-at-large. Funkcija je to za dugogodišnje urednike na kojoj sami odlučuju o čemu će i kojim tempom pisati, ne nadgledaju nikoga, ali svojim imenom i kvalitetom rada neprocjenjivo doprinose magazinu. U tom je periodu Talley nastavio promovirati nebijele dizajnere spajajući ih s važnim javnim figurama kao što je primjerice Michelle Obama i lobirati kod dizajnera da na pistama angažiraju više nebijelih modela.

André Leon Talley na reviji Marca Jacobsa u New Yorku 2013. Foto: Dimitrios Kambouris / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

ODLAZAK IZ VOGUEA I SUKOB S ANNOM WINTOUR

Talley se umirovio 2013. godine, a živio je na velikom imanju u White Plainsu u američkoj saveznoj državi New York koje je umalo izgubio kad su ga vlasnici, bivši šef tvrtke Manolo Blahnik USA George Malkemus i njegov partner Anthony Yurgaitis, pokušali deložirati. Talley im je godinama plaćao stanarinu uvjeren da tako otplaćuje kuću koja će jednog dana postati njegova pa je 2020. protiv dvojca pokrenuo tužbu, pisao je New York Times. No, ona nije dobila svoj kraj do Talleyjeve smrti prošle godine.

Iz svog doma u White Plainsu s 11 soba od kojih je, rekao je, tri koristio kao ormare, izlazio je tek na posebne angažmane među kojima je jedan od u javnosti najzapaženijih bilo njegovo komentiranje odjevnih kombinacija uzvanika koji stižu na Met Galu. Sve dok 2018. Anna Wintour nije odlučila da bi ga mogla zamijeniti komičarkom Lizom Koshy. Talley je tvrdio da je to zbog njegove prekomjerne težine i godina.

U svom memoaru The Chiffon Trenches koji je izašao u svibnju 2020. opisao je incident i naveo da se Wintour nije udostojila sama mu javiti da više neće komentirati Met Galu. Nazvao ju je okrutnom i nesposobnom za dobrotu.

André Leon Talley i Anna Wintour u prvom redu na reviji Calvina Kleina u New Yorku 2007. Foto: Brad Barket / Getty Images North America / Getty Images via AFP

ZLOSTAVLJANJE I RASIZAM

U istom je memoaru Talley opisao da je kao dječak bio seksualno uznemiravan te je rekao da vjerojatno zbog toga nikad u životu nije bio u vezi. I to nije bila jedina situacija u kojoj je zlostavljan tijekom odrastanja. Za Guardian je 2020. otkrio da su ga na studiju kamenovali kad bi nedjeljom napuštao kampus kako bi otišao kupiti Vogue.

Kroz život se suočavao i s rasizmom i diskriminacijom zbog pretilosti. S pretilošću se borio, rekao je, od 1989. kad mu je preminula baka, a mnogi su ga zbog toga kritizirali. Anna Wintour i Oscar de la Renta jednom su prigodom organizirali intervenciju kako bi ga suočili s njegovim višom kilograma te su ga poslali u Duke Diet & Fitness Center što je platio Condé Nast. Talley je tamo odlazio tri puta, no do kraja života je ostao iste tjelesne građe.

André Leon Talley i Oprah na Legends Ball u Santa Barbari, Kalifornija, 2005. Foto: FREDERICK M. BROWN / Getty Images North America / Getty Images via AFP

PREPOZNATLJIVA FIGURA U POPULARNOJ KULTURI

Osim u modnoj industriji, Talley je zahvaljujući svom izgledu kao i raznim angažmanima na televiziji bio poznat i široj publici. Četiri sezone bio je sudac u emisiji America’s Next Top Model uz Tyru Banks. Pojavio se u serijama Seks i grad i Empire, kao i u raznim modnim dokumentarcima među kojima su The September Issue i Valentino: The Last Emperor.
Jedan od njegovih najvećih angažmana u karijeri bila je uloga stilista bivšem predsjedniku i prvoj dami SAD-a, Baracku i Michelle Obami. Bila je to još jedna velika prilika za njega da javnosti predstavi i tako slavi afroameričke dizajnere. Prošle godine Francuska mu je dodijelila viteško odličje Chevalier de l’ordre des Arts et des Lettres za njegov doprinos umjetnosti i literaturi. Talley je preminuo 18. siječnja 2022. u bolnici u White Plainsu od nepoznate bolesti.