Intima

Kasni? Došla je prerano? Bolnija je nego inače? Obilnija? Ne paničari...

Nekad je mrziš, nekad je danima čekaš u napetom PMS-u, nekad te boli da misliš kako ćeš umrijeti….

Koliko god nam predstavljala komplikaciju iz mjeseca u mjesec, kad se nešto s menstruacijom poremeti, nastupa panika. Ništa čudno s obzirom na to da su uredne menstruacije ogledalo zdravlja.

Svaka nepravilnost, naravno, nije razlog za zabrinutost, ali ukoliko redovito pratiš ritam i “karakter” svojih krvarenja te pravovremeno reagiraš, možeš izbjeći mnoge zdravstvene probleme ili ih barem izliječiti dok su još u početnoj fazi. Evo koji uzroci mogu dovesti do remećenja ritma ciklusa i što učiniti.

Neuredna krvarenja

Neuredna vanmenstruacijska krvarenja mogu biti u obliku takozvanog spottinga, odnosno crvenog točkastog krvarenja ili u obliku obilnijeg izljeva krvi jarko crvene boje (bleeding). Spotting se može javiti kod žena bilo koje dobne skupine, a ukazuje na to da je u tijeku ovulacija ili se pak može pojaviti tijekom prvog mjeseca uzimanja kontracepcijske pilule, flastera ili vaginalnog prstena.

Niti u jednom slučaju nema razloga za zabrinutost. U slučaju bleedinga, tj. obilnijeg krvarenja potrebno je obaviti ginekološki pregled jer ono može biti posljedica ektopije (ranica) na vratu maternice – anomalije koja uzrokuje ginekološke probleme ili pak može ukazivati na postojanje polipa, posebno nakon 45. godine života.

Bolna menstruacija

Rijetko koja od nas nije se susrela s manje ili više bolnom menstruacijom. To je najčešći razlog izostanka adolescentica iz škole, sa sportskih aktivnosti i žena sa ostalih dnevnih događanja. Ipak, samo mali broj žena, prema jednom istraživanju tek oko 15%, traži pomoć liječnika zbog ovih problema.

Bolovi u donjem dijelu abdomena koji se tipično pojavljuju nekoliko sati prije nastupa menstrualnog krvarenja, a traju sljedećih jedan do tri dana najčešća su obilježja bolne menstruacije ili disemnoreje. Najčešće ih prate mučnina, povraćanje, proljev, glavobolja, vrtoglavica i bolovi u predjelu leđa.

Riječ stručnjaka

Dr. med. Mislav Herman, spec. ginekologije i obstetricije:

„Lijekove prve linije čine nesteroidni protuupalni antireumatici. Randomizirane studije pokazuju kako do 100% žena navodi značajno smanjenje bolova na terapiju ibuprofenom u dozi od 400 svakih 4 do 6 sati. Terapija počinje na dan početka menstruacije i nastavlja sve do prestanka krvarenja, odnosno bolova. Kod izraženije kliničke slike početak terapije može se pomaknuti i na dan-dva prije očekivanog početka krvarenja“, objasnio je dr. Herman.

Dodao je i kako se problem liječiti može i peroralnim hormonski kontraceptivima koji su prvenstveno namijenjeni ženama koje ne planiraju trudnoću. Pomoći mogu i topli oblozi, modifikacije prehrane, vitamini, različiti biljni pripravci, fizička aktivnost i vježbanje…

Brufen® Effect šumeće granule su ukusno instant rješenje za bolnu mjesečnicu. Zbog brze apsorpcije učinak se postiže vrlo brzo te su ugodnog okusa naranče!

Prijevremena menstruacija

Normalan ciklus obično traje između 26 i 32 dana, a krvarenje može trajati četiri do šest dana. Uzroci prijevremenih krvarenja mogu biti različiti: do 35. godine života uzrok može biti posljedica snažnog emotivnog stresa, a nakon 35. godine prijevremena krvarenja mogu ukazivati na premenopauzu te bi u tom slučaju trebala dogovoriti pregled kod ginkeologa.

Mogući uzrok je i polimenoreja, problem koji se može javiti u svakoj dobnoj skupini žena, a riječ je o prečestim krvarenjima (kad je interval između dvije menstruacije kraći od 23 dana), koja mogu biti posljedica fibroma ili cista jajnika. U tom slučaju, što prije treba otići na pregled kod ginekologa.

Kašnjenje menstruacije

Jednu ili dvije godine nakon pojave prve menstruacije tijelo traži ravnotežu te je potpuno normalno da ciklus kasni ili da jedan mjesec izostane. No, kad je kašnjenje ciklusa kronično uzrok može biti postojanje jedne ili više cista jajnika.

U tom slučaju, govori se o policističnim jajnicima, bolesti koja otežava ovulaciju i može biti uzrokom neplodnosti. Kašnjenje menstruacija može biti i posljedica loše prehrane, siromašne bjelačevinama i vitaminima uslijed čega tijelo blokira ciklus štedeći energiju i zalihe krvi. Kako bi bila sigurna u čemu je problem kod tebe, najbolje je otići na pregled ginekologu.

Preobilna krvarenja

Intenzitet menstrualnog krvarenja nije jednak tijekom cijelog plodnog razdoblja žene već se s godinama mijenja. Uzroci obilnijih ili slabijih krvarenja mogu biti različiti, ovisno o starosnoj dobi. Kod mladih cura može izostati ovulacija, primjerice ako prolaziš kroz emotivno stresan period. Ili je razlog to što hormonalni sustav nije potpuno sazrio te luči malo progesterona. U dobi oko 50. godine žena ulazi u premenopauzu i krvarenja bi trebala postupno postajati sve slabija, no ako je krvarenje odjednom postalo obilnije i duže traje, uzrok bi mogao biti polip. Riječ je o vlaknastoj i dobro prokrvljenoj izraslini koja uzrokuje jača krvarenja. Potreban je ginekološki pregled jer je polip alteracija endometrija i treba ga odstraniti kirurškim putem. Ako je pak riječ o fibromu ili miomu, može se pokušati s liječenjem bez kirurške intervencije.

Preslaba krvarenja

Mogu se javiti u svakoj životnoj dobi, a dva su moguća uzroka. Jedan je da žena možda pati od anemije uzrokovane manjkom željeza zbog prehrane u kojoj su slabo zastupljeni meso i mahunarke. No, anemija može biti i posljedica dugih dijeta koje su oslabile i iscrpile organizam.

Tijelo tada dragocjene zalihe nastoji sačuvati pa “štedi” na krvarenju. Drugi uzrok mogu biti hormoni. Ukoliko endometrij ne dobiva odgovarajuću količinu hormona, može postati hiperplastičan (stijenke postaju predebele), što dovodi do slabijeg krvarenja.

U tom slučaju, ginekolog će preporučiti pretrage kojima se provjerava rad štitnjače (10% žena pati od poremećaja u radu štitnjače) i hipotalamusa, dvije žlijezde koje upravljaju mnogim važnim tjelesnim funkcijama, a jedna od njih su i menstrualni ciklusi.

Sadržaj donosimo u suradnji s partnerom Brufen® Effect