VJENČANJA

Kako smo zbog korone vjenčanje sa Sejšela prebacili na Vis i dobili pravu otočku bajku

Mladi par iz Zagreba imao je jasnu ideju za vjenčanje iz snova. No, unatoč tome što im je pandemija koronavirusa planove u potpunosti promijenila, na kraju su dobili sve što su željeli – pa i mnogo više

Lanatina Mihaljinec, liječnica obiteljske medicine (32) i Alen Kosanović, programer (29), iz Zagreba, zaručili su se prošlog ljeta u malom mjestu pored Zadra. Upoznali su se tek šest mjeseci ranije, ali, pričaju nam, sve je nekako brzo teklo. S obzirom na to da oboje jako vole putovati, već su u prvim mjesecima odlučili skupa otputovati na Tajland. Po povratku su saznali da očekuju dijete, i sve se krenulo razvijati još i brže. S vjenčanjem su htjeli čekati, pa su ga tek nakon rođenja djeteta počeli pomnije planirati. Naravno, htjeli su ići na varijantu nekog daljeg putovanja, samo s kumovima i užom obitelji.

Općenito, velika vjenčanja, kažu, nisu njihov stil jer smatraju da bi dan vjenčanja trebao biti posvećen mladencima, dan koji će pamtiti, a ne dan koji prolazi u stresu zbog organizacije i logistike. Na kraju, smatraju, često dođe do toga da se izgubi bit i posebnost te prigode. Na neki način, masovna vjenčanja su, slažu se, postala nešto što se podrazumijeva, a nitko ne razmišlja o tome da su i mala vjenčanja sasvim dovoljna da se obilježi nešto lijepo.

Odgoda vjenčanja nije bila opcija

Inicijalni plan je, dakle, bilo vjenčanje na Sejšelima, (na Maldivima, koji su također bili opcija, ne postoji mogućnost službene ovjere braka) pa su tako počeli planirati put za manju grupu najbližih ljudi i kumova. A onda je došla korona i cijeli svijet je pao u lockdown, a time i sve ideje i planovi te dio organizacije, a budućnost situacije je bila neizvjesna. Lanatina i Alen, kažu, nisu htjeli odgađati ništa te su se odlučili prilagoditi situaciji i naći najbolju opciju vjenčanja u vremenu u kojem su ga i planirali. S obzirom na to da su spontani i jednostavni, sama odluka oko teme putovanja bila je u istom tonu.

“Jednog popodneva sjedili smo na kavi s kumovima i došao je prijatelj Vlado Odribožić koji se uključio u naš razgovor i brainstorming te predložio ideju koju je već dugo planirao uvesti kao dio aranžmana i ponude u svojoj agenciji, Lux Mediterranean, a koja se sjajno uklopila u koncept korone i lockdowna. To su vjenčane ture od par dana na željenu destinaciju vjenčanja, s najbližima, kao što su kumovi, roditelji, obitelj. Jedrilica ima izuzetan komfor i kvalitetu i dovoljno prostora da svatko može pronaći i svoj kutak za odmor. Ideja nam se odmah svidjela jer smo tako nešto i željeli”, u dahu nam je ispričala Lanatina.

Osim toga, dodaje Alen, prigodna je, prvenstveno jer nudi slobodu i uživanciju na brodu, na moru, nakon dosta tmurnog perioda gdje smo bili zatvoreni u svoje stanove, i naravno, tu je i ona komponenta izoliranosti i sigurnosti koju oblik putovanja poput jedrenja i nudi.

Novi plan i destinacija dogovoreni su kroz samo 15 minuta

Nema previše kontakta, siguran i provjeren smještaj i sudionici na okupu, a dodanu vrijednost ima i kvalitetno provedeno vrijeme zajedno, kao i činjenica da se do nekih od najljepših plaža može doći isključivo preko mora. “I tako smo u 15 minuta dogovorili plan, a kao destinaciju izabrali Vis, kao jedan od najudaljenijih otoka koji posjeduje posebnu magičnu vibru i čar, gdje se osjećaš kao doma i koji ne vrvi turistima čak ni u sezoni. Pravi raj na zemlji, netaknuta priroda, s pregršt mogućnosti za razne avanture i otkrivanje novih očuvanih i prirodnih uvala, plaža i povijesnih atrakcija, a s obzirom na to da taj dio Jadrana Vlado drži u malom prstu bili smo sigurni da ćemo dobiti najbolju uslugu”, pojašnjava nam Lanatina.

Krenuli su iz Grebaštice, gdje ih je jedrilica dočekala s pićem dobrodošlice i puno lampica, te se zaputili prema Visu uz noćenje na Šolti. “Sve ostalo smo dogovarali spontano, jer smatramo da stvari mogu biti jednostavne i lake. Prije putovanja imali smo samo odjeću. Odjeću smo isto brzo izabrali, ušla sam s kumom u Magali Concept Store i prva haljina koju sam probala je bila ta! Sve planove uspjeli smo provesti jer su nam svi izlazili u susret, pogotovo na Visu. Od cvjećara koji jedini radi na otoku, do frizera koji je također jedini, sve smo uspjeli maksimalno jednstavno organizirati, uključujuči i sve prijevoze, i restorane. Moramo spomenuti vrlo susretljivu i simpatičnu matičarku, koja nas je najsrdačnije primila i s kojom smo brzinski i bez puno muke obavili sve pravne peripetije, te koja nam je sa srdačnošću i humorom uljepšala sam čin vjenčanja”, s osmijehom se prisjeća Lanatina.

Sve se rješavalo u hodu, uz maksimalnu susretljivost lokalaca

Cvijeće i frizera su, dakle, organizirali tek dan ranije, a buket, revere i frizuru našli su po najpristupačnijoj cijeni, svakako ne onoj koja obično bude za vjenčanja. “Buket s reverima platili smo 60 kuna, a u Zagrebu bismo takvo što platili vjerojatno oko 1500 kuna. Nismo se previše uzrujavali i organizirali smo stvari usput i nekako nam se sve lijepo poklopilo. Za restoran smo na dan vjenčanja pitali lokalce, također jedan simpatičan par koji su s Visa i koje smo upoznali upravo na onom putovanju na Tajland. Lokacija je bila pun pogodak, konoba Magić, i njeni vlasnici ugostili su nas u predivnom imanju nalik Toskani, s poljima lavande i vinogradom s vrhunskim vinom i ponudom hrane”, kaže nam Lanatina.

Ljepše vjenčanje nisu mogli poželjeti

I vjenčana torta je bila neklasična, slana – kombinacija viške i komiške pogače u obliku torte koju je izradila majka vlasnice. “Sve u svemu, ne možemo biti sretniji jer smo zaista lijepo obilježili naš dan, u kombinaciji s divnim tjednom istraživanja i degustiranja. Drago nam je i da smo nadahnuli ostale parove koji su možda bili u potrazi za sličnom idejom, i potvrdili da i jednostavno može biti posebno. Svakako vidimo da ćemo godišnjice braka slaviti također na jedrilici, jer nismo mogli poželjeti bolje vjenčanje. Naše malo viško vjenčanje ostat će nam zauvijek u najljepšem sjećanju”, zaključuje Lanatina.