Nekad je nužno odabrati stranu
Glazba

Upoznajte Anju i Luku, glazbeni duo koji zvukom 80-ih osvaja mlađe generacije. I mi ih stalno slušamo

FOTO: Aleksandar Selak

Uoči njihovog prvog velikog koncerta u zagrebačkoj Tvornici kulture povodom izdavanja novog albuma, razgovarali smo s članovima benda pocket palma

Slušate li hrvatske radio postaje, velike su šanse da ste čuli neku od pjesama hrvatskog synth-pop dua pocket palma. Svojim su melodijama koje donose osvježeni zvuk 80-ih relativno brzo osvojili simpatije publike, a obožavatelje je nedavno razveselila i vijest o njihovom prvom velikom koncertu. Održat će se 29. veljače u Tvornici kulture, a na njemu će predstaviti svoj prvi album. Sve nam je to poslužilo kao i više nego dobar povod za razgovor s članovima benda, Lukom Vidovićem i Anjom Papom. Na početku ih pitamo da nam ukratko objasne kako je pocket palma zamišljena, odnosno kako su njih dvoje uopće počeli surađivati.

“Anja i ja smo se upoznali još davne 2012. u školi, ali tek smo se zbližili kroz glazbu. Igrom slučaja imali smo priliku pjevati zajedno i nakon toga smo se odlučili zajedno baviti glazbom. Krenuli smo raditi obrade i tako je nastao Side Project”, priča nam Luka. Za one koji ne znaju, Side Project je njihov prethodni bend, čije su pjesme bile na engleskom i koji su trenutno, kako su nam rekli, stavili na pauzu. S obzirom na to da su mijenjali jezik, kaže Luka, imalo je više smisla pokrenuti nešto novo, pod drugim imenom i s novom estetikom.

Pisanje pjesama na hrvatskom bilo je jako dobra ideja

Aleksandar Selak

“Pocket palma je već nekoliko godina zapravo jedan zabavni projekt za koji smo uvijek priželjkivali da se ostvari, ali nikad se nismo usudili. Ili si nismo to dozvolili jer nam se činilo dosta neozbiljno. Dok se prije godinu dana jedno popodne nismo mogli odlučiti u kojem smjeru odvesti Side Project”, priča nam Anja, a Luka dodaje kako su se tek prije godinu dana dovoljno opustili i odlučili dati šansu pisanju na hrvatskom. Svidjelo im se i, kaže, u tom su tonu onda odlučili i nastaviti.

Većina naše glazbe je definitivno inspirirana synthwaveom i glazbom osamdesetih, ali i Luka i ja slušamo previše raznovrsnih izvođača, pa se to i čuje u glazbi koju stvaramo

Pitamo ih i da nam kažu u koji bi se žanr najlakše svrstali i imaju li uopće neku svoju ciljanu publiku. “Teško je reći. Mi se trenutno svrstavamo u synthwave, ali i to je isto klimav termin. Većina naše glazbe je definitivno inspirirana synthwaveom i glazbom osamdesetih, ali i Luka i ja slušamo previše raznovrsnih izvođača, pa se to i čuje u glazbi koju stvaramo. Svaka od naših pjesama je čušpajz svega što slušamo, ali činjenica je da se najviše ipak može čuti synthwave. To je razlog zašto se pjesme na albumu toliko razlikuju jedna od druge, a u isto vrijeme tvore savršenu cjelinu”, objašnjava Anja.

Najbolji prijatelji koje je glazba dodatno povezala

Luka Vidović
Aleksandar Selak

Zanimalo nas je i nešto više o nastanku njihovog prvog albuma, odnosno kreativnom procesu i svemu što ga je pratilo. Što se tiče glazbe, rekla nam je Anja, pravila gotovo da i nema. Oboje su zaduženi i za glazbu i za tekst, nekad ona piše tekstove za Lukinu glazbu, a nekad obrnuto, sve ovisi od pjesme do pjesme. Glazba se, kažu, radi kroz programe osim povremene gitare koju snimi gitarist kojeg si požele u tom trenutku.

“Luka i ja smo se uvijek jako dobro razumjeli što se tiče glazbe, pa nam nije preveliki problem to što nemamo puno vremena da radimo zajedno. Čak i sad kad rijetko baš sjednemo skupa i radimo, i dalje imam osjećaj da je pocket palma jedan vrlo zajednički projekt. Najbolji smo prijatelji već godinama, ali rad na pocket palmi još je to prijateljstvo produbio. Mislim da oboje dobijemo dovoljno prostora da kažemo sve što želimo reći”, priča nam.

Što se tiče prvih reakcija, Luka kaže da su njima i više nego zadovoljni. S jedne strane, synthwave publika je u porastu, a s druge, sada pjevaju na hrvatskom i bliži su publici, pa sve skupa ima smisla.” Kao i uvijek, publika najviše voli singlove jer su to najčešće i pjesme koje prve čuju. Što se tiče pjesama koje nisu singlovi, čini nam se da dosta ljudi voli ‘ima nema nas’. To je i nama jedan od favorita trenutno, zajedno s ‘kako izgleda kraj’. Ipak, sve su te pjesme nama jako drage i uvijek je teško birati favorite. Najdraže trake mijenjaju nam se iz tjedna u tjedan”, priznaje Anja.

Ne možemo uopće zamisliti da nam nije stalo do toga kako nam izgledaju coveri albuma ili plakati ili fotografije

Još jedna stavka po kojoj ćete pocket palmu lako prepoznati je i njihova retro estetika. Pitamo ih koliko im je ona važna. “Estetika nam je uvijek bila jako bitna, najprije zato što smo i sami ljubitelji dobre estetike. Njegovali smo određen vibe i kroz Side Project, ali u projektu kao što je pocket palma je to još i bitnije jer je cijeli retrowave pokret prožet određenom estetikom, koje smo veliki fanovi. Ne možemo uopće zamisliti da nam nije stalo do toga kako nam izgledaju coveri albuma ili plakati ili fotografije. Synthwave glazba jednostavno najbolje funkcionira s tom svojom određenom estetikom i jedno bez drugoga ne može. Uostalom, u današnje vrijeme, bilo kakvi vizualni materijali su strašno bitni”, objašnjava Luka.

Anja Papa
Aleksandar Selak

Dodaje i kako je Instagram postao najveća društvena mreža, pa su fotografije vrlo bitne. Puno puta se i njima, kaže, dogodi da prije nekog novog izvođača vide kroz njihove vizuale pa ih tek onda čuju. Naravno, zamolili smo ih i da nam ispričaju više o tome što možemo očekivati u Tvornici i pitali jesu li već uzbuđeni.

“Uzbuđeni smo! Imamo nekoliko novih pjesama koje još nismo izvodili uživo i jedva čekamo da ih predstavimo publici. Zapravo do sad nismo ni imali neki veći koncert s pocket palmom pa se jako veselimo vidjeti kako će to izgledati. Uživo, pocket palma izvodi glazbu uz pratnju gitare. S nama svira Bruno Žabek kojeg ste možda imali priliku čuti u The Miceks. Bruno nekako upotpunjuje zvuk, a opet na pozornici nije previše instrumenata da bi se glazba uživo previše razlikovala od studijskih snimaka. Mislimo da činimo jedan jako simpatičan trio pa vas ovim putem pozivamo da dođete u Tvornicu 29. veljače”, kaže Anja.

Za kraj, pitamo ih i za neke konkretne planove za budućnost i nagovaramo ih da nam otkriju nešto što prije još nisu. “S nama je uvijek teško reći. Spremamo razno razne stvari, ali da biste ih saznali na vrijeme, zapratite nas na društvenim mrežama”, iskren je Luka. Mi bismo samo dodale kako je savjet da ih zapratite prilično dobar, i sigurno nećete požaliti ako ga poslušate.