MODA

Tko je bio Halston, čuveni dizajner o čijoj se Netflix seriji ne prestaje pričati

Obitelj Frowick seriju je nazvala prenapuhanom, no unatoč tome je dobro gledana te je upravo čak i u Hrvatskoj na 6. mjestu najgledanijih na Netflixu

FOTO: Screenshot

Obitelj Frowick seriju je nazvala prenapuhanom, no unatoč tome je dobro gledana te je upravo čak i u Hrvatskoj na 6. mjestu najgledanijih na Netflixu

Iako je preminuo još 1990., Roy Halston Frowick poznatiji samo pod imenom Halston, ovih je dana vruća tema u svijetu. Dramska serija o njegovom životu prije četiri dana stigla je na Netflix i od tada se o njoj ne prestaje pričati. Utjelovio ga je Ewan McGregor, seriju je režirao Ryan Murphy (American Horror Story, Ratched, Pose), a ona kroz pet epizoda govori o usponu Halstonove karijere, njegovom prijateljstvu s Lizom Minelli, ljubavnom životu i razvratnom tulumarenju u Studiju 54.

Serija je pobudila veliki interes kod publike, gledaju je svi čak i u Hrvatskoj, no Halstonova obitelj nije oduševljena. Dva dana prije početka emitiranja izdali su priopćenje za medije u kojem su rekli da ih nitko nije konzultirao tijekom kreiranja serije. Ona je temeljena na knjizi Simply Halston koju je napisao Steven Gaines, a koju je onda u scenarij pretvorio Sharr White. Halstonova nećakinja Lesley Frowick rekla je, piše Dazed, da ti ljudi nisu poznavali Halstona jer su bili djeca dok je on bio na vrhuncu karijere te da su se fokusirali samo na detalje iz njegova života sa senzacionalističkim potencijalom. Dodala je i da je serija prenapuhana te da ne prikazuje njegovu radnu etiku, strast za modu i utjecaj koji je imao kao jedan od prvih influencera u svijetu mode uopće, kao i da je izbor Ewana McGregora loš. Trailer za seriju pogledajte ispod, a Frowick predlaže i da, ako želite upoznati Halstonov život, radije pogledate dokumentarac koji je Frédéric Tcheng snimio 2019. godine.

https://www.youtube.com/watch?v=yCgdWHwEnrg

TKO JE BIO HALSTON

Roy Halston Frowick rođen je 1932. godine u Iowi gdje je već kao dječak uz baku počeo šivati, izrađivati šešire i prilagođavati odjeću za majku i sestru. Školu je završio u Indiani gdje je preselio s 14 godina, a onda je 1952. upisao School of the Art Institute u Chicago gdje je počela njegova priča s modnim dizajnom. Radio je prvo kao dekorater izloga, a već je 1953. odlučio da mora pokrenuti posao sa šeširima i instantno uspio. Prva klijentica bila mu je tada poprilično poznata radijska glumica i komičarka Fran Allison, a kasnije su njegove šešire nosile i Kim Novak, Gloria Swanson, Deborah Kerr, Hedda Hopper i niz drugih poznatih žena. Pisao je tada o njemu Chicago Daily News, a 1957. otvorio je i prvi butik, preselio u New York te se počeo predstavljati samo imenom Halston.

Karijera mu je tamo išla izuzetno dobro. Radio je prvo kod dizajnerice šešira Lilly Daché, a unutar godine dana već je napustio taj posao kako bi postao glavni šeširdžija u Bergdorf Goodmanu. Ipak, Halston je postao zbilja slavan kad se u njegovom šeširu na inauguraciji svog supruga 1961., pojavila Jackie Kennedy. Halston je nakon toga počeo kreirati i odjeću, a cijelo ga je vrijeme financijski podupirala Estelle Marsh, milijunašica iz Teksasa čija je obitelj zarađivala na nafti i plinu. U seriji ju je utjelovila Karen Mason.

Pomagale su mu i druge prijateljice koje su se pokazale ključnima za napredak njegove karijere. Mary Wells Lawrence upoznala ga je sa svojim budućim suprugom Hardingom Lawrenceom, direktorom Braniff International Airways. Halston je za Mary dizajnirao vjenčanicu, a za Hardinga uniforme za cijelo osoblje aviokompanije. Bliske prijateljice bile su mu i Liza Minelli i Bianca Jagger, a uskoro su kod njega počele kupovati i promovirati ga i Greta Garbo, Lauren Bacall, Babe Paley, Diana Vreeland, Gene Tierney, Lauren Bacall, Margaux Hemingway, Elizabeth Taylor i niz drugih.

DIZAJN LIŠEN SUVIŠNIH DETALJA

Halstonovu estetiku karakterizirale su pročišćene linije bez mnogo detalja ili barem bez onih koji nisu funkcionalni. “Svi ekstra detalji koji nisu funkcionirali – mašne koje se ne mogu zavezati, gumbi kojima se ništa ne kopča, zatvarači koji ne zatvaraju, haljine na preklop koje se ne mogu preklopiti. Oduvijek sam mrzio stvari koje ne funkcioniraju”, rekao je Halston jednom prilikom za Vogue. I upravo je u tome sadržana esencija njegovog dizajna – jednostavno, dobro krojeno, ali izuzetno raskošno u izboru materijala.

Bila je to formula za uspjeh jer je do 1973. zaradio oko 30 milijuna dolara, a onda je brend prodao tvrtki Norton Simon Inc. i nastavio dizajnirati kao glavni dizajner s gotovo neograničenim resursima koje su mu omogućili. Popularnost mu je vrtoglavo rasla, obožavali su ga slavni, ali i modeli koje je Vogueov novinar i urednik André Leon Talley prozvao The Halstonettes. Bile su to najpoznatije manekenke tog vremena među kojima su bila i velika imena kao što su Pat Cleveland i Anjelica Huston.

Halston je za svoj dizajn osvojio niz nagrada te ostvario unosne suradnje s brendovima kao što je primjerice J.C. Penney. Četiri puta osvojio je nagradu američkih modnih kritičara Coty, 1974. upisan je u modnu Kuću slavnih, a imao je i snažan utjecaj na niz mlađih dizanera među kojima su bili Calvin Klein i Donna Karan.

KONTROVERZAN ŽIVOT KOJIM SE BAVI SERIJA

Netflixova serija velikim se dijelom bavi njegovim privatnim životom, konzumiranjem droge, vezama s muškarcima, i logično je da je upravo zbog toga i toliko primamljiva i onom drugom dijelu gledatelja koje moda nužno ne zanima. Halston je bio vrlo karizmatičan, a njegovi su potezi intrigirali javnost i insajdere. Baš kao i njegova prijateljica Diana Vreeland, volio je za snimanja odletjeti tisućama kilometara daleko. Tako je jednom medijski poprilično praćenom zgodom, odletio u Kinu s desetak Halstonettesa među kojima je bila i Bianca Jagger, kako bi prošetale u njegovim kreacijama Kineskim zidom i pokazale Kinezima kako svila treba izgledati.

Sam je nosio uniformu koja se sastojala od crne dolčevite, hlača na crtu i sakoa, a najčešće se mogao vidjeti u njujorškom Studiju 54 u kojem je partijao čime se Netflixova serija podosta bavi, a o čemu je pisao i Andy Warhol u svojim dnevnicima. I on je bio Halstonov prijatelj te je dizajner držao vlastiti portret koji je Warhol naslikao u središtu svoje kuće na Manhattanu.

Tulumarenje je smanjio krajem osamdesetih, pisao je tako Los Angeles Times povodom njegove smrti u ožujku 1990. godine. Halston se zarazio AIDS-om te dobio njime uzrokovan tumor poznat kao Kaposijev sarkom. S bolešću se borio 18 mjeseci, a preminuo je u snu u bolnici Pacific Presbyterian u San Franciscu u dobi od 57 godina. Njegov brend i danas postoji no nekoliko je puta mijenjao vlasnike i nikada više nije postigao slavu koju mu je Halston osigurao u sedamdesetima.