Nekad je nužno odabrati stranu
GIRL POWER

Prostori za ženska druženja, rad ili vježbanje postaju sve popularniji. Istražile smo o čemu se radi

FOTO: @gurlstak/@girlsnightinclub

Ženski prostori koji ne moraju nužno biti coworking, sve su popularniji u svijetu, a ima ih i kod nas

Ovu je godinu definitivno obilježila borba za jednakost na svim poljima. Jedno od najizraženijih je, dakako, i ono jednakosti žena i muškaraca u radnom okruženju pa se kao trend u svijetu pojavio veći broj coworking prostora za žene. No, organizatorice takvih oblika ženskih susreta otišle su i korak dalje, pa više nemamo samo prostore u kojima žene mogu raditi nego i one u kojima se mogu družiti, razgovarati o svojim hobijima, prehrambenim navikama i slično.

ŽENSKO ZAJEDNIŠTVO KROZ DRUŠTVENE AKTIVNOSTI

Osim coworkinga, otvaraju se prostori na kojima žene zajedno mogu vježbati, dijeliti svoja razmišljanja o knjigama koje su čitale ili pak pomagati drugima. Pravila doista nema. Reese Scot je tako u New Yorku pokrenula prostor za ženski boks jer su svim drugim teretanama dominirali muškarci, što kao vježbači, što kao ikone na zidnim slikama budući da je boks tradicionalno percipiran kao muški sport. Atara Bernstein i Ariel Pasternak pokrenule su Pinapple Collaborative, zajednicu kroz koju se žene mogu družiti i razgovarati o hrani u Washingtonu, San Franciscu i New Yorku, dok su Sandy Hong i Melissa Wong u New Yorku pokrenule New Women Space, zajednički prostor u kojem se održavaju razni pop-up satovi joge, knjiški klubovi, satovi glume i razna drugaga događanja za žene.

I iako mi ne možemo sudjelovati u njihovim aktivnostima iz očitih geografskih razloga, sjajno je što i na internetu postoji niz ženskih zajednica u koje se možete uključiti. Jedna od njih je inicijativa Gurls Talk koju je pokrenula manekenka Adwoa Aboah, a koja obuhvaća online prostor u kojem žene mogu dijeliti svoja iskustva, probleme i pitanja bez stigme. Odličan projekt je i Girls’ Night In koji je pokrenula Alisha Ramos. Radi se o newsletteru na koji je danas pretplaćeno više od 20 tisuća žena iz cijelog svijeta, a funkcionira tako da petkom ujutro dobijete newsletter s raznim člancima koje možete čitati petkom uvečer kod kuće, zdravi recepti, ideje za kućna druženja s prijateljima, filmovi i serije, inspirativni intervjui, priče o snanžnim ženama i još niz zanimljivog sadržaja za večer provedenu u vlastitom društvu.

KAKO SE ŽENE MOGU UDRUŽITI U HRVATSKOJ?

U Hrvatskoj također postoji nekoliko projekata kojima se žene mogu priključiti i tamo dijeliti svoja iskustva i spoznaje. Najpoznatiji među njima je Women in Adria. Radi se o online magazinu i newsletteru koji donosi inspirativne priče o uspješnim ženama našeg podneblja, ali nudi i članski program kroz koji možete sudjelovati na raznim radionicama, konferencijama, ali i promovirati svoj posao kroz Women in Adria.

Osim toga tu je i Mreža antifašistkinja Zagreba ili skraćeno MAZ koja se bori protiv fašizma, organizira Trnjanske kresove i Marš solidarnosti, čišćenje grafita s porukama mržnje, ali ne prima samo ženske članove već sve koji se žele priključiti.