Nekad je nužno odabrati stranu
ŽENSKA PRAVA

Poljakinje se ovih dana svesrdno bore za pravo na pobačaj. Klaudia nam je iz prve ruke ispričala kakvo je stanje

Razgovarale smo s 25-godišnjom Poljakinjom koja je jedna od gotovo 20 milijuna žena koje su u srijedu u Poljskoj ostale bez prava na pobačaj oštećenog ploda

A demonstrator gestures as people take part in a pro-choice protest in the center of Warsaw, on January 27, 2021, as part of a nationwide wave of protests since October 22, 2020 against Poland's near-total ban on abortion. - A demonstrator holds a banner reading "Abortion on demand" as she takes part in a pro-choice protest in the center of Warsaw, on January 27, 2021, as part of a nationwide wave of protests since October 22, 2020 against Poland's near-total ban on abortion. A controversial Polish court ruling that imposes a near-total ban on abortion will come into force on January 27, 2021, the country's right-wing government said, in an announcement that triggered protests. (Photo by Wojtek RADWANSKI / AFP)
FOTO: Wojtek RADWANSKI / AFP

Razgovarale smo s 25-godišnjom Poljakinjom koja je jedna od gotovo 20 milijuna žena koje su u srijedu u Poljskoj ostale bez prava na pobačaj oštećenog ploda

Uvod vas je možda šokirao, ali to je realnost. Od srijede, 27. siječnja, Poljakinje koje saznaju da nose oštećen plod prisiljene su iznijeti trudnoću i roditi dijete koje najvjerojatnije nikada neće imati normalan život, ako će on uopće i potrajati nakon rođenja. Novi rigorozni zakon vladajuća nacionalno-konzervativna, kršćansko-demokratska i desničarsko-populistička stranka Pravo i pravda, pokušala je progurati u listopadu 2020. no to je rezultiralo prosvjedima kakvi u Poljskoj nisu viđeni još od pada komunizma 1989. godine. Situacija se potom smirila, a onda su 27. siječnja vladajući jednostavno odlučili provesti novi zakon u djelo.

Što se njime promijenilo? Prije ovog zakona u Poljskoj je zakon o pobačaju već bio poprilično strog. On je bio dozvoljen samo u slučajevima silovanja, incesta, oštećenog ploda ili ako je ugrožen život majke. Ovim novim zakonom više nije moguć ni kod oštećenog ploda. Valja napomenuti da je, kako je naveo New York Times, 1074 od 1100 legalnih pobačaja 2019. godine u Poljskoj izvedeno upravo zbog oštećenog ploda. Iz te jednostavne brojke lako je zaključiti kakve bi katastrofalne posljedice mogao imati novi zakon o pobačaju.

Kako bismo iz prve ruke saznale kako ovih dana izgledaju prosvjedi koji traju od srijede, 27. siječnja, ali i kako se Poljakinje osjećaju u ovim teškim trenutcima, razgovarale smo s Klaudijom Tarnowska. Klaudia je 25-godišnja stručnjakinja za ljudske resurse (HR), živi u Varšavi i ova ju je situacija kao i većinu njenih sugrađanki, duboko potresla.

Sudionica prosvjeda nosi natpis s porukom “Moje tijelo, moj izbor”

POLJSKA JE IMALA STROGI ZAKON O POBAČAJU I PRIJE OVE ODLUKE

“Vraćamo se desetljećima unazad”, kaže Klaudia i nastavlja da se nikako ne slaže s odlukom poljske Vlade koja je donesena bez pristanka društva. “Moj je stav da bi pobačaj trebao biti moguć i dostupan do 16. ili 18. tjedna trudnoće. I prije smo imali prestroga pravila.”

Klaudia zbog koronavirusa nije mogla otići na prosvjede, ali je, kaže, sve pratila putem streaminga te ju je posebno taknulo to što prosvjedi nisu održani samo u Varšavi ili u Krakowu već i u nizu malih gradova i mjesta diljem cijele Poljske. “Ljudi su bili spremni napustiti svoje domove unatoč lošem vremenu, koronavirusu i strahu od policije i to nekoliko dana zaredom.”

Policija je inače na prosvjednice bacala suzavac te ih udarala palicama, a mnoge su i privedene. Unatoč brutalnosti i strahu od iste, Marta Lempart, organizatorica prosvjeda, na konferenciji za medije izjavila je da je ovaj zakon objava rata te da će se žene nastaviti boriti.

Rijeka prosvjednika na ulicama Varšave 27. siječnja 2021. Screenshot

POSLJEDICE OVOG ZAKONA BIT ĆE PORAŽAVAJUĆE ZA CIJELU ZEMLJU

Pobačaj u slučaju oštećenog ploda u Poljskoj je u 2019. godini činio 97 posto svih leganih pobačaja. Kako će onda izgledati posljedice zakona koji ga sasvim brani?

“Izazvat će niz ilegalnih pobačaja, a crno tržište za takve usluge će rasti”, kaže Klaudia. “To može dovesti do niza upitnih postupaka koji ugrožavaju žensko zdravlje pa čak i živote. Uz to, žene će imati traumatične trudnoće i porode, mnoge će rađati mrtvu djecu.”

I koje je onda rješenje? Klaudia smatra, jedino rušenje vlade. “Šokirana sam i prestravljena, bojim se što je sljedeće, možda će nam oduzeti i pristup kontracepciji? Ili će nas prisiliti da rađamo i kad smo silovane? Ili ćemo morati žrtvovati svoje živote da bismo rodile? Bojim se ostati trudna u Poljskoj. Osjećam se kao da moje tijelo ovdje više ne pripada.”