Nekad je nužno odabrati stranu
SUPERLEKSIKON

Pitali smo cure koliko brinu o spolnom zdravlju i znaju li za cjepivo protiv HPV-a

Iako je za dječake i djevojčice u osmim razredima osnovne škole dostupno besplatno cjepivo protiv HPV-a, tek 10 posto roditelja odlučilo je cijepiti svoju djecu protiv virusa koji može uzrokovati čak 6 vrsta raka – i u žena i u muškaraca.

Sve smo čule za HPV, sve ga se bojimo, no ipak iz nekog razloga nismo spremne napraviti sve kako bismo rizik od HPV-a, kao jedne od spolno najčešće prenosivih bolesti kod žena i muškaraca, smanjile na minimum. Rak vrata maternice, anusa, penisa, stidnice i vagine, bradavice i lezije u gornjim dijelovima dišnog sustava bolesti su koje uzrokuje ovaj virus.

Najviše su ugroženi adolescenti i mladi

U čak 99,7 posto slučajeva karcinoma vrata maternice može se dokazati infekcija HPV-om kojim se već prvim spolnim kontaktom inficira 50 posto žena. Najugroženija skupina su adolescenti kod kojih taj postotak raste i do 80 posto. Zaštititi se možemo cijepljenjem koje je dostupno svima, i cura i dečkima, ali izgleda kako ipak to baš i ne činimo.

Cijepljenje je u Hrvatskoj dostupno kao dio nacionalnog programa, a cilj je pridonijeti zaštiti od određenih bolesti koje uzrokuje HPV tipa 11, 16 i 18. No, statistike pokazuju da je u Hrvatskoj cijepljeno manje od 10 posto žena dok je u susjednoj Sloveniji postotak 49, a u Australiji čak 70 posto.

Cjepivo protiv HPV-a najveće dostignuće

Za HPV infekciju ne postoji lijek te kod većine žena infekcija prođe sama od sebe. Iako se ne može izliječiti, možete smanjiti rizik od genitalne HPV infekcije. Najsigurniji način za smanjivanje rizika od dobivanja HPV-a je odgovorno spolno ponašanje, briga o spolnom zdravlju te cijepljenje. Cijepljenje oba spola od iznimne je važnosti budući da muškarci nisu isključivo prenositelji virusa, kako se često pogrešno navodi, već i sami mogu oboljeti od teških bolesti uzrokovanih HPV-om.

 

Sadržaj donosimo u suradnji s Udrugom SVE ZA NJU