GIRL POWER

Ove strašne žene u protekloj su godini uložile ogromne napore u našu ravnopravnost. Upoznajte ih

Na Dan žena upoznajemo vas s pet snažnih žena koje se svakodnevno bore za rodnu ravnopravnost i društvenu pravednost

FOTO: Nina Đurđević/TMG Creative

Na Dan žena upoznajemo vas s pet snažnih žena koje se svakodnevno bore za rodnu ravnopravnost i društvenu pravednost

U Zagrebu je 3. rujna održana još jedna dodjela nagrada za Strašne žene godine koju vode portal Voxfeminae.net i društveno poduzeće Fierce Women. Ove su godine ponovno nagrade dodijelili ženama koje su dale značajan doprinos rodnoj ravnopravnosti i društvenoj pravednosti u Hrvatskoj kroz proteklu godinu. Stoga nam se učinilo prigodnim da vas baš na Dan žena s njima i upoznamo.

One su pravnica Antonija Petričušić, novinarka Maja Sever, spisateljica Monika Herceg, odvjetnica Zrinka Bojanić i tim Zagrebačkog psihološkog društva koji je nagradu dobio kao kolektiv. Odabrane su između više od 60 pojedinki i kolektiva, nominirali su ih čitateljice i čitatelji portala Vox Feminae, a odabrali članovi udruge K-zona i stručni tim suradnica. Što im ova nagrada znači i kako će se dalje boriti za ravnopravnost otkrile su nam u nastavku.

Monika Herceg, spisateljica

Biti u društvu ovakvih žena zaista je ne samo čast, nego i veselje, a i odgovornost. Mnoge od nominiranih i nagrađenih ove i prošle godine moje su heroine i biti u njihovom društvu znači mi mnogo. Mislim da je bitno govoriti o književnosti kao o alatu promjene, o potencijalima koje tekstovi, poezija, proza, drama mogu nositi za otvaranje nekih bitnih tema i tabua i da od same književnosti kao mogućnosti promjene nikad ne treba odustati. Književnost nam može mnogo značiti pogotovo u vrijeme smanjenih socijalnih kontakata, kada može biti utočište, sugovornik.

Bitno je, u kontekstu događaja koji su zadesili Baniju, misliti i na književnost, umjetnost općenito kao mogući alat koji će pomoći ljudima da se lakše nose i s traumama, ali i čekanjem da se stvari ponovno vrate u normalno. Ni u jednom trenu ne treba izgubiti iz vida što nam umjetnost može značiti i što nam može donijeti. Mislim da svi imamo društvenu odgovornost reagirati na stvari koje nisu pravedne, koje nas nužno mogu kao društvo odvesti unatrag. Preuzimanje takve odgovornosti nekad je teško, ali je nužno za promjene na bolje. U tom kontekstu ovakva nagrada je bitna i nužna, kako bi osnažila glasove žena koje odlučuju uzeti tu odgovornost, promicati i živjeti feminizam i ustrajati svojim radom na pravednijem društvu.

Monika Herceg

Tim Zagrebačkog psihološkog društva

Velika nam je čast i veselje naći se u društvu snažnih žena koje djeluju, potiču i čine razne promjene kako bi društvo i svijet u kojem živimo učinile boljim mjestom. I bilo je zaista ugodno i osnažujuće biti u društvu ostalih dobitnica, znati da nas ima još i osvijestiti da kroz naizgled male stvari zapravo činimo i potičemo neke veće i značajne promjene. Posebno nas veseli to što su čitatelji prepoznali naš rad i taj komadić nagradi daje posebnu notu osnaženja, potvrde smislenosti i korisnosti našeg rada. Naš rad u protekloj godini obilježila je zdravstvena kriza uzrokovana virusom COVID-19, ali i potresi, gdje smo se usmjerili na aktivnosti kojima smo nastojali našim sugrađanima prenijeti važna znanja iz područja psihologije o tome na koji način kriza utječe na naše svakodnevno funkcioniranje, podučiti ljude o različitim načinima kako mogu podržati i osnažiti sebe u ovoj vrlo stresnoj i za mnoge i traumatskoj situaciji.

Briga o mentalnom zdravlju u ovim zahtjevnim vremenima postaje prioritet (iako bi trebala uvijek i biti), a istovremeno niz godina je zanemarena i nedovoljno prisutna u javnom prostoru. I zaista je dirljivo vidjeti i čuti koliko su naše vježbe optimizma ljudima bile pomažuće, osnažujuće, koliko su im pomagale da bolje brinu o sebi, da se povezuju s drugima i pronalaze svoje načine za živjeti život u zaista zahtjevnim i neobičnim vremenima. U svom daljnjem djelovanju planiramo i dalje kroz pisanje tekstova, što je osnovni način djelovanja, ali i zagovaranje poticati i naglašavati važnost teme mentalnog zdravlja, nuditi znanja i spoznaje s područja psihologije za koja vjerujemo da mogu pomoći da bolje razumijemo sebe i ljude koji nas okružuju, da povećavamo razinu svjesnosti o onome što nam se događa i kao pojedincima i na razini društva i učimo biti odgovorniji i prema sebi, drugima i društvu u kojem živimo, tolerantniji, nježniji.

Tim zagrebačkog psihološkog društva

Zrinka Bojanić, odvjetnica

Nagrada koju sam osvojila puno mi znači, naročito uz ostale snažne žene koje sam sinoć imala priliku upoznati i koje me i inače inspiriraju. Impresionirale su me i mnoge nominirane žene o kojima smo imali prilike čitati u posljednje vrijeme na portalu Vox Feminae, tako da je biti među dobitnicama u takvom okruženju zaista velika čast i obaveza za budućnost. Puno mi znači povjerenje mojih stranaka, odvažnih da se zajedno upustimo u borbu za pravednije i jednakije društvo za sve, a svakom malom i velikom pobjedom gradimo takvo društvo kamenčić po kamenčić, ne samo na pravnom nego i na drugim bitnim poljima. U budućnosti namjeravam i dalje budno paziti na djelovanje i rad institucija koje trebaju donositi i provoditi Zakone i Ustav, kao i na diskriminaciju, uvrede i klevete koje susrećemo u javnom prostoru prema manjinskim skupinama.

Očekujem da će se stav koji je Županijski sud nedavno zauzeo u presudi protiv udruge Vigilare kojom se toj udruzi zabranjuje svako daljnje diskriminacijsko djelovanje shvatiti ozbiljno i poštovati, te da će s vremenom javna komunikacija i djelovanje koje pretpostavlja jednakost za sve građane postati standard. U tijeku je nekoliko sudskih procesa koji će, nadam se, pomoći tome, kao što je kazneni postupak protiv Milivoja Đuke, kojeg Državno odvjetništvo smatra odgovornim za paljenje lutaka gay para na karnevalu u Imotskom, za što smo putem Duginih obitelji podnijeli kaznenu prijavu, ili postupak protiv udruge Grozd, kao predvodnice inicijative Istina o Istanbulskoj koja je poticala strah i netrpeljivost prema trans zajednici. Čestitam još jednom svim dobitnicama, ova nagrada veliki je poticaj svima nama da nastavimo gurati, svaka u svom smjeru prema istom cilju.

Zrinka Bojanić

Maja Sever, novinarka

Nagrada mi zaista puno znači pogotovo jer dolazi u nekom mučnom trenutku u kojem na javnom servisu pokušavamo ukazati na potrebu jačanja sustava zaštite žtrve i prijave uznemiravanja i putem primam ružne i lažne napade i prijetnje. I u svemu tome osvojim ovu nagradu u društvu divnih, pametnih snažnih žena koje pokazuju da se stvari mogu mijenjati na bolje. Baš pravi trenutak i podrška za daljnju borbu.

A otvoreno je dosta frontova. U obrazloženju nagrade piše da sam kandidirana za sindikalni rad i moram reći da je to jako važan dio mojeg djelovanja. Samo novinarke i novinari koji imaju osiguranu egzistenciju i zaštićena radnička prava mogu biti slobodni i neovisni. Ljudi za ljude također su važni jer nakon prvotnog šoka, želje za pomaganjem moramo pronaći snage i volje i dalje pomagati ljudima na Baniji. Tamo je i dalje teško i još dugo će biti. Svaka žena koja je nagrađena pokazuje da možemo svijet promijeniti na bolje. Ova nagrada je poticaj da nastavimo.

Maja Sever

Antonija Petričušić, pravnica

Dobiti nagradu koja slavi nečiji doprinos borbi za rodnu ravnopravnost i socijalnu pravdu, posebice u impresivnoj konkurenciji žena od kojih je svaka odvažna, vrijedna i inspirativna, meni je veliko priznanje i još veća obaveza: da nastavim djelovati kao građanka, osvajati i dalje mala područja promjene za pravednije, tolerantnije i inkluzivnije društvo, a posebice za one društvene skupine koje su na margini i nisu dostatno predstavljene na položajima moći. Jer s puno malih promjena nastaju velike i potrebne revolucije.

Moj trenutno najbitniji zagovarački cilj je uvjeravanje premijera Plenkovića da je pravo svakog djeteta na besplatan obrok u školi obveza države za svu djecu, neovisno o imovnom stanju njihovih roditelja, neovisno idu li u školu u Zagrebu ili u Zagvozdu. Tu inicijativu sam tijekom protekle godine pokrenula s kolegicama s Pravnog fakulteta Ivanom Dobrotić, Oljom Družić Ljubotina i Marijanom Kletečki Radović, i odlučne smo ulagati svo potrebno vrijeme i stručna znanja kako bismo oživotvorile ovu ideju. Znamo odakle bi se novac za nju mogao osigurati, a držite fige da ta naša saznanja požele provesti odgovorni u izvršnoj vlasti.

Antonija Petričušić