Nekad je nužno odabrati stranu
DRUŠTVENE MREŽE

Novi moćni TikTok trend pokazuje nam kako ista kilaža izgleda na različitim tijelima

Broj na vagi ne definira tvoju vrijednost

FOTO: Screenshot/TikTok

Broj na vagi ne definira tvoju vrijednost

Jedna od (nažalost) nepotisnutih mini trauma iz mog djetinjstva bili su svakodnevni odlasci u ljekarnu preko puta škole na besplatno vaganje i mjerenje visine. Iz dana u dan nadala sam se da će se broj na mom papiriću magično promijeniti u onaj koji se pokazivao kada bi na vagu stala moja tadašnja najbolja prijateljica. Problem s tijelom razvila sam odrastanjem u kulturi 2000-ih koja je privilegirala ekstremnu mršavost nauštrb oblina te zahvaljujući svojoj mami koja je u slobodno vrijeme stajala ispred ogledala u našem dnevnom boravku i žalila se da je debela. Iako se svim silama trudim promijeniti svoj odnos prema kilaži (“broj na vagi ne definira tvoju vrijednost”, mantra je koju sam objeručke prigrlila), vaga je u mom kućanstvu i dalje persona non grata.

@billieleannex

Now with sound #DayMeNightMe #InstaxChallenge

♬ original sound – caesar

Iako još uvijek nisam došla do stadija u kojem se mogu suočiti sa svojom kilažom i pokazati joj srednji prst, iznimno me vesele stvari poput posljednjeg TikTok trenda u kojem žene s ostalima dijele svoju kilažu kako bi demonstrirale činjenicu da je broj na vagi samo broj te da ista kilaža može izgledati u potpunosti drugačije na različitim oblicima tijela. To je samo jedan u nizu body positivity trendova kojima se nastoji ukloniti tjeskoba prouzrokovana životom u društvu koje i dalje ne prestaje izbacivati nove dijete te nuditi nova, inovativna rješenja za gubitak kilograma. Nadam se da će ovaj trend pomoći i drugim mladim ženama, ali i muškarcima (jer ni oni nisu pošteđeni) da shvate kako njihov identitet ne ovisi o broju koji je ionako samo društvena konstrukcija. Ako vas zanima nešto više o toj temi, predlažem vam da poslušate podcast Maintenance Phase čija je misija raskrinkati laži i mitove diet kulture, uključujući i zlokobni BMI (Body Mass Index) koji u obzir ne uzima tjelesnu različitost nego svoju računicu temelji isključivo na visini i težini.

@angelicaglowsup

@happyfitkatie @summerskyeraine thanks for helping me be brave 💖

♬ original sound – caesar

Dakle, društvene mreže mogu biti mjesto na kojem se slavi različitost, odnosno platforma putem koje korisnici mogu doći u dodir s drugačijim, u medijima nedovoljno zastupljenim oblicima tijela. Mogu, ali to ne znači i da hoće. Instagram se često opravdano kritizira zbog toga što u prvi plan stavlja isključivo fizički izgled, što posljedično može imati poguban učinak na većinu korisnika. Iz vlastite perspektive mogu reći da sam svoje tijelo počela prihvaćati tek kada sam se s njime susrela i u popularnoj kulturi. Do tada sam se osjećala kao uljez, na stalnoj misiji da stanjim bedra i uđem u što manji broj hlača. I upravo zbog toga pozdravljam svaki trend čiji je cilj potaknuti ljude da se ugodnije osjećaju u svojoj koži. Tko zna, možda i ja nakon ovog izazova izvučem iz ormara vagu koju sam dobila za Božić (hvala mama) i napokon je bacim u smeće. Broj na vagi ionako ne definira moju vrijednost.