VIJEST

Norveška je proglašena najboljom državom za život žena. Hrvatska je na 32. mjestu

FOTO: Borko Vukosav

U Norveškoj je živjeti kao žena najbolje, a u Hrvatskoj je lošije nego u Srbiji i Sloveniji

Novo istraživanje koje je proveo Georgetown institut za žene, mir i sigurnost pokazalo je da je najbolja država za život žena Norveška, dok se Hrvatska našla na 32. mjestu. Kako bi se došlo do rezultata istraživale su se tri dimenzije – uključenost žena u političkim, ekonomskim i društvenim odlukama, pravda u smislu formalnih zakona i političke diskriminacije te sigurnost u obitelji, zajednici i u socijalnom sustavu. U istraživanje su uključili i učestalost obiteljskog i partnerskog nasilja u zadnjih 12 mjeseci.

U istraživanje je ušlo 167 zemalja što uključuje 98 posto svjetske populacije. Iako niti jedna zemlja nije dobila savršene brojke, na prvom mjestu se našla Norveška, a prate je Švicarska, Finska, Danska i Island. Hrvatska se našla na 32. mjestu, Srbija na 24., Bosna i Hercegovina na 56., Sjeverna Makedonija na 37., a Slovenija na 13. mjestu.

Više zaposlenih i manje diskriminacije u Hrvatskoj

Detaljniji podaci pokazuju kako se žene u Hrvatskoj u prosjeku školuju 11 godina, 88 posto žena koristi mobitel, u politici je zastupljeno 20,5 posto žena što je mali pomak od prije dvije godine. I dalje velik broj žena ne smatra normalnim da žene nisu samo domaćice pa smo s time dobili indeks šest, dok je najbolji rezultat dva, a najgori 32. Od 2017. do sada nam se smanjio indeks legalne diskriminacije nad ženama u smislu mogućnosti zapošljavanja i aktivnog uključivanja u zajednicu usporedo s muškarcima. Najbolja u toj skupini je Bosna i Hercegovina.

Postotak se poboljšao i po pitanju zaposlenosti te financijske neovisnosti. Tako ove godine imamo 44 posto zaposlenih žena dok ih je prije dvije godine bilo 42 posto, a 87,7 posto žena ima vlastiti ili zajednički bankovni račun dok je prije dvije godina ta brojka bila 82,7 posto. Kako se čini, žene u Hrvatskoj su sigurne u zajednici, a po pitanju nasilja u obitelji imamo indeks tri, dok je po tome najgori Pakistan s indeksom 19, a najbolja Estonija s indeksom dva.

Na najgorim pozicijama zemlje u ratnim uvjetima

Sveukupno posljednje mjesto zauzeo je Jemen, a uz njega su i druge zemlje koje su trenutno obavijene ratom i političkim problemima kao što su Afganistan, Sirija, Pakistan i Južni Sudan. Ti rezultati nisu se previše promijenili u zadnje dvije godine od kad je provedeno posljednje istraživanje.

Podaci iz istraživanja nešto su bolji od onih od prije dvije godine, a stanje se popravilo u 59 zemalja. Doduše, kreatori istraživanja su napomenuli kako usporedbe ne mogu biti previše točne s obzirom na to da su u ovogodišnjem istraživanju koristili dodatne podatke koji se prije dvije godine nisu uvrstili.

Među pohvaljenim zemljama je i susjedna nam Slovenija zbog velike reprezentacije žena u parlamentu, dok je opaženo kako se u Njemačkoj broj žena u politici u prethodnih dvije godine smanjio. U ovom indeksu podaci nisu prikupljeni na temelju subjektivnih odgovora stanovništva, niti na njihovim odgovorima već na temelju dostupnih informacija. Bilo bi zanimljivo vidjeti kakve bi brojke bile kada bi se radilo dubinsko istraživanje u Hrvatskoj.