EKOLOGIJA

Na Zlarinu se od iduće godine više neće koristiti plastika. Razgovarale smo voditeljicom projekta

FOTO: Turistička zajednica Zlarin

Na Adriatic Plastic Challenge-u najbolje ocjene dobio je projekt ‘Zlarin – otok bez plastike’. Razgovarale smo s članicom pobjedničkog tima Anom Robb

Adriatic Plastic Challenge je timsko natjecanje koje uključuje niz informativno-edukativnih aktivnosti i događanja s ciljem podizanja svijesti o problemu plastike u moru. Glavni cilj je promoviranje odgovornog ponašanja na više razina.

U sklopu natjecanja nagrađena su četiri projekta od kojih je projekt ‘Zlarin – otok bez plastike’ dobio najbolje ocjene. U njemu su sudjelovale četiri djevojke Ana Robb, Nataša Kandijaš, Ivana Kordić i Jelena Radošević. A mi smo razgovarale s Anom Robb, jednom od inicijatorica.

Projekt je naišao na veliku podršku

Ana Robb

Ana trenutno živi u Francuskoj sa svojom obitelji, ali je porijeklom sa otoka Zlarina. “Svake godine ljetujem na Zlarinu i svake godine gledam sve veće količine plastike koja se nalazi u moru, na plažama i otoku. S druge strane, živeći u Francuskoj sam preko raznih izvora jako dobro upoznata s problemom plastičnog zagađenja, između ostalog.

Prepoznala sam tu plastiku kao nešto čime se odmah mogu početi baviti i pokušati napraviti nekakav utjecaj. U razgovorima sa mjesnim odborom i turističkom zajednicom sam zaključila da su spremni da se krene u neku veću priču. Tako je i došlo do ideje da se raspiše projekt i prijavi na natječaj.”

Konkretni zadaci uključuju izbacivanje plastike

Arhiva Ane Robb

Projekt uključuje mnoge konkretne zadatke, a slijedeći korak je sastanak sa vlasnicima ugostiteljsko-trgovačkih objekata s kojima će dogovoriti koje sve plastične proizvode mogu zamijeniti odgovarajućim alternativnim rješenjima te u kojem vremenskom periodu. “Idućeg ljeta, na svim događajima koji se organiziraju u Zlarinu, a ima ih dosta jer oni imaju bogato kulturno ljeto, želimo da više ne bude jednokratne plastike nego da se zamijene sa CupUp čašama koje se mogu ponovno koristiti.

Osim toga, plastične slamke namjeravamo potpuno izbaciti iz upotrebe, pa ako će baš biti potrebne, postoje one papirnate. Također ćemo proraditi na zamjeni plastičnih vrećica sa platnenim i papirnatim torbama. Također i svi oni tanjurići, žlice i vilice, sve to lako i brzo možemo zamijeniti sa alternativnim rješenjima.”

Uskoro će krenuti edukativne radionice

Zlarin je bio super mjesto za ovakav projekt jer je relativno malen i ima tek dvjestotinjak stanovnika. “Ovo je odlična lokacija za pilot projekt jer možemo vidjeti koji će problemi iskrsnuti i kako ćemo ih riješiti, a onda ćemo projekt prebaciti na druge otoke jer sam uvjerena da će biti puno zainteresiranih.”

Anina djeca pohađaju British school of Paris u Francuskoj gdje je ona uključena u odbor roditelja preko kojeg često rade s djecom i uče ih, između ostalog i o važnosti ekologije. “Prvo sam preko rada u školi počela izbacivati korištenje plastike za jednokratnu upotrebu, čistili smo obalu Sene i organizirali mnoge uspješne akcije. Kasnije sam odlučila otvoriti vlastitu udrugu Albatros revolucija koja se bavi upravo tim pitanjima.”

Učenici u projektu čišćenja, Francuska
Arhiva Ane Robb

Uskoro se vraća u Zlarin kako bi predstavila projekt cjelokupnom stanovništvu otoka. “Tokom zime ćemo organizirati edukativne radionice, održavati će moje kolegice Nataša, Ivana i Jelena, a ja ću im se pridružiti čim ću moći.” zaključila je. Ana i ostale članice imaju mnogo podrške od lokalne zajednice, udruga, turističke zajednice, lokalnih ugostitelja te organizatora i mentora natječaja, a također su uključile i tvrtku CupUp System iz Pazina.