ŽENSKA PRAVA

Na inicijativu jedne uporne aktivistkinje, u Engleskoj zabranjeno nedozvoljeno snimanje djevojaka

FOTO: @ginamartin

Upskirting ili snimanje međunožja bez nečijeg znanja u Engleskoj je sada zakonom zabranjeno zahvaljujući aktivistici Gini Martin

Nakon 18 mjeseci protestiranja i provlačenja prijedloga novog zakona, u Engleskom parlamentu izglasano je da je fotografiranje djevojaka bez njihovog pristanka zabranjeno zakonom i kažnjivo. Oni imaju dosta smislenu riječ za to – upskirting, koja objašnjava kako se radi o nedozvoljenom fotografiranju žena i njihovog međunožja ispod suknje. Ono se najčešće odvija na javim mjestima poput podzemne željenice ili kluba gdje je gužva pa je teže primijetiti da vas netko fotografira ispod suknje. Od 12. travnja ono je kažnjivo u Engleskoj i Walesu.

Ozbiljni počinitelji bit će zapisani u registar

U slučaju hrvatskog Kaznenog zakona, priča je nešto jednostavnija i opširnija pa se tako navodi da će osoba koja vas neovlašeno ili kriomice (kao što je u slučaju upskirtinga) snimi, biti kažnjena novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine. U Engleskoj će žrtve sada moći prijaviti počinitelje, a ono najvažnije je da će ih policija moći uhititi. Po novom zakonu, osoba koja počini takav zločin mogla bi odsjediti u zatvoru do dvije godine, a ozbiljni počinitelji bit će upisani i u registar seksualnih zlostavljača.

Ovu priču započela je Gina Martin prije 18 mjeseci s ciljem da ovaj akt uđe u zakon. Nakon neugodne situacije na festivalu kada joj je nepoznat muškarac fotografirao međunožje saznala je da to nije ilegalno pa je pokrenula peticiju. Nakon prijedloga Parlamentu, prvotno je došlo do odbijanja od strane konzervativne stranke, no na kraju je, srećom, zakon ipak izglasan.

U Engleskoj, samo prošle godine, prijavljena su 94 takva incidenta, što je za 16 više nego godinu prije. Žrtve su u većem broju žene godišta od sedam do sedamdeset. U Škotskoj je akt upskirtinga zločin već skoro 10 godina odnosno od 2010. godine, a Ministarstvo pravosuđa u Sjevernoj Irskoj sada također razmatra ove promjene.