Snaga

Muškarci šeću u štiklama kako bi skupili novac i podigli svijest o problemu seksualnog nasilja nad ženama

Bulgarian men wearing high heels walk during the second edition of Bulgaria's "Walk a Mile in Her Shoes", in Sofia, on March 8, 2014, as part of an international awareness campaign designed to raise awareness and stop rape, sexual assault and gender violence. AFP PHOTO / NIKOLAY DOYCHINOV / AFP PHOTO / NIKOLAY DOYCHINOV

Društvene mreže preplavljene su snimkama i fotkama muškaraca koji hodaju u štiklama za žene i žrtve seksualnog nasilja

Prošli tjedan su muškarci po raznim saveznim državama u Americi hodali u štiklama tijekom Internacionalnog marša muškaraca, a ono što su htjeli postići je pružiti podršku i dati svoj glas protiv seksualnog nasilja i rodno uvjetovanog nasilja nad ženama. Također, skupljali su tako i novac za skloništa i centre za žrtve seksualnog nasilja.

2001. ovaj je događaj – Walk a Mile in Her Shoes – koji je kasnije prerastao u ogromnu neprofitnu organizaciju, pokrenuo gospodin Frank Bird. Danas ona okuplja desetke tisuća muškaraca samo diljem SAD-a, a osim što marširaju u štiklama, dosad su skupili i milijune dolara koji su uloženi u otvaranje kriznih centara i skloništa za žrtve seksualnog ili bilo kakvog drugog nasilja.

Ove godine su društvene mreže preplavile fotke i snimke muškaraca koji hodaju u štiklama, a za svaki njihov prehodani kilometar, organizacija dobiva novac koji se onda dalje koristi za pomoć žrtvama.

U Chicagu su tako deseci odvjetnika nosili štikle na odjela, a slični prizori mogli su se prošlih tjedana vidjeti i u Kaliforniji i drugim saveznim državama.

Ne znaš kako je drugima dok ne hodaš u njihovim cipelama

Posted by Walk a Mile in Her Shoes® on Friday, October 10, 2014

Hod u štiklama inspiriran je poznatom rečenicom “ne možeš znati kako se netko drugi osjeća, sve dok ne probaš hodati u njezinim ili njegovim cipelama”. I sad svakim kilometrom i time što doslovno šeću u štiklama, osim što skupljaju novac i pomažu udruge žena, muškarci pokušavaju javnost osvjestiti o problemu seksualnog nasilja. I onog nad ženama, i nasilja generalno.

Rodno uvjetovano nasilje prisutno je ne samo u Americi, već svuda u svijetu, a ovakvim akcijama, gdje se muškarci i žene udružuju kako bi se borili za isti cilj, protiv tog istog nasilja, zbilja bi trebale biti dobar primjer pokretanja društva naprijed i sprječavanja da se takvo što i dalje nastavlja događati u mjeri u kojoj se događa danas.

Nedavno smo pisale o užasu nasilja kod nas

I dok bi se žene trebale držati zajedno, pomagati jedna drugoj i podupirati se, isto je tako važno da osvješteni muškarci prepoznaju probleme s kojima se žene nose, artikuliraju ih i stanu uz žene kao ravnopravne borce da se ti problemi smanje i zaustave.

Ovakvo nešto dobar je način postizanja toga. A ako su vam potrebni konkretni razlozi zbog čega bi se ovakve akcije trebale organizirati i u Hrvatskoj, možda bi vas mogao zanimati tekst koji smo nedavno pisale upravo o nasilju nad ženama kod nas.

Osim u SAD-u, ovaj događaj se organizira i u raznim europskim zemljama, od Bugarske do Velike Britanije, kao i diljem Kanade.