Nekad je nužno odabrati stranu
GIRL POWER

Mnogo je razloga zašto je Greta Thunberg glas naše, vaše i svačije generacije

FOTO: Chris J Ratcliffe/Getty Images

Greta Thunberg oduševljava nas svim svojim postupcima i tjera nas da se zapitamo kako mi pomažemo (ili baš suprotno) našem planetu

16-godišnja aktivistica Greta odlučila je posjetiti dvije konferencije o klimatskim promjenama koje se održavaju u SAD-u. Do sada ih je propustila već nekoliko zato što nije imala način da dođe tamo, a da u međuvremenu ne koristi prijevozna sredstva koja su jedna od najvećih zagađivača okoliša – zrakoplov i brod.

Organizacija Team Malizia uskočila joj je u pomoć i organizirala putovanje preko Atlantika na brodu koji neće stvarati baš nikakav nerazgradivi otpad. Struja za brod dolazi od vjetrenih turbina i solarnih panela te se na njemu ne nalazi niti toalet, kuhinja i tuš. Dok svi drže fige da ovo putovanje prođe bez velikih poteškoća, mi smo se prisjetile zašto je mlada Greta Thunberg zaista jedan od najvažnijih glasova svoje i naše generacije.

Osnovala globalni školski prosvjed za klimu

Punog imena, Greta Tintin Eleonora Ernman Thunberg rođena je u Švedskoj 2003. godine. Odrasla je u umjetničkoj obitelji, majka Malena je operna pjevačica, a otac Svante glumac. Kako je ispričala na TEDx-u u studenom prošle godine, s osam godina je prvi puta čula za globalne klimatske promjene i nje mogla razumjeti zašto se tako malo radnji poduzima u vezi toga. S 11 godina dobila je depresiju i prestala pričati, a tada su joj dijagnosticirani Aspergerov sindrom, opsesivno kompulzivni poremećaj te selektivna nijemost.

Bez obzira na poteškoće, počela se baviti aktivizmom 2018. godine. Kako je sama rekla, njena selektivna nijemost omogućava joj da priča samo onda kada misli da je to potrebno i važno, a upravo sada je tomu tako. Njen prvi protest bio je ispred švedskog parlamenta kada je tražila da se poduzmu hitni postupci kako bi se smanjile globalne klimatske promjene.

Svijetu je postala poznata kada je započela ‘školski prosvjed za klimu‘ koji je privukao brojne medije što je pomoglo da se to pretvori u globalni pokret koji se održavao čak i diljem Hrvatske. Prvi globalni prosvjed za klimu koji je organizirala okupio je gotovo milijun i pol učenika u 112 država diljem svijeta. Gretu su, zbog njenog aktivizma, prozvali najvećom prijetnjom za industriju fosilnih goriva. Kako bi i sama bila dio pozitivnih klimatskih promjena postala je veganka i odbija letjeti zrakoplovom ili se voziti brodovima jer su upravo ta dva prijevozna sredstva veliki zagađivači okoliša. Na to je uspjela nagovoriti i svoje roditelje.

Upozorava svjetske vođe na katastrofu

Osim školskog prosvjeda, prošle godine je sudjelovala i na protestu Rise for Climate ispred Europskog parlamenta u Bruxellesu. Sudjelovala je na TEDx-u u Stockholmu te panelu u Ujedinjenim narodima kada je objasnila kako je nastao njen poriv za organiziranje školskog prosvjeda. Na Svjetski ekonomski forum stigla je nakon 32-satne vožnje vlakom kako bi pričala o klimatskim promjenama, kada je upozorila svjetske vođe i navela kako bi trebali paničariti i biti u strahu svakoga dana od onoga što se planetu sprema ako nešto hitno ne poduzmu.

Nakon toga sudjelovala je na brojnim panelima i konferencijama u Francuskoj, Berlinu i Strasbourgu. Na sastanku u Austriji imala je priliku upoznati Arnolda Schwarzeneggera, Antonia Guterresa i austrijskog predsjednika Alexandera Van der Bellena s ciljem ubrzavanja procesa Pariškog dogovora. Pariški dogovor na zakonodavnoj razini od država EU zahtijeva da smanje emisije štetnih plinova do 30 posto do 2030. godine.

Brojne nagrade za aktivizam

Greta je napisala i članak za The Guardian, a čak napravila i pjesmu s bendom The 1975 vezanu uz klimatske promjene. Nedavno je u medije stigla informacija kako su je brojni poznati izvođači odbili prije nego je sklopila dogovor s bendom The 1975.

Iako ima samo 16 godina, za svoj aktivizam osvojila je već brojne nagrade. Tako je osvojila nagradu Children’s Climate koju je odbila jer je trebala letjeti u Stockholm, proglašena je mladim uzornim modelom godine, a Time ju je proglasio jednom od 25 najutjecajnijih tinejdžera te jednom od sto najutjecajnijih ljudi 2019. godine. Na Međunarodni dan žena proglašena je najvažnijom ženom godine u Švedskoj, primila je Goldene Kamera nagradu kao i Caen, dakako, sve za aktivizam i širenje informacija o važnosti očuvanja okoliša. U lipnju ove godine dobila je najprestižniju nagradu Amnesty Internationala – Ambassador of Conscience Award zbog pokretanja globalnog prosvjeda.

Ove godine izašla je i knjiga ‘No one is too small to make a difference’ koja je zapravo kolekcija njenih javnih govora. Naravno, svaka zarada od knjige donira se u humanitarne svrhe. U ožujku ove godine švedski i norveški parlament nominirali su ju za Nobelovu nagradu za mir. Ako osvoji tu nagradu, bit će najmlađa osoba ikada koja ju je osvojila u toj kategoriji.