Vijest

I ovo se napokon dogodilo. Europski parlament poziva na ukidanje ili smanjenje poreza na tampone i uloške

FOTO: Instagram / @natissydigital

Izgleda da smo sve bliže tome da se omoguće besplatne ili jeftinije higijenske potrepštine kao što su tamponi i ulošci

Premda nam je bizarno da u Hrvatskoj o ovome pišemo tek krajem 2018. godine, ali jučer je u Europskom parlamentu konkretno pokrenuto pitanje o porezu na osnovne sanitarne potrepštine kao što su tamponi i ulošci.

U svijetu se ovo pitanje već polako zakovitlalo, pa su primjerice djevojkama u Škotskoj i Australiji omogućene besplatne higijenske potrepštine. Kod nas još stvar nije takva, ali izgleda da smo tome sve bliže.

Besplatni higijenski ulošci u javnim ustanovama

https://www.instagram.com/p/BqeTsvmALH0/

Na Odboru za ravnopravnost spolova i Odboru za ekonomska pitanja Europskog parlamenta jučer je usvojeno Izvješće o ravnopravnosti spolova i poreznoj politici EU unutar kojeg se spominju i porezi na sanitarne potrepštine. Preporuka hrvatske europarlamentarke Bijane Borzan u Izvješću preporučuje da se ukine porez na osnovne sanitarne potrepštine kao što su tamponi i ulošci.

Kako piše Libela, usvojeno Izvješće predlaže da se države pozovu na Direktivu o PDV-u i na temelju toga spuste porez za te proizvode na nula posto ili barem na pet posto. Također se pozivaju i sve države članice da u javnim obrazovnim ustanovama, te u ustanovama za beskućnike i siromašne omoguće besplatne higijenske uloške.

Hrvatice ukupno godišnje potroše gotovo 500 milijuna kuna

U svemu ovome moramo spomenuti i portal Srednja.hr koji su pisali o ovom problemu i pokrenuli upravo ovo pitanje. Naime, nakon njihove računice došli su do informacije da samo studentice u Hrvatskoj u jednoj godini potroše više od 36 milijuna kuna samo na higijenske potrepštine kao što su tamponi i ulošci.

Ponukane time, napravile smo vlastitu računicu za sve žene u Hrvatskoj. Temeljem izvješća iz ove godine Hrvatskog zavoda za statistiku, informacije o broju stanovništva sredinom 2016. godine pokazuju da u Hrvatskoj živi 1.013.710 žena u starosti od 10 do 50 godina. Odabrale smo taj period jer smo pretpostavile na temelju iskustva da su to godine u kojima žene imaju menstruaciju.

Ako prosječna žena mjesečno potroši oko 40 kuna na higijenske potrepštine (moguće je da je brojka možda kod nekih premala ili prevelika, ali govorimo o našoj pretpostavci prosjeka), dolazimo do iznosa od 40.548.400 kuna mjesečno. Pomnožimo to sa 12 mjeseci i dobivamo 486.580.800 milijuna kuna godišnje koje žene potroše na tampone i uloške. Razumijete li da govorimo o gotovo 500 milijuna kuna za nešto što ni jedna od nas ne bira. Ova računica isključivo je informativnog karaktera i uz naše pretpostavke koje ne moraju nužno biti potpuno točne.

Da bi uopće došlo do usvajanja ovog Izvješća, trebalo je doći do divne inicijative Srednje.hr. Naime, oni su potaknuti Škotskim primjerom kontaktirali mnoge naše institucije, uključujući Ministarstvo zdravstva koje ih je uputilo na Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje te Ministarstvo za znanost i obrazovanje te Sveučilište u Zagrebu.

Jedini odgovor dobili su od Ministarstva znanosti i obrazovanja. Doduše, oni su obasipali mail pohvalama samih sebe pa ih uputili na Ministarstvo zdravstva i Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Jedini konkretan odgovor dobili su od Ministarstva za demografiju koji su im potvrdili kako će razmotriti njihov upit.