ZNANOST

Četirima hrvatskim znanstvenicima dodijeljene stipendije "Za žene u znanosti"

16.04.2019. Loreal dodjela stipendija, foto sasa cetkovic

Četiri hrvatske znanstvenice postale stipendistice prestižnog programa L’Oreal UNESCO “Za žene u znanosti”

U Preporodnoj dvorani Narodnog doma Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti održana je trinaesta po redu svečana dodjela stipendija Nacionalnog programa stipendiranja “Za žene u znanosti” u organizaciji L’Oreala Adria i Hrvatskog povjerenstva za UNESCO pri Ministarstvu kulture. Četiri odabrane mlade i perspektivne stipendistice su Ana Barić (Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu), Lidija Barić (Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu), Andreina Belušić Vozila (Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Geofizički odsjek) i Svjetlana Dekić (Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Biološki odsjek).

Izborno povjerenstvo na čelu s akademikom Zvonkom Kusićem te renomiranim članovima hrvatske akademske zajednice, akademkinjom Vidom Demarin, akademkinjom Sibilom Jelaskom, prof. dr. sc. Helenom Jasnom Mencer, prof. dr. sc. Katicom Biljaković, akademikom Krešimirom Nemecom, akademikom Vladimirom Paarom te prof. dr. sc. Ivanom Vickovićem nagradilo ih je zbog njihovog doprinosa u svakodnevnom stvaranju društva znanja jednokratnom stipendijom u iznosu od 5.000 eura u kunskoj protuvrijednosti.

“Stipendija Za žene u znanosti za mene predstavlja prvenstveno veliko priznanje za dosadašnja odricanaja, ali svakako i dodatni poticaj da se nastavim baviti znanošću”, izjavila je stipendistica Ana Barić.

“Iznimno sam ponosan da su naše dobitnice stipendiju “Za žene u znanosti” dobile isključivo temeljem svojeg izvanrednog znanstvenog rada na domaćim sveučilištima i institucijama, time pokazujući kako smo i mi zemlja koja može konkurirati svjetskim trendovima u znanosti”, rekao je akademik Zvonko Kusić.

Akademik Zvonko Kusić

Prema podacima objavljenim u ožujku 2019. godine u publikaciji She Figures 2018. zaključuje se da broj žena s karijerom u istraživačkom sektoru u Europi polako raste. Iako se u većini zemalja Europske unije žene rjeđe zaposlene kao znanstvenice ili istraživačice, Hrvatska je jedna od rijetkih zemalja u kojima su te razlike manje od 0,5 posto.

Važnost ovog projekta je u tome što potiče mlade djevojke da upišu fakultete prirodnih i biotehnoloških znanosti te da i nakon završenog fakulteta nastave putem znanosti.