SPORT

Atletičarka Allyson Felix srušila je rekord Usaina Bolta, a rodila je prije samo deset mjeseci

DOHA, QATAR - SEPTEMBER 29: Allyson Felix of the United States reacts after setting a new world record in the 4x400 Metres Mixed Relay during day three of 17th IAAF World Athletics Championships Doha 2019 at Khalifa International Stadium on September 29, 2019 in Doha, Qatar. (Photo by Patrick Smith/Getty Images)

Svjetsko atletsko prvenstvo u Dohi ove godine donosi mnogo odličnih ženskih rezultata i novih rekorda

Pisale smo o Shelly-Ann Fraser-Pryce koja je svojom pobjedom u trčanju na sto metara ušla u povijest kao prva žena i osoba s četiri medalje u toj kategoriji. Povijest je jučer ispisala i Allyson Felix, atletičarka s najviše osvojenih olimpijskih i svjetskih nagrada. Felix je trčala štafetu kao dio američkog štafetnog tima u prvoj miješanoj utrci na 4×400 metara. Ona je bila na drugoj poziciji i svoj dio je istrčala za 50,4 sekunde. Sveukupno su osvojili prvo mjesto, a time je Felix postala prva žena i osoba koja je osvojila čak 12 zlatnih svjetskih medalja, što je jedna više od legendarnog Usaina Bolta. Na drugom mjestu bio je tim iz Jamajke, a Bahrein na trećem.

“Ovo je bilo zaista posebno. Ovo je bila luda godina za mene, tako da samo to što mogu trčati uz ovu odličnu ekipu mi daje osjećaj da sam blagoslovljena. Još uvijek postoji mnogo toga ispred mene. Sretna sam što sam zdrava i što sam se mogla vratiti.”, izjavila je nakon utrke.

U prilog njenom ponosu ide i činjenica da je Felix rodila prije samo deset mjeseci. Njena kći rodila se prerano putem carskog reza. Felix je zbog trudnoće doživjela neugodnu situaciju s Nikeom s kojima je do 2017. godine imala ugovor. Nike nije želio pristati na ugovornu obavezu da Felix neće biti financijski oštećena ako u mjesecima nakon poroda ne bude imala najbolje rezultate. Uz to su željeli smanjiti financijski dio njenog ugovora za 70 posto. Ova situacija je završila tako da je Nike promijenio uvjete poslovanja s atletičarkama, ali tek dvije godine nakon, a ona je s njima završila suradnju i postala prva ambasadorica brenda Athleta.

Allyson Felix do sada je sudjelovala na pet Olimpijskih igara i jedina je atletičarka u kategoriji trčanja koja je osvojila šest zlatnih olimpijskih medalja. Uz to je osvojila 12 zlatnih svjetskih medalja. Sveukupno je za vrijeme svoje karijere osvojila 25 zlatnih medalja, osam srebrnih i četiri brončane.