#grillajodgovorno

Želim pripremiti savršen roštilj. Savjete mi je dao mesar Ante, a testirala sam i par odličnih recepata

FOTO: Lily Banse/Unsplash

Savršeno meso s roštilja može se postići i na balkonu – uz prave savjete, namirnice i opremu

U izolaciji sam, baš poput mnogih drugih, otkrila strast prema kuhanju i pripremanju hrane kod kuće – na balkonu, u svom tempu i po svom ukusu. Nakon brojnih variva, tjestenina, kolača i kruhova, zaželjela sam se i nešto jednostavnijih jela, a jedan od prvih pojmova koji mi je pao na pamet bio je roštilj. Nikad nisam roštiljala, živim u stanu i ne razumijem se pretjerano u meso. No, nakon kratkog istraživanja opcija donijela sam odluku – uputit ću se u svoj kvartovski Lidl, gdje ionako redovito kupujem, i to iz dva razloga.

Prije svega, važna mi je kvaliteta mesa, a Lidlovi su standardi izrazito visoki. Kvaliteta mesa se redovito provjerava, ono dolazi u pakiranju koje ne dopušta mogućnost onečišćenja, a rok upotrebe i deklaracija uvijek su jasno vidljivi. Uz to, u Lidl trgovine se svakodnevno dostavlja svježe meso uz neprekinuti hladni lanac (HACCP), a mogu se pohvaliti i Best Buy Awardom, budući da su od strane kupaca prepoznati kao mjesto s najboljim omjerom cijene i kvalitete.

Victoria Shes/Unsplash

Nadalje, jako mi se svidio Lidlov pokret #grillajodgovorno; grilanje u vlastitom domu, uz roštilj na struju, bez bilo kakve ugroze za sebe i druge. Svoj sam balkon, dakle, i sama pretvorila u malu grill oazu, i odlučila da ću do roštiljanja na otvorenom, uz veći broj ljudi, ipak još malo pričekati. Savjete i trikove za kupovinu mesa za roštilja, pak, dobila sam od svog dugogodišnjeg mesara. Što mi je otkrio mesar Ante, ali i koje sam recepte na kraju testirala, provjerite u nastavku.

SAVJETI MESARA ZA NAJSOČNIJA JELA S ROŠTILJA

  • Za roštilj uvijek planirajte oko 250 grama mesa bez kosti po osobi, a za ribu je dovoljno od 300 do 400 grama. Dok se odresci peku, ne probadajte ih vilicom jer će izaći sokovi. No, kako bi bili što ukusniji, marinirajte ih u ulju, bijelom octu, bijelom vinu, češnjaku, vegeti, papru, šećeru, origanu i majčinoj dušici. Zatim ih stavite u vrećicu, polijte marinadom, zatvorite i ostavite u hladnjaku preko noći.
  • Tvrđa mesa poput govedine i junetine ostavite barem 24 sata. Piletina će biti odlična marinirate li je u ulju, limunovu soku, luku, soli, papru, crvenoj paprici i peršinu, a u hladnjaku je čuvajte barem četiri sata. A ribu je dovoljno posoliti i popapriti prije pečenja, no može se i marinirati.
  • Teletina, piletina i riba peku se na umjereno zagrijanom roštilju, a za junetinu i svinjetinu potrebna je viša temperatura. Za pripremu goveđeg odreska važno je zagrijati roštilj na temperaturu višu od 250°C. Manje komade treba brzo ispeći, a veći i deblji komadi moraju se peći dulje, sporije i na nešto nižoj temperaturi. Janjetinu i teletinu preporučljivo je marinirati od četiri do šest sati, svinjetinu i perad od dva do četiri sata, a ribu i povrće od pola sata do sat. Uz ključna tri sastojka marinada može sadržavati med, hren, senf, tabasco, …
  • Kiseline (koje se koriste u marinadama) čine meso mekšim, ulja čuvaju izvorni okus, a začini ga dodatno obogaćuju.

RECEPTI

Pixabay

Argentinski odrezak s umakom chimichurri

Sastojci

4 goveđa odreska
stručak peršina
1/2 žlice crvene paprike
2 lovorova lista
6 češnjeva češnjaka
1 dl šalice vinskog octa
1 i 1/2 žličica origana
0,125 dl maslinova ulja
sol, 1/2 žličice papra

Priprema

Za umak pomiješajte peršin, papriku, lovor, vinski ocat, bijeli luk, origano, ulje, papar i sol te sve miksajte dok se sastojci ne sjedine. Pripremljeni umak u zatvorenoj posudi u hladnjaku možete čuvati do šest mjeseci. Odrezak pecite na roštilju na jakoj vatri dok ne dostigne željeni stupanj pečenja.

Ćevapi

Sastojci

700 g mljevene malo masnije junetine (flam, vrat)
1 dl mineralne vode
1 žličica sode bikarbone
1 šnita bijelog kruha (bez kore)
malo mlijeka
10 g soli (cca 1 i 1/2 žličice)
1/2 žličice ljute paprike
1/2 žličice češnjaka u prahu
1/2 žličice mljevenog papra

Priprema

Kruh malo natopite u mlijeku i ocijedite, a sve ostale sastojke, osim mesa(začine), prelijte mineralnom vodom i promiješajte tj. razmutite. U meso dodajte ocijeđeni kruh, prelijte smjesom vode i začina i dobro izmiješajte, neka odstoji, što duže to bolje. Trgajte kugle nauljenim rukama, i oblikujte po želji i spljoštite, da ih je lakše peći, ili ih protisnite kroz lijevak od odrezane nauljene plastične boce. Ako imate lepinje, najprije ih umočene u juhu prepecite na vrelom roštilju, pa ih na kraju podgrijte na ćevapima.

Mgg Vitchakorn/Unsplash

Piletina s paprikom na grillu

Sastojci

4 komada pilećeg filea (bijelo meso bez kosti)
sol
svježe mljeveni papar
1 komad žute paprike
1 komad crvene paprike
1 komad zelene paprike
1 žlica ulja, suncokretovo
origano
aceto balsamico
feta sir
peršin, list

Priprema

Posipajte piletinu s malo soli i papra te ispecite na grilu. U međuvremenu u posudu stavite paprike (narezane na četvrtine) te ih prelijte s malo ulja, posipajte origanom i paprom te promiješajte. Pecite ih na grilu 3 do 4 minute. Prebacite piletinu i paprike u posudu te prelijte s malo octa i pomiješajte. Prije posluživanja posipajte smrvljenom fetom i peršinom.

Pixabay

Biftek na roštilju

Sastojci

800 g govedine, srednje masna
ulje suncokretovo
senf
papar u zrnu
lovorov list
maslac, slani
mirisne trave
sol

Priprema

Cijeli goveđi biftek dobro natrljate uljem, solju i senfom, stavite ga u plitku posudu, dodajte papar u zrnu i lovorov list te ostaviti da odleži na hladnom najmanje 24 sata. Po vrhu svakoga pečenog odreska dodajte malo maslaca pomiješanog s mirisnim travama. Pecite po nekoliko minuta sa svake strane, ovisno o tome koliko ga jako želite ispeći.

Zaključak

Nadam se da sam vas inspirirala svojim receptima te da ćete se i vi odlučiti za ukusan roštilj već ovog vikenda. Higijena i kvaliteta mesa su ono na što sad, više nego ikada prije, trebamo paziti, pa budite sigurni da će upravo ponuda iz Lidla zadovoljiti najviše standarde kvalitete, ali i ukuse i okuse.

Sadržaj nastao u suradnji s Lidlom