NOVITET

Zašto je nekad na televizoru stajao bijeli tabletić, a danas razvlačimo bijela platna po sobi?

Po tehnologiji se dan poznaje

FOTO: Samsung

Po tehnologiji se dan poznaje

Nostalgija je zavladala estetskim izričajem kada je riječ o fotografiji i modi, predvođena generacijama mladih rođenih u 90-ih, spremnih vratiti se poznatim trendovima i boljim vremenima. Nije teško shvatiti što je moglo prouzročiti takve emocije, a ni zašto je kotač modnih trendova zastao na toj dekadi. Dok je flip phone ostao simpatičan modni dodatak (ili kao sto je pokazao posljednji model Samsung Galaxy Z Flip3 5G i mnogo više od toga), ono što sigurno ne bismo vratili iz prošlosti su veliki televizori “kutije” – oni na koje su bake stavljale bijele tabletiće.

Bili su dovoljno veliki da se na njima protegne bar jedna kućna mačka, a uvijek su ostajali upaljeni u vrijeme večernjih vijest ili za vrijeme popodnevnih sapunica. Revolucija TV uređaja je ujedno revolucija same televizije. Prošle smo godine svjedočili velikim promjenama u našim navikama gledanja, ali samo zato jer su globalne promjene i zdravstvena kriza preuzele korimilo nad našom svakodnevicom.

Dok smo u početku pratili svaku vijest o broju zaraženih, s vremenom je ta aktivnost postala teret i uzrokovala velike razine stresa u tako neizvjesnoj situaciji. Okrenuli smo se streaming servisima i serijama. Ono što je počelo Netflixovom uspješnicom “Tiger King” nije se zaustavilo do danas. Svako emitiranje novih uspješnica prate milijuni komentara u online sferi, sati diskusije i prekapanja informacija. Gotovo kao da nastaje novo vezivno tkivo online zajednica.

OPUŠTANJE, ZABAVA I ŠTO JOŠ?

Ono što je koronakriza prouzročila je da kroz televizijski program ispunjavamo potrebu za društvom i zabavom. Streaming servisi su u tome odigrali veliku ulogu, pošto televizijske kuće nisu bile u stanju držati korak s dnevnom isporukom novog sadržaja. Televizor je ponovno postao centralni uređaj svakog kućanstva. Ponovno smo se okupili oko ekrana i uživali u druženju s bližnjima,a ne svatko na svom uređaju u svojoj sobi. Približavanjem zimskih mjeseci predosjećamo kako ćemo ponovno morati pronaći male kućne rituale koji će nas povezati i udaljiti od svakodnevnih briga.

U tome je od velike pomoći projektor. On nudi poseban doživljaj i osigurava da svi podjednako dobro vide odabrani sadržaj. Međutim i on nosi određeni set problema; pozicioniranje je nezgodno, trebamo bijelu ravnu plohu koja u nedostatku praznih zidova postane bijela plahta, ne prenosi boje vjerodostojno, ne može se gledati bez potpuno zamračene prostorije i ne zadovoljava estetske kategorije nečega što bismo izložili u dnevnom boravku. Ove godine Samsung je doskočio svim tim nedostacima kada je lansirao LSP9T Premiere Smart 4K UHD Laserski projektor u prodaju.

Samsung

Samsung

Njihov proizvod omogućuje da postavimo projektor vrlo blizu zida, a da svejedno stvori izvanredno veliku površinu za prikaz. Uz čak 2800 lumena svjetline pruža dovoljno svjetla da čak i usred dana gledamo filmove i serije bez zavjesa za zamračivanje. Prvi je projektor u svijetu certificiran za prikaz HDR10+ sadržaja, u jarkim bojama poput stvarnih. Dosjetili su se i da je za pravi kino događaj potreban i dobar zvuk pa su ugradili Acoustic Beam tehnologiju koja upotrebljava 22 rupice raspodjelu dubokoga, bogatog zvuka koji ispunjava prostoriju, uz maksimalno širenje lijevo i desno od izvora.

Što s televizorom?

Ljubitelji tradicionalnijih uređaja u njima pronalaze sasvim drugačije prednosti. Smart TV je nova era gledanja audiovizualnog sadržaja koji okuplja više platformi i olakšava pristup informacijama iz vlastite fotelje. Karakteristike uređaja pokazale su se korisnima i prošle godine za multitasking potrebe koje su proizašle iz kombiniranja poslovnog i privatnog života na istom prostoru. Koliko god voljeli televiziju ponekad bi najradije pospremili naše uređaje u one velike ormare u kakvim su se davno u osnovnim školama čuvale TV ‘kutije’ i VHS kazete. Danas bi televizor ponekad možda samo maknuli iz vidnog polja, pozvali prijatelje na večeru i podružili se bez ekrana koji nam oduzimaju pažnju.

Doduše, rješenje je prilično jednostavno. The Frame televizor ima iznimno tanak zaslon i kada se postavi na zid čini se poput pravog okvira za slike. Umjetnost je uvijek odlična tema za razgovor pa makar se ne slagali oko vrijednosnih sudova. The Frame pohranjuje čak 1,200 slika i umjetničkih djela visoke rezolucije tako da uistinu možemo kao u galeriji, izlagati svoje fotografije i ukus. Kada nam je potreban za rad od doma, on omogućuje pristup uredskim datotekama te povezivanje miša i tipkovnice putem aplikacije.

Samsung
Samsung

Potrebe suvremenog gledatelja uvelike oblikuju nova tehnološka dostignuća, koja povratno stvaraju nove navike u TV publikama. Video na zahtjev sustav lansirao nas je u novu eru i postao sigurno utočište na kraju dana kada samo želimo ispuniti potrebu za opuštanjem i zabavom. Odabir uređaja putem kojeg ćemo konzumirati sadržaj utjecati će na našu razinu zadovoljstva te postaje dobra investicija. Generacije gledatelja izmijenile su se ispred “malih ekrana”, a upravo ti ekrani svjedoče njihovim potrebama.