Kućni ljubimci

Volimo svoje ljubimce i zato smo pitale stručnjaka kako ih najbolje zaštititi od krpelja i buha

Cheerful Jack Russell Terrier running at camera

Čim dođe pravo proljeće i sve se zazeleni, u meni se probudi strah da će moj pas Bigo pokupiti krpelja i da bi to moglo biti za njega kobno. Kako živimo uz maksimirsku šumu, svaki dan šetamo ondje, a Bigo je pravi psić njuškalo koji mora zaviriti baš u svaki šumarak propitujući tragove koje su ostavili drugi psi. To njegovo njuškanje uvelike povećava izglede da pokupi krpelja, no doista nemam srca zbog dosadnih nametnika priječiti mu uživanje u maksimirskim ljepotama. Zato smo zbog Bige, ali i svih ostalih pasa i maca, pitali mr. Vlastu Brindl, dr.med.vet iz veterinarske ambulante VETERINARKE da nam objasni sve što trebamo znati o zaštiti ljubimaca od krpelja i buha.

„ Na našem je tržištu registriran velik broj sredstava za zaštitu od ektoparazita (buhe i krpelji). Tablete djeluju kao zaštita u smislu da ubiju parazita koji se već nalazi na životinji tj. koji je već počeo sisati krv. Ampule, ogrlice, sprejevi djeluju kao zaštita u smislu repelenta, znači trebale bi onemogućiti prihvat krpelja na životinju. Dobro, čak i poželjno je kombinirati sredstva za zaštitu. Istovremeno možemo dati psu i tabletu i staviti mu ogrlicu, ili nakapati mu ampulicu i staviti ogrlicu, a bi bilo dobro držati se jednog proizvođača“, objasnila je mr. Vlasta Brindl. Nužna je preventivna redovita zaštita koja će spriječiti krpelja ne samo da ugrize ljubimca, već ona mora biti učinkovita tako da odbije i ubije krpelja.

Kako objašnjava mr. Brindl, bolesti koje prenose buhe ili krpelji mogu biti opasne pa čak i letalne. Za štence postoje preparati registrirani za tu mladu životnu dob, a za njih, kao i za odrasle pse, preporuka je izbjegavati šikare, vlažne distrikte uz neuređene nasipe i močvare gdje krpelji najviše borave. Krpelji na psa mogu prenijeti sljedeće bolesti:

PIROPLAZMOZU: paraziti razaraju eritrocite, javlja se anemija i u koliko se ne liječi na vrijeme nastupa smrt

BORELIOZU – LAJMSKA BOLEST: ima jako dugu inkubaciju, i do nekoliko mjeseci, dovodi do gubitka apetita, povišene tjelesne temperature, bolnosti zglobova, životinja se brže umara. Liječenje je također dugotrajno antibioticima.

Prednosti ovratnika Foresto

Da bi svom ljubimcu pružili najbolju zaštitu najvažnije je, dakle, redovita preventivna zaštita. Jedna od bitnih prednosti primjene Foresto ovratnika je ta da on ima jak repelentni učinak na krpelje koji dođu u kontakt s vašim psom ili mačkom. To je važno jer iako Foresto ubija krpelje, puno važnije je s gledišta prijenosa bolesti spriječiti krpelja da ugrize ljubimca. Sprječavanjem krpelja da grizu može se smanjiti mogućnost prijenosa mikroorganizama koji uzrokuju bolest u krvotok ljubimaca. Ako ljubimac ima krpelje prije nego mu se stavi Foresto ovratnik, preporučuje se da ih se ručno ukloni. Nakon stavljanja Foresto ovratnika, ljubimac će postati zaštićen od krpelja u roku 48 sati, a zaštita traje do osam mjeseci.

Što kad se pojave buhe

Disease risk. NB my dog!

„Najbolje je aplicirati zaštitno sredstvo na životinju, dobro očistiti stan i sva mjesta gdje životinje borave, po mogućnosti parnim čistačem, te koristiti sredstva za suzbijanje parazita koji su registrirani za prostor, a da nisu toksični za životinje“, navodi mr. Brindl. Vrlo je važna preventivna i redovita zaštita jer buhe mogu na, primjerice, mačke prenijeti nekoliko bolesti, a to su:

HAEMOBARTONELOZA: bolest pri kojoj se raspadaju eritrociti, javlja se anemija i ako se na vrijeme ne reagira i ne započne sa lječenjem nastupa smrt.

VIRUSNI PERITONITIS: bolest koja je neizlječiva, sporog tijeka i životinje su doživotni izvor zaraze za ostale mace.

TRAKAVICA (DIPILIDUM CANINUM): trakavica gradskih pasa i mačaka, životinja se invadira kada pregrize kontaminiranu buhu.

ALERGIJSKE REAKCIJE NA SASTOJAK SLINE HEMATOFAGNIH PARAZITA: njihov antikoagulans koji ispuste na početku akta sisanja.

Kada potražiti pomoć veterinara

Veterinaru se najbolje obratiti čim i ako vlasnik primijeti da s njegovim ljubimcem nešto nije u redu ili čak u proljeće kada je najjača sezona ovih bolesti doći koji puta i preventivno na pregled, savjetuje mr. Brindl.

Sadržaj donosimo u suradnji s Bayerom