Nekad je nužno odabrati stranu
GADGETI

Više nemate izliku, sada postoje gadgeti koji vam govore kada trebate zaliti biljke

FOTO: Instagram

Ponekad nije loše priznati da trebate malu pomoć u kući, pogotovo kad današnji gadgeti ovako dobro izgledaju

Gadgeti se danas mogu koristiti u svakom dijelu našeg života i gotovo sve što radimo možemo povezati s nekim zanimljivim uređajem. Tako postoje aplikacije za spavanje, fitness prsteni koji prate vaše otkucaje srca, alarmi koji skaču po cijeloj sobi kako bi vas probudili i mnoge slične zanimljive spravice.

Za kućanstvo su tako osmišljene i super stvari za vaše kućne i vrtne biljke. Da, lakše se brinuti o biljkama nego o životinjama, ali i one zahtijevaju posebnu pozornost i brigu. Izdvojile smo tri super gadgeta na kojima će vaše biljke biti zahvalne.

PlantRay

Ova simpatična spravica zapravo je podsjetnik za zalijevanje cvijeća. Dok mi zapravo rijetko možemo vidjeti da biljci treba vode, ovaj gadget točno zna kada i koliko. Spravica jednostavnog dizajna mjeri vlažnost tla i biljke pa reagira kada je vrijeme da ih zalijete. Može se postaviti u manje ili veće posude, u stanu ili na otvorenom. Uz to ima čak četiri programa za različite vrste biljaka – crvena je za kaktuse i ostale biljke debljeg lista, zelena je za obične kućne biljke, plava je za one koje vole vlažno tlo, a ljubičasta za orhideje koje su posebno osjetljive.

Cijena jedne PlanRay sprave je 14 dolara, što je oko 90 kuna, a na njihovoj stranici možete i samo podržati projekt ili kupiti više njih istovremeno.

WaterMe

https://www.youtube.com/watch?v=SwoO_frdZPI

Slično kao i PlantRay, ovaj gadget osmišljen je za sve one koji se rijetko sjete zaliti svoje cvijeće. WaterMe je zapravo podložak na koji stavljate svoje svoje biljke. Funkcionira na način da osjeća težinu čitave lončanice, točnije, lončanica je teža kada zalijete biljku, a lakša kad se voda upije. Ovaj gadget će znati točno kada je došlo do minimalne težine nakon čega će proizvesti zvuk dajući vam do znanja da je vrijeme da zalijete biljku. S druge strane, ako stavite previše vode, podložak će također proizvoditi zvukove kako bi prestali i ne uništili biljku.

Usput, ne radi se o običnim zvukovima već “give me water dude” kada trebate zaliti, ili “stop it man you drow me” kada ima previše vode. Cijena podmetača je oko 25 kuna.

Grow Oya

Oya je gadget koji zapravo ne koristi tehnologiju, ali će vam zasigurno pomoći u vrtu. Ako su vam ostale neke biljke u vrtu, Oya bi vam mogla pomoći da ih i zadržite. Funkcionira tako da ju zakopate u zemlju, napunite vodom do kraja i onda to ponovite nakon kojih 7 dana. Možete ih kupiti u tri različite veličine s obzirom na to koliki prostor trebate navodnjavati, a najbolje bi bilo postaviti ju u centar zasađenih biljaka. Namjena joj je da polako vlaži korijenje i na taj način štedi vodu, a korijenje je jače i čvršće.

Važna napomena je da kad se temperature spuste ispod nule trebate ju izvaditi pa ponovno koristiti na proljeće. Cijena Oye je od 24 do 39 dolara, što je od 156 do 254 kune.

Urban Garden

Ova lončanica mnogo je više od samo moderne posude za cvijeće. Ako vam ne pomažu niti gore navedeni gadgeti koji reagiraju kada trebate zaliti cvijeće, ovo je idealna stvar za vas. Urban Garden je kompaktna posuda koji ima instaliran sustav automatskog navodnjavanja što bi značilo da biljke znaju kad im je potrebna voda pa ju tada i uzimaju. Neke od prednosti su i te da uvijek vidite koliko vode je potrebno još dodati, potpuno je sigurno za zemlju i biljke, a i nema nereda i prosute vode.

Cijena ove veće lončanice je 149 dolara što je oko 974 kune, dok postoje i manje koje možete postaviti po cijelom stanu od 79 dolara što je oko 515 kuna.