ARHITEKTURA

U staroj splitskoj jezgri na proljeće se otvara jedan divan heritage hotel. Uredili su ga Franić i Šekoranja

FOTO: Polymachine

Split će u travnju postati bogatiji za jedan elegantan heritage hotel. Doznale smo kako će izgledati

U staroj splitskoj jezgri ovo proljeće otvorit će se Heritage Hotel Fermai. U pitanju je divno hotelsko zdanje od 35 soba koje će biti smješteno u tzv. Zgradi zadružnog saveza čiji je projektant splitski graditelj i planer Petar Senjanović, a u čijem je arhitektonskom opusu to najznačajnije djelo.

S obzirom na to da je riječ o objektu u sklopu kojeg se prožima utjecaj secesije i tradicijskog dalmatinskog graditeljstva, cijela priča je i danas zadržana, i to ne samo u primijenjenim materijalima i različitosti obrade i vrsti kamena, već i u oblikovanju otvora i balkona na pročeljima.

Studio Franić Šekoranja

“Prilikom dizajniranja interijera hotela krenuli smo od konteksta te činjenice da je predmet obuhvata gradski hotel u gradu na moru. Sukladno svemu tome cilj nam je bio dizajnirati sofisticirani, a neopterećujući interijer” objasnila nam je Anja Gospodnetić, arhitektica iz Studija Franić Šekoranja koji je ovaj projekt stvorio u već uhodanoj suradnji s arhitekticom Nedom Balog Dolečki i arhitektom Zoranom Balogom.

Polymachine

Govoreći samo o interijeru, ondje će se moći naći razni tipovi namještaja, uglavnom onaj klasični kombiniran s vintage komadima. Puno računa vodilo se kod uređenja i o dekorativnoj rasvjeti, a kao i u svakom njihovom dosadašnjem projektu, i u ovom nisu zaobišli omiljeni dojam skulpturalnosti.

Važnu ulogu u cijeloj priči ima i, kako objašnjavaju iz Studija Franić Šekoranja, umjetnost koja je sastavni dio njihovih interijera, dok u ovom slučaju ona dolazi u ulozi kontre pojedinim klasičnim komadima namještaja.

Namještaj su, kažu, kombinirali slojevito dajući naglasak na ukupni ugođaj i atmosferu prostora gdje pritom nisu željeli izdvojiti pojedinačne dizajnerske komade kao nositelje i akcente ukupnog uređenja interijera.

Polymachine

“U unutrašnjosti se ističu elementi karakteristično oblikovani u secesijskom periodu koji su se do danas sačuvali u izvornom stanju. To su kameno stubište sa željeznom kovanom ogradom i drvenim rukohvatom, podne i zidne pločice od majolike geometrijskog uzorka, jednostavno geometrijski ugrađena stolarija vrata i prozora. Zgrada zadružnog saveza uspješno je, u duhu Senjanovićeva poimanja arhitekture, sjedinila tako lokalne vrijednosti dalmatinskog graditeljstva i internacionalnoga stila secesije” napominje Anja te dodaje kako vanjska kompozicija zgrade u osnovi slijedi tradicionalno graditeljstvo što se vidi u primjeni kamena, kosom krovištu, krovnim vijencima s kamenim konzolama, izvornom detalju pergola iznad balkona na trećem katu pročelja prema Livanjskoj ulici.

Za kraj, govori i kako oblikovanje zgrade u cjelini karakterizira svojevrsna secesijska dekorativnost, a ona u ovom slučaju uključuje različitost obrade kamena od glatke do rustikalne, igru istaknutih i uvučenih dijelova pročelja uz primjenu secesijskih elemenata.

Heritage Hotel Fermai svoja vrata za goste otvara u travnju, a sudeći prema svemu, riječ je o jednom elegantnom, intimnom hotelskom zdanju s daškom zadržane tradicije, koja je danas uvijek rado viđena i cijenjena.