KULTURA

U Laubu stiže izložba trodimenzionalnih ilustracija od papira. Izgleda genijalno

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

U Laubi – kući za ljude i umjetnost u ponedjeljak se otvara izložba “Bilo jednom u papiru…” koja donosi radove Tene Letice Tkalčević nastale u tehnici papercuttinga i paper engineeringa

Papercutting, ili jian zhi, je tradicionalna kineska tehnika rezanja slika iz papira pomoću škarica ili specijalnih nožića. Žene, koje su se u prošlosti najčešće bavile papercuttingom, bile su okarakterizirane kao vrlo pametne. Papercut se najčešće poklanja kao poklon kada se ide u goste, te se smatralo da domaćinima nosi sreću i čuva kuću od uroka. Danas je prisutan diljem svijeta u različitim formama, jer se sa svojom selidbom prilagođavao različitim kulturama.

Paper engineering je pak konstruiranje trodimenzionalnih ilustracija od papira, a danas se izuzetno cijeni u oglašavanju i animaciji. Omogućava stvaranje čitavih setova, nalik onima u filmskoj industriji, koji se potom koriste za potrebe tiskanih materijala ili kao podloga za stop animacije.

Naravno, paper engineering omogućava i slaganje trodimenzionalnih ilustracija, koji imaju samo dekorativnu funkciju, a njegov najzahtjevniji oblik je svakako pop-up ilustracija odnosno ilustracija koja se pokreću otvaranjem i zatvaranjem knjige. Dok se takve ilustracije danas u najvećoj mjeri koriste za slikovnice, u prošlosti su se one koristile isključivo u znanstvene svrhe – za medicinske atlase, zemljovide…

U svojem radu Tena Letica Tkalčević koristi obje tehnike, ponekad i kombinaciju, a na izložbi “Bilo jednom u papiru…” prikazat će motive iz bajki koje su za nju neiscrpan izvor insipracije. Izložba je dio Laubina ciklusa Hrvatska umjetnost danas i ostaje otvorena do 11. rujna 2018.