Dizajn

U IKEU su upravo stigli cool tepisi koje su dizajnirali svjetski umjetnici i dizajneri. Imamo cijene

FOTO: IKEA

Ograničena IKEA kolekcija tepiha s potpisom 8 svjetskih dizajnera upravo je stigla u Hrvatsku. Imamo cijene i znamo kako ga kupiti

Kroz povijest, ideja tepiha kao umjetničkog djela bila je vrlo uobičajena, stoga IKEA ART EVENT 2019 želi oživjeti i osvježiti taj običaj. Zato, tijekom lipnja, počevši upravo sada, suvremena umjetnost silazi sa zidova i prostire se pred našim nogama. Tim povodom IKEA je lansirala strogo ograničenu kolekciju umjetničkih djela koji nisu namijenjeni zidovima, koja je izrađena od prirodnih materijala, a čiji dizajn potpisuju cijenjeni svjetski umjetnici i dizajneri, čak njih 8. Naime, svaki od umjetnički tepiha dostupan je isključivo za kupnju u IKEA internetskoj trgovini, a nastavku vam donosimo detaljni shopping s cijenama, kao i objašnjenje umjetnika za svoj rad te što su njime željeli poručiti i prikazati.

Onaj tko će vam sigurno najviše upasti u oko jest Virgil Abloh, umjetnički direktor za muške kolekcije tvrtke Louis Vuitton i osnivač modne marke Off-White. Za svoj dizajn tepiha kazao je kako je htio prikazati novu verziju tradicionalnog pristupa namještanju doma gdje je dnevna soba samo izlog, a ne i mjesto za uživanje. U skupini odabranih našao se i američki dizajnerski par Chiaozza koji su kazali pak kako njihov tepih poziva osobe svih starosti da se odmore, sanjare i izgube u mislima, otkrivajući male trenutke igre i užitka.

Svojim radom u odabranoj osmorki pokazao se i Supakitch, francuski umjetnik koji o svom specifičnom motivu na tepihu kaže: “Kada je prikazana na totemima, zmija je duhovni vodič koji liječi. Zmije odbacuju svoju kožu i simboliziraju ponovno rođenje.” Londonski dizajner Craig Green istaknuo je pak kako je svojim dizajnom tepiha želio istražiti ideju raja, odnosno bijega od stvarnosti. Osim toga, istražiti i izradu portala ili vrata na putu prema nečemu boljem.

IKEA ART EVENTU 2019 pridružio se i Noah Lyon, višedisciplinarni umjetnik sa sjedištem u Brooklynu (New York) i Gotlandu (Švedska) koji je objasnio kako njegov tepih predstavlja uragan povezanih života dok se život širi svemirom, a Filip Pagowski, poljski grafički umjetnik sa središtem u New Yorku, ističe kako je njegova verzija tepiha apstraktan ritam neprekidnog uzorka izgrađenog na mreži rezultira šarmantnim, ručno izrađenim nesavršenstvom.

U skupini osam odabranih našao se i korejsko-francuski umjetnik Seulgi Lee sa svojim tepihom koji ilustrira francuski izraz “sretan kao ribica u vodi“, a japanska umjetnica Misaki Kawai kaže kako je prije svega nadahnjuju smiješne, luckaste i dlakave stvari – što je jedan od razloga zašto je uživala u dizajniranju svog zaista bogatog tepiha, te kratko dodaje: “Nemoj oklijevati, podragaj velike mačke!”