SUPER SAVJET

Treba li koža lica u karanteni zbilja posebnu njegu? Profesionalne kozmetičarke dale su nam savjete

FOTO: Angélica Echeverry on Unsplash

Silvija Gmaz i Radmila Serdar dale su nam korisne savjete za njegu lica dok traje izolacija

Stalno razmišljamo o tome koliko je sjajno da napokon možemo odmoriti kožu od šminke, no jeste li pomislile da bi koži i u takvim uvjetima trebala posebna njega? Neke od nas imaju problema s prištićima zbog stresa koji je donijela pandemija koronavirusa, dok drugima koža nikad nije bila čišća, ali se suši u zatvorenim prostorima.

Zbog toga sada više nego ikad trebamo osluškivati svoju kožu i dati joj ono što traži. Dvije profesionalne kozmetičarke objasnile su nam kak oda to učinimo.

Silvija Gmaz, majstor kozmetičar Derma art kozmetički salon

Život u izolaciji mijenja nam životne navike i dnevne rutine, a boravak u zatvorenim prostorima postaje nam svakodnevica. Uz to povećana je i razina stresa što uvelike ima utjecaj na našu kožu. Make up više ne stavljate i koristite preparate za kućnu njegu koje vam je savjetovala kozmetičarka te vam sada koža izgleda puno bolje. Međutim, kod nekih osoba se javljaju akne i upalna stanja na koži, koža pojačano luči sebum te se pojačano masti ili odjednom postaje suha, dehidrirana te se počinju stvarati bore i hiperpigmentacije.

Uzroci promjena na koži osim u stresu kojem smo svi pojačano izloženi, kriju se i u nepravilnoj prehrani, lošim životnim navikama poput pušenja te pojačana izloženost kože HEV zračenju preko mobitela i računala. S obzirom na to da trenutno ne možete posjećivati kozmetičke salone i uživati u omiljenim tretmanima važno je održati svakodnevnu rutinu njege kože uz dodatak specijalnog kozmetičkog preparata u vidu seruma, boostera, pilinga i maske. Držeći se uzrečice “manje je više“ za kućni ritual njege kože u izolaciji najbolje se držati dvije osnovne dnevne rutine: čišćenje i hidratacija kože te dodatna njega svakih sedam do 14 dana (piling i maska).

Iako ne koristimo make up i minimalno izlazimo iz kuće i dalje je potrebno svakodnevno ujutro i navečer čistiti kožu odgovarajućim sredstvom za čišćenje ovisno o tipu i stanju kože. Tako ćemo ukloniti sav višak sebuma i nakupljene nečistoće s lica, a kožu ćemo pripremiti za prihvat aktivnih sastojaka iz krema i seruma. Također bi trebalo u rutinu čišćenja uvesti tonik kako bi obnovili i stabilizirali pH kože. U zatvorenim prostorima koža dodatno gubi vlažnost te je potrebno izabrati kvalitetan preparat u obliku kreme ili boostera koji će dubinski hidratizirati kožu. Danas su najpopularniji preparati s hijaluronskom kiselinom koja se prirodno nalazi u našem tijelu, ali se gubi tijekom godina i uslijed lošeg načina života.

Hijaluronska kiselina ima sposobnost da veže veliku količinu vode na sebe i time snažno hidratizira kožu iznutra, stanicama daje volumen, zaglađuje bore te daje svjež i mladolik izgled kože. Kako bi molekula hijalurona postigla svoj maksimalni učinak nemojte zaboraviti i na preporučeni dnevni unos vode u organizam.

Ako si želimo priuštiti mali kozmetički tretman kod kuće kao dodatnu njegu možemo svakih sedam do 14 dana napraviti blagi mehanički piling te staviti masku. Tako ćemo kožu osloboditi sloja mrtvih stanica te će koža lakše prihvatiti aktivne sastojke iz krema i boostera. Nakon pilinga možemo staviti masku koju ćemo birati prema tipu kože. Za masnu i mješovitu kožu preporuka je stavljati maske na bazi prirodnih glina poput kaolina i bentonita koja će regulirati lučenje te apsorbirati višak sebuma, djelovati protuupalno te suziti pore.

Za suhu kožu biramo hranjive maske s aktivnim sastojcima poput kolagena, hijaluronske kiseline i koktele C i E vitamina, aminokiselina, antioksidansa, peptida i dr. Ovaj mini tretman osim što će trenutno vratiti blistavost i zdrav izgled kože, djelovat će antistresno i opuštajuće na cjelokupni organizam. Trenutno više vremena provodimo u zatvorenim prostorijama, ali ne smijemo zaboraviti na zaštitu kože od štetnih UVA i UVB zračenja.

Umjereno izlaganje suncu je zdravo jer nam sunce omogućuje sintezu D vitamina koji je važan za naše kosti, a ujedno podiže razinu serotonina, tzv. hormona sreće koji će svakako dobro pridonijeti u ovom stresnom razdoblju. Zaštita od UVA i UVB je važna i zbog toga što UV zrake prodiru i kroz prozorsko staklo i mogu uzrokovati oštećenje kože i fotostarenje iako smo unutra.

Također mnogi rade i od kuće te su po nekoliko sati pred ekranima računala i mobitela stoga ne smijemo zaboraviti na HEV zračenje koje također uzrokuje starenje kože, hiperpigmentacije , akne i upalne promjene na koži. Kako bi kožu zaštitili od štetnog zračenja potrebno je birati zaštitne kreme koje osim zaštite od UVA I UVB zračenja nude dodatnu zaštitu i od HEV svjetlosti, a za neutraliziralizaciju slobodnih radikala preporučljiva je lokalna upotreba antioksidansa poput C vitamina, vitamina E, ferulinske
kiseline te floretina. Također možemo pojačati njihov unos i u prehrani jer će njihovo sinergijsko djelovanje osigurati najučinkovitiju zaštitu.

Za kraj nemojte zaboraviti na svoje ruke koje su sada puno više oštećene i isušene od čestog pranja i dezinfekcijskih sredstava. Svakodnevno nakon pranja i dezinfekcije stavite hranjivu kremu kako biste spriječili oštećenja i pucanje kože, a povremeno napravite pakung tako što ćete obilno nanijeti hranjivu kremu, zatim omotajte ruke u plastičnu foliju ili vrećicu te dodatno utoplite frotirastim rukavicama. Ostavite da djeluje barem pola sata, a za najbolji rezultat ostavite preko noći.

Ključni savjeti koje valja upamtiti

  • Čišćenje kože odgovarajućim sredstom ovisno o tipu kože.
  • Uvođenje tonika u rutinu za obnovi i stabiliziranje pH kože.
  • Izabrati kvalitetan preparat u obliku kreme ili boostera koji će dubinski hidratizirati kožu.
  • Ne zaboravite na preporučeni dnevni unos vode.
  • Kao dodatnu njegu svakih 7 -14 dana napravite blagi mehanički piling te stavite masku.
  • Ne zaboravimo na zaštitu kože od štetnih UVA, UVB i HEV zračenja.
  • Svakodnevno koristite hranjivu kremu za ruke i povremeno napravite pakung.

Aiony Haust on Unsplash

Radmila Serdar, kozmetičarka i vlasnica salona Derma Lift

Kako više vremena provodimo u zatvorenom prostoru to zasigurno ostavlja traga na našoj koži. Ovisno o tipu i stanju kože svako od nas se suočio s različitim problemima kao što su pojava prištića, crvenila, pojačana suhoća ili neugodan osjećaj zatezanja kao posljedica narušene lipidne barijere kože. Zato nam je sada itekako potrebna posebna njega.

Svaka dobra njega kože počinje pravilnim čišćenjem koje podrazumijeva otklanjanje svih nečistoća i ostataka make upa s površine kože. Ako govorimo o izboru proizvoda za tu namjenu trebamo se voditi tipom i stanjem kože. Moj izbor za sve tipove kože čak i one problematične u ovim izolacijskim danima su mlijeka za čišćenje (sadrže pantenol, esencijalno ulje kamilice, hamemelis, ulje lješnjaka) koja dobro čiste, a ne isušuju kožu. Preagresivnim čišćenjem masne kože može doći do dehidracije i tom prilikom koža će pojačati rad lojnica kako bi se obranila od prevelikog isušivanja. Naravno, ako netko više voli neke druge čistače tipa gela, treba ih pažljivo birati te bi trebali biti bez sapuna i površinskih aktivnim materija (PAM) koji iritiraju i isušuju kožu. Gelovi su namijenjeni mješovitim, masnim i problematičnim kožama. Koristite one koji sadrže mliječnu ili salicilnu kiselinu, koji će nježno otkloniti sve nečistoće iz pora i djelovati protuupalno.

Također je bitan i postupak kako se čišćenje provodi. Svako jutro i večer, kružnim pokretima nanijeti proizvod za čišćenje po licu, vratu i dekolteu. Obratiti pozornost na rubne dijelove lica, dio oko nosa, i predio obrva. Potom otkloniti proizvod vlažnim blazinicama, a po potrebi se i umiti.

Nakon čišćenja ide toniziranje tonikom, proizvodom koji otklanja ostatke nečistoća, djeluje umirujuće i osvježavajuće, a pri tom vraća pH koži. Preporuka su oni na bazi biljnih ekstrakta (kamilica, hamamelis, aloa, neven i td.) i hidrolata kao i bez alkohola. Na tržištu postoje i tonici i losioni koji sadrže i voćne kiseline, samo treba ih prilagoditi tipu kože kao i drugim proizvodima koji se koriste u njezi.

Eksfolijacija ili piling su potrebni svakoj koži. Kad redovno radite piling onda tako potičete regeneraciju stanica i omogućavate da svi drugi proizvodi dublje prodru i bolje djeluju na kožu. Može biti klasični mehanički piling ili čak proizvod koji kombinira mehanički i kemijski piling. Uglavnom su to proizvodi koji sadrže neke od voćnih kiselina ili čak i enzima. Mješovitoj, masnoj i problematičnoj koži treba salicilna, azelaična i bademova kiselina, a suhoj, dehidriranoj i devitaliziranoj koži mliječna kiselina. Klasični piling možemo raditi jednom u dva tjedna dok se neki mogu raditi i jednom tjedno, ali to sve ovisi o proizvodu i koncentraciji aktivnih sastojaka.

Maske će hidratizirati i smiriti kožu, otkloniti nečistoće i višak sebuma, one djeluju protuupalno, skupljaju pore. Ako je vaša koža masna, problematična ili mješovita izaberite maske na bazi zelene gline, kaolina, algi, ekstrakta kvasca, hamamelisa, lavande, čička… Dok za suhu birajte karite maslac, hijaluron,ulje argana, za dehidriranu alou, hijaluron, a za devitaliziranu hijaluron, vitamin C, odnosno maske koje će hidratizirati i vratiti elastičnost epidermi. Masku možete stavljati jednom tjedno, a nekad i češće naročito ako je koža dehidrirana ili kod kože s upalnim procesima kako bi ih maska smirila. Masku treba ostaviti da stoji 15 minuta a potom je ukloniti.

Serumi odnosno koncentrati aktivnih sastojaka koji dodatno rade na određenoj problematici kože su također važan dio rutine. I vrlo su poželjni u njezi kože naročito oni s dodatkom antioksidanata.

Bitno je da sve korake sprovodite redovno, unosite dovoljno tekućine prvenstveno vode, ograničite unos slatkiša kao i slanih primamljivih grickalica koje ostavljaju traga na našoj koži. Prilikom nanošenja kreme koja dolazi nakon seruma napravite sebi masažu lica, probajte face fitness. Ne dirajte prištiće, akne, mitesere jer možete ih samo dodatno isprovocirati tj upaliti. Ako idete van nanesite kremu sa zaštitnim faktorom. Kako bi izabrali odgovarajuće proizvode za njegu vaše kože najbolje je da se posavjetujete sa svojim kozmetičarem koji će preporučiti prave proizvode za vaš tip i stanje kože. A po završetku aktualne situacije možete nas posjetiti u Derma Liftu gdje vas čeka educirano i stručno osoblje kao i bogati izbor profesionalnih i personaliziranih tretmana uz upotrebu profesionalne kozmetike Mesoestetic.

Ako su vam se pojavili prištići, odnosno upalni procesi, predlažem da pređete kockicom leda preko njih kako bi se upala smirila.

Ključni savjeti koje valja upamtiti

  • Svaka dobra njega počinje čišćenjem za koje birajte proizvode prema stanju i tipu kože.
  • Nakon čišćenja toniziramo kožu tonikom.
  • Uvedite eksfolijaciju ili piling jednom do dvaput u dva tjedna.
  • Koristite maske barem jednom tjedno koje će hidratizirati i smiriti kožu, otkloniti nečistoće i višak sebuma, djelovati protuupalno, skupiti pore.
  • Ako ga već ne koristite, u rutinu uvedite serum.
  • Prilikom nanošenja kreme koja dolazi nakon seruma napravite sebi masažu lica, probajte face fitness.
  • Unosite dovoljno tekućine prvenstveno vode, ograničite unos slatkiša i slanih grickalica.
  • Ako idete van nanesite kremu sa zaštitnim faktorom.
  • Ako su vam se pojavili prištići, odnosno upalni procesi, pređite kockicom leda preko njih kako bi se upala smirila.