Nekad je nužno odabrati stranu
FORMA

Trenerica Zorana Jagodić objašnjava kako ove godine zadržati motivaciju i ipak ne odustati od vježbanja

S početkom nove godine opet ste odustali od treninga prije nego ste uopće krenuli. Naša nova kolumnistica donosi savjete kako da ostanete ustrajni i zadovoljni

FOTO: Aleksandar Selak

S početkom nove godine opet ste odustali od vježbanja prije nego ste krenuli. Fitness trenerica Zorana Jagodić (@zorro_ri) ima savjete

‘Nova godina, nova ja’. Početak godine mnogima je period u kojem se donose odluke kojima želimo steći neke dobre navike, učiniti nešto dobro za svoje mentalno ili fizičko zdravlje, riješiti se poroka ili učiniti nešto treće što smo već dugo vremena htjeli. Jedna od jako čestih novogodišnji odluka s kojima se susrećemo je ona da se od nove godine počinje baviti nekom fizičkom aktivnošću.

Nažalost, statistike pokazuju prilično poražavajuće rezultate kad se govori o ostvarenju novogodišnjih odluka. Do sredine siječnja tek nešto oko 30 posto onih koji su odluku donijeli i dalje u njoj ustraju, a ostvarenje svoje odluke uspijeva realizirati tek negdje oko 10 posto onih koji su u novu godinu ušli puni želje i optimizma da će ‘ove godine svoj cilj zaista ostvariti’. Među najvećim problemima i krivcima za posustajanje nalazimo manjak ili gubitak motivacije, pa ćemo vam danas pomoći odgovoriti upravo na to pitanje: Kako zadržati motivaciju i ne odustati od svoje novogodišnje odluke?

Motivacija za ostvarenje nekoga svoga cilja može biti unutrašnja i vanjska. Unutrašnja motivacija je ona koju pronalazimo u nama samima, dok vanjsku motivaciju crpimo iz svoje okoline. Gotovo redovno, svima nama nam je za ostvarenje nekoga cilja potrebna motivacija iz oba izvora.

Uzmimo za primjer da ste odlučili krenuti vježbati. Postavili ste si cilj da ćete tri puta tjedno odraditi neku vrstu fizičke aktivnosti i krenuli ste puni volje i entuzijazma svjesni da činite nešto dobro za svoje ukupno zdravlje. No, nakon samo par tjedana počinjete gubiti volju i hvatate sami sebe kako tražite izgovore da iz dana u dan preskačete svoju aktivnost. Prepoznali ste se, zar ne?

Moji savjeti kako da održite (ili vratite) motivaciju su sljedeći

Zorana Jagodić

Odaberite aktivnost u kojoj uživate i koja vam je zabavna

Trening je aktivnost koju ćete raditi u svoje slobodno vrijeme i to svakako treba biti nešto u čemu ćete uživati i što će vam biti zabavno. Naime, baš kao što i od filma koji je dosadan vrlo brzo odustanete, tako ćete odustati i od treninga koji vam nije interesantan. Ipak, to ne znači da vam treba biti lako i da se nećete umoriti, ali i nakon toga umora trebate imati osjećaj da se veselite sljedećem treningu. Stoga, isprobajte aktivnosti koje su vam dostupne i kad pronađete neku u kojoj uživate s njom ustrajte!

Rijetki su sretnici koji su iz prve pronašli aktivnost u kojoj uživaju, stoga se nemojte bojati isprobati više aktivnosti. Od joge, do treninga snage, plesa, badmintona itd. probajte i dajte si šansu pronaći zadovoljstvo. Kao i kod prave ljubavi, i s pravom aktivnošću ćete jednostavno znati da je to – to! Veselit ćete se svakom sljedećem treningu i vrlo brzo ćete htjeti i povećati broj treninga tjedno.

Napravite si plan vježbanja i držite se rasporeda

Odlučili ste vježbati tri puta tjedno, savjetujem da isplanirate fiksne termine i držite ih se kao da ih je nemoguće promijeniti. Primjerice, vježbajte ponedjeljkom, srijedom i petkom od 19 do 20 sati i te termine si upišite u raspored. Time ćete trening učiniti svojom malom obavezom oko koje ćete planirate druge aktivnosti. U suprotnom, ako vam trening bude u terminu ‘kad ulovim vremena’, vrlo često će vam proći dan za danom bez treninga. Dakle, uhvatite raspored i držite ga se.

Nakon nekog vremena trening će vam jednostavno postati navika, kao neka redovna higijena tijela. Uhvatit ćete se kako ste prestali uopće planirati i razmišljati jer je aktivnost dio života koji je samorazumljiv i nije vam potrebno ulagati poseban napor da se pokrenete.

Svoju odluku zapišite na papirić i zalijepite na mjesto na kojem ćete je svaki dan moći pročitati

Iako će vam se ovo možda činiti nepotrebnim, ovo će vam biti odličan podsjetnik što ste si zacrtali kao cilj i motivacija da ga i ostvarite. Osim svoga cilj, na isti papirić možete zapisati i što mislite da ćete postići ostvarenjem toga cilja. ‘Osjećat ću se bolje! Bit ću zdravija! Imat ću više samopouzdanja’, mogu biti neka postignuća koja ćete ostvariti ako ustrajete u svom planu da redovno vježbate.

Umjesto papirića, a s istim djelovanjem, svoju odluku možete staviti i na zaslon mobitela pa će vam se ukazati pred očima svaki put kad uzmete mobitel u ruku.

Podijelite s prijateljima svoj plan i pozovite ih da vam se pridruže

Vjerojatno imate neke bliske osobe koje bi također voljele biti aktivnije i redovno vježbati. Pozovite ih da vam se pridruže. Zajedno će vam biti zabavnije vježbati, a i imat ćete veću odgovornost prema dogovorenim terminima vježbanja, ako znate da imate dogovor s nekim. Dodatno, međusobno ćete se motivirati kad jedan posustane ili poželi eskivirati trening.

Aleksandar Selak

Meni se ovo pokazalo kao jedan od najboljih načina za održati motivaciju. Iako imam više od dva desetljeća vježbačkoga staža i vježbanje mi je odavno postalo navika, imam svoju vježbačku partnericu koja je motivatorica na više razina. Točnije, odnos nam je uzajamno motivirajući. Kad se jednoj ne da, druga će potegnuti i pronaći motivaciju da se pokrenemo, a takvi treninzi najčešće budu i najbolji jer izvučemo i zadnje atome snage da odradimo sve što smo taj dan naumile.

Nagradite se

Postoji izreka koja glasi ‘nikada nitko nije požalio što je otišao na trening’, a zasluge za taj osjećaj zadovoljstva koji nas prožimlje nakon aktivnosti idu hormonima sreće koje tijelo luči nakon aktivnosti. Stoga, prije svega, osvijestite osjećaj koji vas preplavljuje nakon treninga i doživite ga kao nagradu na trening. Osim toga, postavite si male ciljeve i nakon ostvarenja se nagradite – najdražim obrokom, shoppingom ili bilo čime što vas veseli.

Budite fleksibilni

Mnogi imaju problema vratiti se vježbanju nakon pauze ili već nekoliko preskočenih treninga. Budite svjesni da će uvijek biti situacija radi kojih ćete morati preskočiti trening, no to vas ne bi trebalo demotivirati i potaknuti na odustajanje. Ako tjedan ili dva niste vježbali, vratite se u svoj isplanirani ritam vježbanja i ponašajte se kao da se ova pauza nikada nije ni dogodila. Nemojte se osuđivati radi posustajanja jer se padovi događaju svima, samo pronađite snagu u sebi i vratite se vježbanju.

Također, ako u danu propustite svoj trening uvijek umjesto treninga možete barem izaći u šetnju po kvartu i odraditi drugu vrstu aktivnosti, ali i dalje se malo aktivirati.

Uz sve navedeno, mnogima se kao jako dobro rješenje pokazalo angažiranje privatnoga trenera. Uz to što će vam treninzi tada biti stručno vođeni, pravilno strukturirani i osmišljeni, s trenerom ćete dobiti i neku vrstu obaveze da dođete na svaki dogovoreni sat. Mnogi vježbači godinama vježbaju uz osobne trenere, ne radi toga što i dalje ne bi znali vježbati sami, već upravo radi motivacije koju dobivaju iz te suradnje i koja ih i u najgorim danima potakne da naprave koje ponavljanje više i probiju neku svoju granicu.

Na kraju, možda najvažniji savjet je uvijek: Sjetite se radi čega ste krenuli i koji ste cilj željeli ostvariti i vratit će vam se i motivacija da ne posustanete i nastavite dalje! Sretno!