PUB KVIZ

Počela sam sudjelovati u pub kvizovima, evo zašto bi se mogli svidjeti i vama

Pub kvizovi jedna su od zabavnijih i popularnijih formi druženja koji se sve češće organiziraju u kafićima diljem Hrvatske

Jedna sam od onih koja uvijek voli istraživati svoje znanje ili naučiti neke zanimljive činjenice o već dobro poznatim stvarima pa su me zbog toga oduvijek privlačili pub kvizovi. Iako sam prisustvovala tek na njih par primijetila sam kako se radi o rastućoj formi druženja i istraživanja vlastitog znanja.

Pub kvizovi su se u Hrvatskoj pojavili negdje oko 2005. godine u Booksi nakon čega su se po Zagrebu na raznim lokacijama, i u raznim organizacijama počeli događati pub kvizovi. Danas se to proširilo mnogo dalje od Zagreba. Odlučila sam vam napisati o čemu se zapravo radi, kako to izgleda i zašto ih morate probati.

Postoji tek nekoliko pravila

Ako ćemo realno, niti jedan pub kviz neće biti isti. Osim ako voditelj ne prepiše pitanja s interneta i to je to, svako sudjelovanje na kvizu će vas naučiti nečemu novom. U teoriji postoji nekoliko pravila oko stvaranja kviza. Svaki od njih ima svoju temu ili teme, ali sam broj tema, pitanja, bodova i slično nije unaprijed određen.

Baš zbog toga što pub kviz u pravilu mogu organizirati svi, pravila su dosta slobodna. Najčešća forma pub kvizova je klasična pitanje – odgovor koja izgleda tako da se grupama podijele pitanja, a oni imaju određeno vrijeme da ih odgovore. U drugom slučaju ih voditelj može i pisati pa grupe odgovaraju usmeno po principu ‘tko prvi njegova djevojka’, ili se pitanja mogu vrtiti na ekranu, a ekipe ih odgovarati na papiru.

Nekoliko tema i nekoliko desetaka pitanja

Broj pitanja će ovisiti o voditelju kviza i njegovoj želji o duljini trajanja. U pravilu se radi o 30-50 pitanja koja su podijeljena na razne kategorije – povijest, geografija, umjetnost, film, književnost. Osim toga nerijetko se dogode i apstrakne kategorije, ali i pogađanje iz video ili audio isječka. To su inače najdraže pitalice svima. To izgleda tako da se na projektoru pusti dio video spota ili samo početni audio isječak neke pjesme ili poznatog stiha, a na vama je da napišete o kojem se izvođaču i pjesmi radi.

Timovi se mogu sastojati od 3 do 5 ljudi, u nekim slučajevima ih može biti i samo dvoje, no to, kao i ostale varijacije ovise o organizatoru pub kviza. Jedna od zanimljivih stvari su imena ekipa u kojima možete biti sasvim originalni. Tako je primjerice na zadnjem kvizu koji sam vodila ekipa imala ime Zombi prase, Alfa tim, Majk i tako dalje, u svakom slučaju je to uvijek prikaz zanimljive kreativnosti. Pub kvizovi otvoreni su za sve generacije i u pravilu je kotizacija za sudjelovanje niska, ako je uopće ima.

U gotovo svakom pub kvizu osvajaju se nagrade za najbolje ekipe premda većina ljudi dolazi čisto zbog zabave. Nagrade su u pravilu simbolične, što na šanku, što pokloni od sponzora. Amosfera je ipak najbolji dio ovih kvizova i glavni razlog zašto se u njih uključiti. Da, možda niste voljeli učiti na faksu ili željeli da vas netko ispituje vaše znanje, ali postoji posebna razina ugode kad shvatite koliko raznog znanja imate i na pub kvizu ga zaista možete i iskoristiti.

Da bi sudjelovali u pub kvizu trebali bi pratiti stranicu Hrvatskog kvizskog saveza, a i saznati organizira li se možda pub kviz u vašem kvartu, a da to možda niste niti znali. Tamo se možete i učlaniti jer su oni krovna organizacija za sve kvizove u Hrvatskoj. Članarina je 50kn i u nju su uključena 2 Hot 100 i tri tematska kviza. Preko Hrvatskog Kviz Saveza možete sudjelovati i na natjecanjima.