Relax

Stres, sjedenje i visoke pete najčešći su uzrok bolova u leđima. Boli li i vas?

Upset young businesswoman feeling backache touching aching back muscles suffering from low-back lumbar pain sitting in incorrect posture on uncomfortable office chair, sedentary work problems concept

Kada nas bole leđa cijelo je tijelo napeto i ukočeno. Više od 70% ljudi križobolju doživi barem jednom godišnje, a najčešće se javlja u dobi od 35 do 55 godina. Česta je pojava i u starijoj dobi kada se češće javlja kod žena.

Više je od stotinu različitih uzroka križobolje, a najčešći su stres, previše sjedenja, visoke potpetice, nošenje preteškog tereta. Uzrok križobolje može biti i manjak tjelesne aktivnosti te pretjerana tjelesna težina, nepravilna obuća s previsokim potpeticama, ravna stopala.

“Križobolja može biti akutna ili kronična, a može se pojaviti i zbog traume, neoplazme, metaboličke bolesti, te kao prenesena bol iz unutrašnjih organa. Akutna križobolja nastaje naglo, najčešće nakon ‘krivog’ pokreta ili podizanja tereta, dok kroničnom postaje kad simptomi traju duže od 3 mjeseca“, kaže dr. med Mirela Stipić, specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije i dodaje kako je nužno pravilno liječenje želi li se spriječili razvoj kroničnih bolova.

Što učiniti kad se pojavi križobolja

Najbrži i najjednostavniji način kako se riješiti bolova u leđima je posegnuti za tabletama protiv bolova. Ono što je zajedničko svim vrstama križobolje jest da ih se uspješno suzbija nesteroidnim antireumaticima, primjerice ibruprofenom. Ukoliko ne možete izdržati bol i želite brzo djelovanje lijeka, dobro je odabrati ibruprofen u šumećim granulama koji se otapa u vodi i djeluje brže. Šumeće granule je potrebno otopiti u dovoljno vode kako bi se napravio napitak s okusom naranče. U akutnoj fazi bolesti nužno mirovanje, no ne duže od 2 do 3 dana te ležanje u položaju koji najviše odgovara bolesniku. Duže mirovanje, kaže doktorica Stipić, nije preporučljivo jer može biti kontraproduktivno.

” Vrlo je važno adekvatno kupirati bol. Pacijenta je potrebno što prije rehabilitirati i što ranije započeti s fizikalnom terapijom. Također, križobolju možemo prema naravi bolesti podijeliti na mehaničku ili upalnu. Za mehaničku je karakteristično da se javlja u aktivnostima, a popušta u mirovanju te se pacijent često žali na bol koja se širi u noge i gubitak osjeta. S druge strane upalnu križobolju karakterizira postupno javljanje, pojava boli u mirovanju dok u aktivnostima bol popušta, i jutarnja zakočenost križa”, objašnjava dr. Stipić i dodaje kako postoje i stanja koja zahtijevaju hitne intervencije kao što su frakture, malignomi, infekcije i takozvani sindrom „qaude equine“ .

Ozbiljna stanja

Na ozbiljnost situacije mogu upućivati neki od ovih simptoma: kad se križobolja javi prije 20 godine i nakon 55 godine života, kad se javlja noćna bol, torakalna bol, kad se križobolja javi nakon preboljene infekcije ili traume, te kad u anamnezi postoji maligna bolest. “Dugotrajno korištenje glukokortikoida, te opća slabost i gubitak tjelesne težine, progresivni neurološki deficit, disfunkcija mjehura ili crijeva te anestezija poput sedla su stanja koja traže hitnu obradu”, ističe dr. Stipić i navodi kako se u svim ovim navedenim slučajevima potrebno što prije javiti liječniku.

“Kod postavljanja dijagnoze važno je iscrpno uzeti anamnezu te obaviti klinički pregled pacijenta. Potrebno je utvrditi uzrok boli i smanjiti bol te ukloniti faktore koji je provociraju. U praksi se u većini slučajeva prvih nekoliko dana miruje i pije analgetska terapija. Nakon toga se pristupa dijagnostici i pokušava utvrditi uzrok križobolje, te se pristupa liječenju prema vrsti bolesti. Uz adekvatnu analgeziju najčešće se provodi fizikalna terapija koja kod najvećeg dijela bolesnika značajno smanjuje tegobe. 90% pacijenata će se oporaviti u roku 4 do 6 tjedana, a ostali će razviti kroničnu križobolju”, govori dr. Stipić.

Može li se spriječiti pojava križobolje?

Pojava križobolje može se spriječiti, a najvažnije je voditi računa o primjerenoj tjelesnoj težini, izbjegavanju težih opterećenja te zdravim navikama. Da bi izbjegli križobolju nužno je redovito vježbanje, posebice ako najveći dio vremena na poslu provodite sjedeći. Stručnjaci često preporučuju vježbe pilatesa jer one potiču pravilno držanje tijela, povećavaju fleksibilnost, jačaju mišiće i svijest o vlastitom tijelu. Vježbe pilatesa podjednako su dobre za žene i muškarce, a kod vježbanja pilatesa važno je obratiti pažnju na duboko disanje, visoko držanje glave, održavanje simetrije i ravnoteže. Najbolje je vježbe započeti raditi uz nadzor stručnjaka koji će vama pokazati kako vježbati pravilno.

Sadržaj donosimo u suradnji s Mylanom